Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Ziemniak to owoc czy warzywo?

Posted by

ziemniak to owoc czy warzywo

Ziemniaki wyeliminowały głód w wielu miejscach świata. Odegrały istotną rolę w historii człowieka i są rośliną, która uprawiana jest w wielu miejscach na świecie. Bulwa ziemniaka zapewnia sytość, dostarcza do diety skrobię i węglowodany. Mimo tak dużej popularności ziemniaków w naszym kraju wciąż pojawiają się pytania o to czy ziemniak jest warzywem. W tym artykule dokładnie wytłumaczymy czym jest ziemniak i jak należy go klasyfikować.

Różnica między owocem a warzywem

Główny podział jadalnych roślin opiera się na warzywach i owocach, choć nie można zapominać o ziołach czy zbożu. To jak klasyfikujemy owoce i warzywa zależy od kwestii przyrodniczej i kulinarnej.

Nas głównie będzie interesować botanika, bo to ona ma decydujące znaczenie przy określaniu co jest warzywem a co nie.

Zacznijmy od wytłumaczenia czym jest owoc. Jest to część rośliny chroniąca nasiona rośliny wytwarzana z zapylonego kwiatu. Owoce rosną i dojrzewają a reszta kwiat w tym czasie obumiera. Wyjątkowym owocem jest np. banan, który nie posiada pestek i nie wymaga zapylenia kwiatu.

Klasyfikacja warzyw mówi, że to są wszystkie jadalne części rośliny, od korzeni i bulwy przez łodygę po liście. Z tej definicji wynika, że wszystkie warzywa są jadalne, w przeciwieństwie do owoców. Naturalnie nie wszystkie części rośliny muszą być jadalne, aby ta została określona mianem warzywa.

Wpływu na ocenę tego czy coś jest warzywem nie ma:

  • Smak,
  • Wygląd,
  • Sposób uprawy,
  • Wartości odżywcze.

Gdyby tak było słonecznik czy kokos nigdy by nie zostały uznane za owoc. Niemniej prawdą jest, że wile owoców zawiera fruktozę, rośnie na drzewach i krzewach albo ma jasne barwy.

Czytaj również  Woda Zuber gdzie kupić

Dlaczego ziemniak jest warzywem?

ziemniak to warzywo

Przytoczona klasyfikacja botaniczna nie pozostawia złudzeń co do tego czym są ziemniaki. Ziemniak jest warzywem, a właściwie to jego bulwa, gdyż to jedyna jadalna część rośliny. Bulwa nie stanowi korzenia rośliny, a wyrasta z korzeni.

W klasyfikacji kulinarnej nikt nie ma wątpliwości, że ziemniak jest warzywem. Podczas gdy owoce można spożywać surowe tak zjedzenie surowych ziemniaków będzie prowadzić do zatrucia.

Ziemniak poddawany jest obróbce cieplnej w piekarniku, na ognisku czy dowolny inny sposób.

Ziemniaki znajdują zastosowanie w sałatkach warzywnych a nie owocowych, służą również jako dodatek do dań mięsnych, podczas gdy owoce nie są w takich zazwyczaj wykorzystywane.

Dlaczego ziemniak nie jest owocem?

owoc ziemniaka

Jak wiesz, żeby coś można było uznać za owoc, musi mieć w sobie nasiona i wyrastać z kwiatu rośliny, a ziemniaki nie spełniają tych wymagań.

Ziemniak rośnie niezależnie od tego czy roślina została zapylona, owoc powstaje wyłącznie po zapyleniu.

Nie oznacza to jednak, że ziemniak nie posiada owoców. Te faktycznie występują i przypominają niewielkie zielone kulki widoczne na powyższym obrazku. Owoce ziemniaka nie są jadalne i nie podlegają zbiorą.

Czy ziemniak jest zdrowym warzywem?

Rozstrzygnęliśmy zagadnienie dotyczące tego czym jest ziemniak, skupmy się teraz na tym, czy to warzywo jest warte Twojej uwagi.

W 100 g ziemniaków znajdziemy:

  • Wartość energetyczna – 80 kcal,
  • Białko – 1,9 g,
  • Węglowodany – 18,3 g,
  • Tłuszczy – 0,1 g,
  • Wody – 78,8 g.

Ziemniaki uchodzą za warzywo, które zapycha i daje poczucie najedzenia, ale nie dostarcza wartościowych mikroelementów do diety.

W ziemniakach znajduje się sporo witaminy C, niestety z czasem zawartość witaminy maleje, dlatego im świeższe ziemniaki tym lepiej. Naturalnie w ziemniakach znajdziemy również inne witaminy, ale nie są to zbyt istotne wartości.

Czytaj również  Temperatura topnienia złota – ile wynosi?

Ziemniak to owoc czy warzywo – podsumowanie

Ziemniak jest warzywem zarówno w ujęciu botanicznym jak i kulinarnym. Fakty posiadania trujących owoców nie sprawia, że ziemniak jako roślina może być rozpatrywany zarówno jako warzywo jak i owoc.

Ziemniak to owoc czy warzywo? Mamy nadzieję, że po tym artykule masz już pewność, że ziemniak jest warzywem, które warto w kontrolowany sposób wprowadzić do diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *