Zasady gry w kręgle – jak się gra w kręgle?

Kręgle zyskały w naszym karaju na popularności w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Rozrywka która dwie dekady temu była czymś niecodziennym, dzisiaj jest jednym z podstawowych sposobów na spędzenie czasu w grupie znajomych. Zaletą kręgli bez wątpienia jest to, że mogą w nie grać wszystkie osoby niezależnie od wieku, a szanse na zwycięstwo i tak będą podobne. Wydaje się, że zasady gry w kręgle są proste i łatwe do przyswojenia i faktycznie tak jest. Ten artykuł rozwieje wątpliwości na temat punktacji, tego jak się gra w kręgle, a poznając zasady może uda ci się zdobyć 300 punktów?

Kręgle klasyczne a Bowling

Wybierając się ze znajomymi na kręgle, tak naprawdę wybierasz się na bowling. Kręgle klasyczne są odmianą pochodzącą z Europy, natomiast bowling wywodzi się ze Stanów zjednoczonych. Obie dyscypliny różnią się zasadami, przykładowo kręgli klasycznych jest 9 podczas gdy bowling ma ich 10. Różni się również ustawienie, kula do gry, tory czy punktacja.

Dostać się na europejskie kręgle jest trudniej, gdyż liczba klubów jest zdecydowanie mniejsza. Rynek zdominowany jest przez Bowling i pisząc w poniższych akapitach o zasadach gry w kręgle tak naprawdę będą one dotyczyły amerykańskiej odmiany.

Czy gra w kręgle jest trudna?

Nie, w kręgle może grać naprawdę każdy i do zbicia przynajmniej kilku kręgli w każdym rzucie nie potrzeba specjalnych umiejętności, wystarczy prostu potoczyć kulę. Jest to jeden z tych rodzajów sportu, który nie wymaga od grającego specjalnych predyspozycji fizycznych, intelektualnych czy manualnych, choć te ostatnie mają znaczenie na profesjonalnym szczeblu.

Powszechne zasady gry w kręgle są zrozumiałe nawet dla osób, które kojarzą tę grę tylko z Flinstonów czy amerykańskich filmów. Mamy kręgle, kulę i musi zbić jak najwięcej kręgli w jak najmniejszej ilości rzutów. Kręgle są bardzo popularne, na świecie gra w niego ponad 100 milionów osób, a gry mobilne cieszą się dużym wzięciem.

Jak grać w kręgle?

Tor

tor do kręgliZasady w każdym profesjonalnym sporcie określają pole gry, nie inaczej jest w przypadku kręgli, gdzie rywalizujemy na torze. Wykonuje je się najczęściej z drewna lub syntetycznego materiału, na który nakłada się ochronny olej smarowy. To jaki olej zostanie nałożony ma znaczenie dla toru jaki obierze kula.

Jako że sport bowling wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych to długość toru określana jest w stopach i calach, 60 stóp długości oraz 42 cale szerokości. Długość 60 stóp to długość od tzw. linii faulu, jest to biała linia, na początku toru, której wedle zasad nie można przekraczać. Jeżeli się to zrobi umyślnie bądź nie, rzut zostaje zaliczony, ale punkty nie.

Po obu stronach toru znajdują się rynny, które odprowadzają kulę, gdyby ta stoczyła się z toru.

Ustawienie kręgli

Twój cel to 10 kręgli ustawionych na końcu toru w formie trójkąta, podstawą są 4 kręgle, dalej mamy 3, później 2 i czubek stanowi jedna kręgla.

Punktacja w kręglach

Punktacja w kręglach jest stosunkowo prosta, rozgrywka toczy się w 10 rundach. Każdy zadaje pytanie jak uzyskać 300 punktów, gdyż jest to maksymalny wynik oznaczający perfekcyjną grę.

Obecnie punktacja jest liczona przez komputer, więc nam pozostaje skupić się na samej grze, pomimo tego warto wiedzieć, jak punktacja wygląda w zasadach.

Jeżeli w danej rundzie powalimy wszystkie kręgle za pierwszym razem, zostaje nam zaliczony strajk oznaczany jako X na tablicy wyników. Strike jest nieco bardziej skomplikowany i polega na tym, że uzyskujemy 10 punktów oraz liczba punktów uzyskana w dwóch następnych rzutach.

ustawienie kręgli

W sytuacji, gdy nie strącisz żadnego kręgla oznaczone zostanie to na tablic wyników jako Miss.

Gdy strącisz wszystkie kręgle w drugim rzucie mówimy o Spare oznacza to zdobycie 10 punktów + ilość kręgli zbitych w kolejnym rzucie.

Jeżeli strącisz w pierwszym rzucie 5 kręgli a w następnym 3 to twój wynik końcowy za rundę wyniesie 8.

Ile osób na torze?

Ten aspekt jest w pełni zależny od wewnętrznych regulaminów. Standardowo liczba osób na torze nie powinna przekraczać 8, ale można spotkać się z klubami, które nie widzą problemu nawet w 12 osobach na jednym torze.

Tor rezerwuje się najczęściej na godzinę, czasem dwie i im większe liczba osób tym mniej kolejek i dłużej się czeka. Optymalna liczba osób to 4-6, wtedy gra idzie płynnie, można porozmawiać, pośmiać się, obserwować dokładnie grę graczy, śledzić punktację i być ciągle w grze.

Jak się ubrać na kręgle?

Idziemy się pobawić, a nie na zawody, kręgle często są elementem dłuższego wypadu towarzyskiego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Panie i Panowie ubrali się elegancko.

Jednak należy pamiętać, że jest to sport i będziemy wykonywać określony ruch, który wymaga nieco swobody ruchu, zarówno w nogach jak i rękach. Z tego względu ubiór obcisłych ubrań krępujących ruchy nie będzie najlepszy.

W profesjonalnym sporcie, gracze posiadają pewne umowne zasady na temat tego jak powinien wyglądać strój. Często są to luźne jasne spodnie oraz koszulka polo, koloru szarego/białego.

Jakie buty na kręgle?

Panie na kręgielnie mogą udać się w szpilkach a Panowie w glanach, nie ma to znaczenia, gdyż przed wejściem na tor i tak zdejmuje się obuwie oraz umieszcza się je w szafkach i zakłada buty do kręgli podane przez obsługę.

Trudno mówić tutaj o obuwiu męskim i damskim, trochę jak w łyżwach, nie ma przeszkód, aby kobiety jeździły w łyżwach hokejowych, a mężczyźni w łyżwach figurowych.

Większość dobrych kręgielni oferuje buty w cenie biletu, więc nie musisz obawiać się dodatkowych opłat.

Czy trzeba zmieniać buty na kręgielni? Tak, jeżeli będziesz się buntować po prostu nie zostaniesz wpuszczony na tor. Bez wątpienia dla wielu ludzi takie rozwiązanie wydaje się średnio higieniczny, ale pracownicy dezynfekują obuwie po każdej grze, przynajmniej w tym lepszych miejscach.

To czy można wejść na kręgielnie z własną parą butów zamiennych zależy już bezpośrednio od regulaminy danej kręgielni. Jeżeli nie chcesz niepotrzebnie się stresować sprawdź regulamin albo napisz do firmy z zapytaniem czy można mieć własne buty zamienne.

Jeżeli masz pewność, że tak to pamiętaj o zasadzie, że mają to być buty z płaską podeszwą antypoślizgową.

Po pierwszej grze może złapać bakcyla i zachęcić się do częstszego pojawiania na kręgielni wtedy warto rozważyć zakup profesjonalnych, dopasowanych butów sportowych. Najlepsze buty produkuje się z dobrej jakości skóry, minimalizującej ryzyko poślizgów na torze.

Ile kosztują kręgle?

Wyjście na kręgle jest tym tańsze im więcej osób zbierzesz na wspólne wyjście. Zależnie od polityki kluby opłat dokonuje się za tor albo za liczbę graczy, zdecydowanie popularniejszą formą jest ta pierwsza.

Koszt, który to sprawa indywidualna i zależy od konkretnego klubu. Im bardziej prestiżowe miejsce tym ceny większe, przykładowo w Sky Tower we Wrocławiu godzina zabawy może kosztować 120 zł. Tutaj istotny jest również czas rezerwacji podczas gdy w dni powszednie godziny poranne ceny mogą wynosić tylko 35zł tak w weekendowe wieczory wspomniane 120zł. Wspomniany Sky Tower oferuje również sale Vip w której ceny są o 10-20zł wyższe. Przykład cen z innych miast:

  • Warszawa – 80-140zł
  • Kraków – 80-120zł
  • Bydgoszcz – 60-90zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *