Rozrywka

Zagadki lateralne z odpowiedziami

Ostatnia aktualizacja 4 października 2022 przez Redakcja

Człowiek to istota logicznie myśląca, choć w niektórych przypadkach można mieć co do tego wątpliwości. Jednak na ogół skupiamy się na danych, z których wyciągamy wnioski. Łaczymy informacje w logiczną całość i staramy się wybrać najlepsze rozwiązanie. Im logiczniej patrzymy na problemy pojawiające się w świecie, tym większe trudności będziemy mieli z rozwiązaniem zagadek lateralnych. Co prawda są one wyłącznie pewnym ćwiczeniem dla mózgu, który choć na chwilę wychodzi ze schematycznego myślenia, ale warto się nimi zainteresować. Spróbuj rozwiązać zagadki lateralne, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Co to myślenie lateralne?

Edward de Bono twórca myślenia lateralnego chciał pokazać, że można zerwać ze schematycznym sposobem rozwiązywania problemu i podejść do niego w bardziej kreatywny sposób.

Myślenie lateralne nazywane jest „myśleniem w bok” czyli karzącym nam zająć inną perspektywę niż zazwyczaj. Staramy się rozwiązać z pozoru nierozwiązywalny problem w sposób niekonwencjonalny. Odrzucamy rozsądek i wracamy trochę do myślenia dziecka, które nie zawsze wybiera logiczne rozwiązania problemów.

Z wiekiem nasza kreatywność w rozwiązywaniu problemów spada. Minimalizujemy ryzyko błędu i staramy się podejmować jak najbardziej racjonalne decyzje. Szkoła dodatkowo pogłębia takie myślenia.

Do myślenia lateralnego będzie wymagana kreatywność i chęć nauczenia się innego sposobu myślenia.

Czy logika jest zła? Oczywiście nie, decyzje w naszym życiu są zazwyczaj logiczne, mają przyczynę i skutek. Dzięki logicznemu myśleniu jesteśmy w stanie radzić sobie z codziennymi problemami. Myślenie lateralne jest jedynie ciekawostką, którą ponownie może pobudzić naszą kreatywność.

Czym są zagadki lateralne?

Znalezienie sytuacji, które będą wymagać od nas myślenia lateralnego w codziennym życiu nie jest łatwe. Dlatego powstały zagadki lateralne, które próbują skierować nasze umysły w ślepą uliczkę.

Zbieramy fakty, które są zawarte w zagadce i staramy się je połączyć w całość, aby odgadnąć odpowiedź. Jednak zagadki lateralne nie zawierają odpowiedzi w samych sobie, trzeba spojrzeć na nie z boku i zastanowić się nad niekonwencjonalną odpowiedzią.

Pamiętaj, że zagadki lateralne muszą zawierać logiczne rozwiązanie sytuacji w nich przedstawionej, ale często bywa ono naciągane.

Zresztą lepiej zrozumiesz to patrząc na zagadki lateralne, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zagadki lateralne z odpowiedziami

Poniżej znajdziesz zagadki lateralne z odpowiedziami, część z nich zapewne Cię zaskoczy a na inne będziesz znać odpowiedź. Co ciekawe, niektóre zagadki lateralne mogą mieć więcej niż jedną poprawną odpowiedź choć większość z nich konstruuje się tak aby była tylko jedna.

 1. Prowadzisz autobus szkolny. Kiedy zaczynasz trasę, autobus jest pusty. Na pierwszym przystanku wsiadają 4 osoby. Na drugim przystanku wsiada 8 osób i 2 wysiadają. Na trzecim przystanku wysiadają 3 osoby, a 4 wsiadają. Jakiego koloru są oczy kierowcy autobusu?
  Odpowiedź
  Ty jesteś kierowcą autobusu. To twój kolor oczu.
 2. Para wchodzi do wielkiej sali balowej i stwierdza, że ​​jej mieszkańcy nie żyją. Nie popełniono przestępstwa. Para nie jest zaniepokojona tym, co znaleźli. Jak to jest możliwe?
  Odpowiedź
  Para nurkuje na zatopionym statku wycieczkowym. Pasażerowie sali balowej utonęli, gdy statek zatonął nagle w straszliwej katastrofie na morzu.
 3. Dziecko wypada z okna 20-piętrowego budynku, ale przeżyje. Jak?
  Odpowiedź
  Okno było na parterze.
 4. Co miesiąc kobieta siada i pisze dwa słowa na 10 kartkach papieru. Dlaczego to robi?
  Odpowiedź
  Kobieta prowadzi własną firmę zatrudniającą 10 pracowników. Co tydzień podpisuje się swoim nazwiskiem na ich wypłatach.
 5. Idąc przez duże, otwarte pole, natrafiasz na kobietę, która zmarła bardzo nagle, niespodziewanie i bardzo niedawno. Rozglądasz się, ale obok kobiety nie ma nikogo i nic poza nieotwartą paczką. Jak ona zginęła?
  Odpowiedź
  Nieotwarta paczka była spadochronem kobiety.
 6. Mężczyzna pcha swój samochód aż do hotelu. Kiedy przybywa okazuje się, że bankrutuje. Co się stało?
  Odpowiedź
  Gra w Monopoly, a jego pionkiem jest samochód. Ląduje na miejscu z hotelem i nie ma pieniędzy na opłacenie opłaty.
 7. Każdego roku Adam obchodzi swoje urodziny, a dwa dni później jego brat bliźniak Tomek swoje. Dlaczego?
  Odpowiedź
  Adam urodził się na krótko przed północą, a Tomek tuż po. W dodatku o północy podczas porodu matka przekroczyła linię zmiany daty (np. w samolocie).
 8. W zamkniętym od wewnątrz biurze jest martwy mężczyzna. Na biurku leży kilka kartek papieru, długopis i zaklejona koperta. Jak on zginął?
  Odpowiedź
  Polizał znaczek, który miał na sobie trujący klej.
 9. Ojciec i jego syn mieli wypadek samochodowy. Ojciec zmarł, a syna przewieziono karetką do szpitala. Gdy chirurg go zobaczył krzyknął: „Nie mogę operować tego chłopca, on jest moim synem!”. Jak to możliwe?
  Odpowiedź
  Chirurg może być kobietą, więc także i matką.
 10. Pewna kobieta ma dwóch synów, którzy urodzili się o tej samej godzinie, tego samego dnia, miesiąca i w tym samym roku. Nie są jednak bliźniakami – jak to możliwe?
  Odpowiedź
  Są trojaczkami (czworaczkami itd.).
 11. Pewien facet wszedł do baru i poprosił barmana o szklankę wody. Zamiast tego barman sięgnął pod ladę, wyjął pistolet i wycelował w gościa. Facet podziękował i wyszedł. Wyjaśnij to!
  Odpowiedź
  Facet miał czkawkę. Barman zamiast dać mu wody przestraszył go.
 12. Kierowca Fiata ma brata, lecz brat kierowcy Fiata nie ma brata. Kim kierowca Fiata jest dla brata?
  Odpowiedź
  Siostrą.
 13. Dwoje ludzi zagrało pięć partii szachów i każdy z nich wygrał trzy razy. Wyjaśnij to!
  Odpowiedź
  Rozegrali partie z różnymi osobami.
 14. Pewien człowiek mieszka na ostatnim piętrze bardzo wysokiego budynku. Każdego dnia idąc do pracy jedzie windą aż na parter, jednak wracając z pracy wyjeżdża windą tylko do połowy wysokości, a dalej idzie po schodach. Chyba, że jest zła pogoda – wtedy wyjeżdża windą na samą górę! Dlaczego?
  Odpowiedź
  Jest on zbyt niski, żeby dosięgnąć umieszczonego na samej górze przycisku ostatniego piętra, a gdy pada, to może to zrobić parasolem.
 15. W upalne sobotnie popołudnie kobieta szła powoli przez sawannę, gdy w oddali zauważyła lwa. Zamiast odwrócić się, ukryć lub szukać pomocy, kobieta zaczęła iść w stronę lwa. Dlaczego się nie bała?
  Odpowiedź
  Była w zoo i chciała go zobaczyć.
 16. Kobieta ma w sądzie niepodważalny dowód, że jej mąż został zamordowany przez jej siostrę. Sędzia oświadcza: „To najdziwniejszy przypadek, jaki kiedykolwiek widziałem. Chociaż jest to sprawa jasna, ta kobieta nie może zostać ukarana”. Jak to może być?
  Odpowiedź
  Siostry są bliźniaczkami syjamskimi.
 17. W kartonie jest kilkanaście jaj. Dwanaście osób bierze jedno jajko, ale w kartonie pozostaje jedno jajko. Jak?
  Odpowiedź
  Dwunasta osoba bierze jajko i karton, zostawiając jajko w środku.
 18. Pewien mężczyzna obudził się rano, wyjrzał przez okno i z przerażeniem zauważył, że w nocy spowodował śmierć setek ludzi, których nawet nie znał. Jak to się mogło stać?
  Odpowiedź
  Był latarnikiem.
 19. Myśliwy ostrożnie wycelował broń i strzelił. Kilka sekund później zdał sobie sprawę ze swojego błędu. Kilka minut później już nie żył. Co się stało?
  Odpowiedź
  Była zima. Strzelił z pistoletu w pobliżu śnieżnego klifu, który wywołał lawinę.
 20. Kobieta wchodzi do pokoju i naciska przycisk. W ciągu kilku sekund natychmiast traci 20kg. Jak schudła?
  Odpowiedź
  W pokoju jest winda. Kiedy wchodzi do środka, aby zjechać na dół, winda przyspiesza w dół, przez co jej waga chwilowo się obniża.

Zagadki lateralne, na które samemu znajdź odpowiedź

Poznanie odpowiedzi na zagadkę lateralną pozwala oczyścić umysł, ale gdy się jej nie zna to przez długi czas można chodzić si się nad nią zastanawiać. Dlatego też chcemy dać Ci możliwość takiego pogłówkowania nad zagadkami, do których odpowiedzi nie znajdziesz na naszej stronie. Chcesz wiedzieć, czy odpowiedź, którą wymyślisz jest dobra? Napisz komentarz a damy Ci nać!

 1. W kuchni na stole z dębowego drzewa, znajdował się dzbanek z najlepszą i najzdrowszą herbatą ziołową. Woda użyta do tej herbaty pochodziła z najczystszego źródła. Postawiłem dzbanek z herbatą na serwetce, wziąłem kubek i napiłem się z niego. Nie minęło 20 minut jak zabrało mnie pogotowie z powodu ciężkiego zatrucia – jak to możliwe?
 2. Niewidomy wszedł do nadmorskiej restauracji i zamówił pieczeń z pelikana. Kelner podał mu pieczeń, a facet po pierwszym kęsie wybiegł z restauracji i popełnił samobójstwo. Dlaczego?
 3. Po nocy spędzonej na imprezowaniu z przyjaciółmi do domu wraca kobieta i stwierdza, że ​​nie może wejść do domu. Jest pewna, że ​​jest we właściwym domu, ale nie może wejść do środka. Co się stało, że wejście do jej domu stało się niemożliwe?
 4. Mężczyzna jest w sklepie spożywczym i zapełnia koszyk. Wychodzi ze sklepu nie płacąc, ale nikt go nie zatrzymuje i nikt nie dzwoni na policję. Czemu?
 5. Gdybyś był sam w ciemnym pokoju, mając do wyboru tylko jedną zapałkę, lampę oliwną, kominek i świecę, co byś zapalił jako pierwsze?
 6. Odgłos chrapania Marka jest zwykle po prostu denerwujący, ale dziś powoduje przerażenie i panikę.
 7. Magda i Jaś przeprowadzili się do wspólnego domu z kilkoma innymi lokatorami. Jaś nie lubi jednak ich nowego mieszkania z powodu wściekłego i agresywnego kota, który przywitał ich, gdy po raz pierwszy weszli.
 8. Świeżo zamężna kobieta niespodziewanie wraca do domu z pracy wcześnie i jest przerażona i zdenerwowana, gdy widzi swojego męża w łóżku, który kocha się z inną kobietą. Niemal natychmiast jej gniew mija i zdaje sobie sprawę, że nie powinna się denerwować. Dlaczego?
Czytaj również  Grappa Ice gdzie kupić stacjonarnie i przez internet?

Zagadki lateralne dla dzieci

Ciekawym pomysłem jest danie do rozwiązania zagadek lateralnych dzieciom. Ich myślenie jest mniej schematyczne i paradoksalnie mogą mieć większe szanse na odgadnięcie poprawnej odpowiedzi.

 1. Na trawniku sąsiada znajduje się marchewka , szalik i pięć kawałków węgla. Nikt nie kładzie ich na trawniku, ale istnieje prosty, logiczny powód, dla którego się tam znajdują. Co to jest?
  Odpowiedź
  Przedmioty zostały użyte przez dzieci do zbudowania bałwana, który się stopił.
 2. Słychać było kilka głosów dochodzących z drugiego pokoju. Było dużo zamieszania, jednak kiedy pokój był sprawdzany, w środku siedziała tylko jedna osoba. Ta osoba nie była szalona, ​​więc o co chodzi?
  Odpowiedź
  Miała włączony telewizor.
 3. Co staje się bardziej mokre podczas wysychania?
  Odpowiedź
  Ręcznik
 4. Co jest pełne dziur, ale nadal może zatrzymać wodę?
  Odpowiedź
  Gąbka
 5. Morderca zostaje skazany na śmierć. Po wydaniu wyroku musi wybrać jeden z trzech pokoi. Pierwsza pełna jest szalejącego ognia. Drugi jest pełen zabójców z załadowanymi broniami. Trzeci jest pełen lwów, które nie jadły od sześciu miesięcy. Który pokój powinien wybrać?
  Odpowiedź
  Trzeci pokój, bo lwy, które nie jadły od sześciu miesięcy, nie żyją.

Jak widzisz zagadek lateralnych nie brakuje. Mamy nadzieję, że nasza lista zagadek lateralnych Ci się spodobała i pozwoliła potrenować mózg w oryginalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *