Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Z jakiego języka pochodzi wyraz Internet?

Posted by

z jakiego jezyka pochodzi wyraz internet

Czytasz ten krótki artykuł, bo zastanawiasz się z jakiego języka pochodzi słowo „internet”. Zapewne masz dobre przeczucie, internet powstał w języku angielskim i jest skrótem wyrażenia „inter-network”. Słowo internet używane jest na całym świecie i w wielu językach wymawiane jest bardzo podobnie. Różni się nieco akcent, ale gdy Hiszpan czy Holender użyją w zdaniu słowa „internet” będziesz wiedzieć o co chodzi. Sprawdźmy zatem nieco dogłębniej z jakiego języka pochodzi wyraz internet i jak należy go odmieniać.

Z jakiego języka pochodzi słowo Internet?

Napiszmy to jeszcze raz, Internet jest słowem wywodzącym się z języka angielskiego. Używane jest jako skrót wyrażenia „inter-network” co można przetłumaczyć jako „między-sieć”.

Jednak warto zaznaczyć, że sam wyraz „inter” jest pochodzenia łacińskiego i oznacza „między” lub „w środek”.

Obecnie słowo „internet” może być pisane małą lub wielką literą, chociaż jeszcze nie tak dawno uważało się, że jedyną poprawną opcją jest pisanie tego wyrazu zaczynając wielką literą. Obecnie nadal należy używać wielkiej litery, gdy używamy słowa „Internet” w odniesieniu do konkretnej sieci.

Internet powstał w dniu 29.10.1969 w Stanach Zjednoczonych, nic wiec dziwnego, że słowo wywodzi się z języka angielskiego.

Jak odmienia się słowo internet w języku polskim?

Teraz gdy już wiesz z jakiego języka pochodzi wyraz internet, warto zastanowić się nad jego odmianą przez przypadki w naszej rodzimej mowie.

przypadek liczba pojedyncza liczba mnoga
mianownik Internet Internety
dopełniacz Internetu Internetów
celownik Internetowi Internetom
biernik Internet Internety
narzędnik Internetem Internetami
miejscownik Internecie Internetach
wołacz Internecie Internety

Szczególną uwagę należy zwrócić na liczbę mnogą, która jest nienaturalna dla nazw własnych. Tak samo jak używamy wyrażenia „nie korzystam z tych faksów” tak samo możemy powiedzieć „nie korzystam z tych internetów”.

Taki komunikat nacechowany jest negatywnie, ale obecnie przyjmuje się, że liczba mnoga i słowa „internet” się nie wykluczają.

Czytaj również  Waga w telefonie

Mamy nadzieję, że wiesz już z jakiego języka pochodzi słowo internet i jak go używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *