Zwierzęta bez nóg – Gra 96
Ostatnia aktualizacja 22 maja 2023 przez Redakcja
Jesteśmy efektem wieloletniej ewolucji, która wykształciła w nas konkretne cechy wyglądu. Ciężko sobie wyobrazić rozwój człowieka bez nóg, jednak to co dla nas niewyobrażalne dla innych istot jest codziennością. Zwierzęta bez nóg istnieją i całkiem dobrze sobie radzą. Wbrew pozorom mówiąc o takich zwierzętach nie ograniczamy się jedynie do owadów czy mięczaków. Jeśli bierzesz udział w quzie 96 albo po prostu chcesz zaspokoić swoją widzę o zwierzętach bez nóg to zapraszamy do lektury?
Jakie zwierzęta nie mają nóg?
Każde zwierzę, które kroczy po naszej plancie zostało przystosowane ewolucyjnie do przetrwania. Od mrówek, które opierają swoje przetrwanie na pracy w grupie przez gazele obdarowane szybkością i specjalnie usadowionymi oczami po ślimaki, które chronią się w skorupach.
Zwierzęta bez nóg nie są bezbronne i pod wieloma względami są ciekawsze od „zwyczajnych” ssaków.
Jako przykłady zwierząt nieposiadających nóg należy wymienić:
- Lwy morskie,
- Morsy,
- Węże,
- Ślimaki,
- Dżdżownice,
- Ryby,
- Ośmiornice (macki to nie nogi),
- Wieloryby,
- Delfiny,
- Małże,
- Gąbki,
- Meduzy,
- Beznogie jaszczurki,
- Jeżowce,
- Węgorze,
- Kałamarnice.
Jak widzisz lista jest imponująca choć odnosi się głównie do stworzeń zamieszkujących oceaniczne i morskie czeluścią.
Zwierzęta lądowe bez nóg
Lista zwierząt lądowych bez nóg nie jest długa, ale warto wiedzieć, że fauna naszej planety posiada i takie zwierzęta.
Węże
Węże występują na całym świecie z pewnymi wyjątkami jak Antarktyda. Jednak dostosowały się do życia w naprawdę ciężkich warunkach w słonecznej Afryce i Australii czy wilgotnej i nieprzyjaznej Amazonii.
Szacuje się, że na świecie istnieje około 3000 gatunków węży. Różnią się wieloma aspektami od wielkości, przez kolor po sposób polowania. Jednak żaden z węży nie ma nóg.
Beznogie jaszczurki
Ciekawym przypadkiem są tzw. beznogie jaszczurki, czyli prawie węże, ale jednak jaszczurki. To co odróżnia je od innych jaszczurek to właśnie ewolucyjny brak nóg.
Tego typu jaszczurki występują w wielu krajach świata a co ciekawe część z nich pomimo posiadania odnóży i tak jest nazywana beznogimi.
Wynika to z faktu, że nogi są dla nich bezużyteczne i prawdopodobnie na przestrzeni kolejnych milionów lat ewolucji utracą one swoje kończyny.
Ślimaki
Ślimaki to stworzenia z pogranicza morza i lądu. Co prawda większość z nich żyje w wodach, ale my mamy z nimi do czynienia głównie na trawnikach, łąkach czy działkach.
Istnieje aż 43 tysiące różnych gatunków ślimaków a każdy z nich porusza się dzięki umięśnionej stopie brzusznej. Ślimak wykonuje skurcz, który przemieszcza go na niewielką odległość.
Dodatkowo ślimaki lądowe produkują śluz, który ułatwia poruszania się.
Dżdżownice
Dżdżownica to dla wielu osób obleśne stworzenie, którego nie tylko nie chcą dotykać, ale również na które nie chcą patrzeć.
Może i nie należy do najpiękniejszych, ale jest bardzo pożyteczna. Te małe stworzenia doskonale użyźniają glebę co ma wpływ na zbiory.
W przypadku dżdżownic mówimy o stworzeniach bez żadnych kończyn, które poruszają się dzięki rozciąganiu i kurczeniu. Ruch jest nieco ułatwiony przez mikroskopijne włosy pokrywające dżdżownicę. Dzięki włoskom lepiej „chwyta się” powierzchni i może bardziej kontrolować ruch.
Zwierzęta morskie bez nóg
Nie bez powodu domeną zwierząt bez nóg są morza i oceany. Nogi nie dają w wodzie żadnej przewagi, a wręcz mogą przeszkadzać.
Zdecydowanie najwięcej wodnych stworzeń żyje w oceanach, ale nie brakuje również takich, które na siedlisko swojego życia wybierają morza czy słodkie zbiorniki wodne.
Ryby
Gdy myślimy o stworzeniach bez nóg w pierwszej kolejności obok ślimaka przychodzą nam do głowy ryby. Rzadko kiedy mamy w głowie konkretny rodzaj ryb, gdyż jest ogromna ilość, a i tak żadna z nich nie ma nóg.
Ryby mogą utrzymywać się w wodzie i kierować w konkretną stronę dzięki płetwom.
Ośmiornice
Chyba nikt nigdy patrząc na ośmiornicę nie stwierdził „ale słodko wygląda”. Pomimo wdzięku, ośmiornice można zaliczyć do najbardziej rozpoznawalnych stworzeń na świecie.
Przyczyniły się do tego ich macki, które pozwoliły im zdobyć popularność w bajkach i filmach.
Choć macki mogą w pewien sposób przypominać nogi to w rzeczywistości bliżej im do rąk.
Na każdej macce znajdują się przyssawki, które dodatkowo pomagają w poruszaniu.
Wieloryby
Wieloryb jest największym stworzeniem żyjącym na naszej planecie. Jest również doskonałym przykładem na to, że ewolucja potrafi pójść w różne strony.
Przodkowie wielorybów posiadali odnóża i wychodzili z wody, ale ostatnie kilka milionów lat pozbawiło te stworzenia nóg.
Małże
Nie każdy wie, że małże należą do rodziny zwierząt a konkretnie mięczaków. Mało tego małże pomimo braku nóg nie są skazane do przebywania przez całe życie w jednym miejscu.
Dwie muszle, w których chowa się stworzenie potrafią wytwarzać ssanie a to z kolei umożliwia przemieszczanie się.
Meduzy
Dotykanie meduz nie jest najlepszym pomysłem, zdecydowanie odradzamy. Meduzy to przezroczysta galareta z mackami bez nóg.
Znamy ponad 2 tys. meduz, ale żadna z nich nie ma nóg. Meduzy występują również w morzu bałtyckim, są powodem wielu poparzeń i zamkniętych plaż.
Delfiny
Naukowcy i ludzie uważają delfiny za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na świecie. Podobnie jak wieloryby delfiny posiadały nogi, które zostały utracone w drodze ewolucji.
Te morskie stworzenia pokazuje się praktycznie w samych superlatywach i faktycznie trudno się do nich przyczepić. Wystarczy wspomnieć, że znane są przypadki, w których delfiny pomagała ratować osoby zagubione na morzu.
Doskonale opisana jest również opisana historia z 2004 roku, w którym niewielkie stado delfinów uratowało czterech pływaków przed żarłaczem białym.
To już wszystkie zwierzęta bez nóg o których, chcieliśmy Ci wspomnieć. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i pomógł nie tylko rozwiązać quiz, ale również poszerzył Twoją wiedzę.