Zasady gry w kręgle – jak się gra w kręgle?

Estimated read time 10 min czytania

Kręgle zyskały w naszym kraju na popularności w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Rozrywka która dwie dekady temu była czymś niecodziennym, dzisiaj jest jednym z podstawowych sposobów na spędzenie czasu w grupie znajomych. Zaletą kręgli bez wątpienia jest to, że mogą w nie grać wszystkie osoby niezależnie od wieku, a szanse na zwycięstwo i tak będą podobne. Wydaje się, że zasady gry w kręgle są proste i łatwe do przyswojenia i faktycznie tak jest. Ten artykuł rozwieje wątpliwości na temat punktacji, tego jak się gra w kręgle, a poznając zasady może uda ci się zdobyć 300 punktów?

Czym się rożni bowling od kręgli

Wybierając się ze znajomymi na kręgle, tak naprawdę wybierasz się na bowling. Kręgle klasyczne są odmianą pochodzącą z Europy, natomiast bowling wywodzi się ze Stanów zjednoczonych. Obie dyscypliny różnią się zasadami, przykładowo kręgli klasycznych jest 9 podczas gdy bowling ma ich 10. Różni się również ustawienie, kula do gry, tory czy punktacja.

Dostać się na europejskie kręgle jest trudniej, gdyż liczba klubów jest zdecydowanie mniejsza. Rynek zdominowany jest przez Bowling i pisząc w poniższych akapitach o zasadach gry w kręgle tak naprawdę będą one dotyczyły amerykańskiej odmiany.

Czy gra w kręgle jest trudna?

Nie, w kręgle może grać naprawdę każdy i do zbicia przynajmniej kilku kręgli w każdym rzucie nie potrzeba specjalnych umiejętności, wystarczy prostu potoczyć kulę. Jest to jeden z tych rodzajów sportu, który nie wymaga od grającego specjalnych predyspozycji fizycznych, intelektualnych czy manualnych, choć te ostatnie mają znaczenie na profesjonalnym szczeblu.

Jak grać w kręgle?

Powszechne zasady gry w kręgle są zrozumiałe nawet dla osób, które kojarzą tę grę tylko z Flinstonów czy amerykańskich filmów. Mamy kręgle, kulę i musi zbić jak najwięcej kręgli w jak najmniejszej ilości rzutów. Kręgle są bardzo popularne, na świecie gra w niego ponad 100 milionów osób, a gry mobilne z ich udziałem cieszą się dużym wzięciem.

 1. Weź kulę do kręgli.
 2. Odsuń się od linii oznaczającej początek toru.
 3. Zrób zamach z kulą tuż nad powierzchnią toru i wypuść kulę w odpowiednim momencie.
 4. Jeśli kula nie zbije wszystkich kręgli, masz drugie podejście w ramach jednej „tury”.
 5. Komputer zsumuje wynik Twoich rzutów, gra w klasycznych kręglach toczy się przez 10 rund.
Czytaj również  Ile trwa mecz piłki nożnej

Tor do gry w kręgle

Zasady w każdym profesjonalnym sporcie określają pole gry, nie inaczej jest w przypadku kręgli, gdzie rywalizujemy na torze. Wykonuje je się najczęściej z drewna lub syntetycznego materiału, na który nakłada się ochronny olej smarowy. To jaki olej zostanie nałożony ma znaczenie dla toru jaki obierze kula.

Klasyczny tor do kręgli ma wymiary:

 • 19,5 metra długości
 • 1,34 metra szerokości
 • po bokach toru znajdują się rynny odprowadzające kulę

Tor w Bowlingu ma wymiary:

 • Długość toru – 18,29 metra
 • Szerokość toru – 1,05 metra
 • po bokach toru znajdują się rynny odprowadzające kulę

Jako że sport bowling wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych to długość toru określana jest w stopach i calach, 60 stóp długości oraz 42 cale szerokości. Długość 60 stóp to długość od tzw. linii faulu, jest to biała linia, na początku toru, której wedle zasad nie można przekraczać. Jeżeli się to zrobi umyślnie bądź nie, rzut zostaje zaliczony, ale punkty nie.

Po obu stronach toru znajdują się rynny, które odprowadzają kulę, gdyby ta stoczyła się z toru.

Ustawienie kręgli

Kręgle ustawione są w kształt trójkąta, którego podstawa składa się z 4 kręgli, następnie jest segment 3 i 2 kręgli, a na samym przodzie znajduje się jedna kręgla.

ustawienie kregli

Ile jest kręgli?

Twój cel to 10 kręgli ustawionych na końcu toru w formie trójkąta, podstawą są 4 kręgle, dalej mamy 3, później 2 i czubek stanowi jedna kręgla.

Punktacja w kręglach

Punktacja w kręglach jest stosunkowo prosta, rozgrywka toczy się w 10 rundach. Każdy zadaje pytanie jak uzyskać 300 punktów, gdyż jest to maksymalny wynik oznaczający perfekcyjną grę.

Obecnie punktacja jest liczona przez komputer, więc nam pozostaje skupić się na samej grze, pomimo tego warto wiedzieć, jak punktacja wygląda w zasadach.

 • Miss – brak zbitych kręgli w dwóch rzutach
 • Strike – zbicie wszystkich kręgli za pierwszym razem
 • 300 punktów to maksymalny wynik punktowy
 • Jeśli w jednym rzucie strącisz 2 kręgle a w następnym 5 to twój wynik za jedną z 10 kolejek to 7

Jeżeli w danej rundzie powalimy wszystkie kręgle za pierwszym razem, zostaje nam zaliczony strajk oznaczany jako X na tablicy wyników. Strike jest nieco bardziej skomplikowany i polega na tym, że uzyskujemy 10 punktów oraz liczba punktów uzyskana w dwóch następnych rzutach.

Czytaj również  Masa a ciężar - czym się różnią?

W sytuacji, gdy nie strącisz żadnego kręgla oznaczone zostanie to na tablic wyników jako Miss.

Gdy strącisz wszystkie kręgle w drugim rzucie mówimy o Spare oznacza to zdobycie 10 punktów + ilość kręgli zbitych w kolejnym rzucie.

Jeżeli strącisz w pierwszym rzucie 5 kręgli a w następnym 3 to twój wynik końcowy za rundę wyniesie 8.

Kręgle – Ile osób na torze?

Ten aspekt jest w pełni zależny od wewnętrznych regulaminów. Standardowo liczba osób na torze nie powinna przekraczać 8, ale można spotkać się z klubami, które nie widzą problemu nawet w 12 osobach na jednym torze.

Tor rezerwuje się najczęściej na godzinę, czasem dwie i im większe liczba osób tym mniej kolejek i dłużej się czeka. Optymalna liczba osób to 4-6, wtedy gra idzie płynnie, można porozmawiać, pośmiać się, obserwować dokładnie grę graczy, śledzić punktację i być ciągle w grze.

Jak się ubrać na kręgle?

Idziemy się pobawić, a nie na zawody, kręgle często są elementem dłuższego wypadu towarzyskiego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Panie i Panowie ubrali się elegancko.

Jednak należy pamiętać, że jest to sport i będziemy wykonywać określony ruch, który wymaga nieco swobody ruchu, zarówno w nogach jak i rękach. Z tego względu ubiór obcisłych ubrań krępujących ruchy nie będzie najlepszy.

W profesjonalnym sporcie, gracze posiadają pewne umowne zasady na temat tego jak powinien wyglądać strój. Często są to luźne jasne spodnie oraz koszulka polo, koloru szarego/białego.

Jakie buty na kręgle?

Panie na kręgielnie mogą udać się w szpilkach a Panowie w glanach, nie ma to znaczenia, gdyż przed wejściem na tor i tak zdejmuje się obuwie oraz umieszcza się je w szafkach i zakłada buty do kręgli podane przez obsługę.

Trudno mówić tutaj o obuwiu męskim i damskim, trochę jak w łyżwach, nie ma przeszkód, aby kobiety jeździły w łyżwach hokejowych, a mężczyźni w łyżwach figurowych.

Większość dobrych kręgielni oferuje buty w cenie biletu, więc nie musisz obawiać się dodatkowych opłat.

Po pierwszej grze może złapać bakcyla i zachęcić się do częstszego pojawiania na kręgielni wtedy warto rozważyć zakup profesjonalnych, dopasowanych butów sportowych. Najlepsze buty produkuje się z dobrej jakości skóry, minimalizującej ryzyko poślizgów na torze.

Czy na kręgielni trzeba zmieniać buty?

Czy trzeba zmieniać buty na kręgielni? Tak, jeżeli będziesz się buntować po prostu nie zostaniesz wpuszczony na tor. Bez wątpienia dla wielu ludzi takie rozwiązanie wydaje się średnio higieniczny, ale pracownicy dezynfekują obuwie po każdej grze, przynajmniej w tym lepszych miejscach.

Czytaj również  4F karta podarunkowa

To czy można wejść na kręgielnie z własną parą butów zamiennych zależy już bezpośrednio od regulaminy danej kręgielni. Jeżeli nie chcesz niepotrzebnie się stresować sprawdź regulamin albo napisz do firmy z zapytaniem czy można mieć własne buty zamienne.

Jeżeli masz pewność, że tak to pamiętaj o zasadzie, że mają to być buty z płaską podeszwą antypoślizgową.

Ile kosztują kręgle?

Wyjście na kręgle jest tym tańsze im więcej osób zbierzesz na wspólne wyjście. Zależnie od polityki kluby opłat dokonuje się za tor albo za liczbę graczy, zdecydowanie popularniejszą formą jest ta pierwsza.

Koszt, który to sprawa indywidualna i zależy od konkretnego klubu. Im bardziej prestiżowe miejsce tym ceny większe, przykładowo w Sky Tower we Wrocławiu godzina zabawy może kosztować 120 zł. Tutaj istotny jest również czas rezerwacji podczas gdy w dni powszednie godziny poranne ceny mogą wynosić tylko 35zł tak w weekendowe wieczory wspomniane 120zł. Wspomniany Sky Tower oferuje również sale Vip w której ceny są o 10-20zł wyższe. Przykład cen z innych miast:

 • Warszawa – 80-140zł
 • Kraków – 80-120zł
 • Bydgoszcz – 60-90zł

Kręgle od ilu lat?

Kręgle podobnie jak piłka nożna, ping-pong czy masa innych sportów nie posiada sztywnych ograniczeń wiekowych. Na kręgielniach bez problemu znajdziesz dzieci w wieku kilku lat.

 • Kręgle są grą bez ograniczeń wiekowych.

Jedyne ograniczenia jakie występują związane są z wagą kuli do kręgli. Kilkuletnie dziecko może mieć problem z utrzymaniem standardowej kuli i będzie zdane na pomoc rodziców. Warto zapytać, czy kręgielnia dysponuje kulami dla dzieci, ich waga zazwyczaj oscyluje wokół 2,5kg.

Ile trwa gra w kręgle?

Czas trwania gry w kręgle uzależniony jest od liczby osób i tempa w jakim będą grać. Większość kręgielni sprzedaje dostęp do torów na godziny. W trakcie 60 minut można rozegrać 2-3 pełne rozgrywki.

 • Standardowy czas trwania gry w kręgle to 60 minut.
 • Jedna gra przy 3-4 osobach średnio trwa 20-30minut.
 • Tor można wynająć na większą liczbę godziny.
 • Czas wynajęcia toru może skończyć się w trakcie rozgrywki, wtedy ta pozostaje niedokończona.

Dla większości 60 minut spędzone na torze to wystarczająco dużo. W tym czasie wykonasz około 30-40 rzutów, co w przypadku pierwszej gry w zupełności pozwoli ocenić, czy jest to sport dla Ciebie.

Czy kręgle to sport?

Kręgle są sportem, dokładnie w takim samym stopniu jak wiele innych statycznych dyscyplin typu strzelectwo czy dart. Kręgle od zawsze były uważane za „pełnosprawny” sport, istnieją kluby i rozgrywki, organizowane są mistrzostwa świata i inny wielkie imprezy, a nad zawodami czuwają sędziowie.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój