Wymiary bramki do piłki ręcznej

Bramka do piłki ręcznej jest bardzo charakterystyczna a jej wymiary są bardzo łatwe do zapamiętania. Odpowiadając już na wstępie na pytanie jakie są wymiary bramki do piłki ręcznej – mówimy 3×2 metra. Każdy kto choć raz stanął przed szansą zdobycia bramki, ten wie jak mała wydaje się bramka, gdy jest na niej bramkarz. W tym artykule chcemy dokładnie omówić poszczególne wymiary bramki do piłki ręcznej oraz jej budowę. Jeśli ten temat Cię interesuje to zapraszamy do lektury.

Jakie wymiary ma bramka do piłki ręcznej?

Wymiary bramki do piłki ręcznej są ściśle określone przez IHF światową federację czuwającą nad rozwojem tego sportu. Chcąc móc rozgrywać oficjalne mecze, muszą zostać spełnione określone zasady. Jedna z zasad mówi, że na boisku muszą znajdować się dwie aluminiowe bramki o wymiarach 3×2 metra oraz głębokości 80/100 cm.

  • Szerokość bramki do piłki ręcznej to 3 metry
  • Wysokość bramki do piłki ręcznej to 2 metry
  • Głębokość bramki do piłki ręcznej to u góry 80 cm a u dołu 100 cm.

Wymiary bramki podawane są bez szerokości słupków i poprzeczki aluminiowej, których kwadratowy przekrój wynosi 8 cm, mają również zaokrąglenia na poziomie 4 mm. Słupki montowane są w tulejach, które utrzymują bramkę na miejscu.

Piłka odbita od słupków może wrócić na boisko i jest dalej w grze.

Jak wygląda bramka do piłki ręcznej?

Bramka w piłce ręcznej została zaprojektowana w taki sposób, aby piłka zostawała w niej po zdobytej bramce. Z punktu widzenia gracza głębokość bramki nie ma żadnego znaczenia, jest to jedynie element techniczny ułatwiający weryfikację zdobytej bramki.

Piłka po rzucie trafia do siatki oplatającej konstrukcję bramki. Ta wykonana jest najczęściej z materiału polipropylenowego w kształcie klastrów miodu o grubości 5 mm.

Warto podkreślić, że słupki oraz siatka powinny powstać na bazie dwóch kolorów, które ze sobą kontrastują.

Dokładny schemat bramki znajdziemy w oficjalnym statusie IHF i widoczny jest on poniżej.

wymiary bramki do pilki recznej bramka do pilki recznej z bokubramka do pilki recznej z gory

Źródło: https://www.ihf.info/sites/default/files/2019-07/0_IHF_STATUTS_CHAP_13B_GB.pdf

Bramki w piłce ręcznej plażowej

Niektóre sporty posiadają odmianę plażową swojej dyscypliny. Prawdopodobnie najpopularniejsze sporty tego typu to piłka siatkowa plażowa i piłka nożna na piasku, ale również istnieje również odmiana piłki ręcznej plażowej.

W tym sporcie zasad gry są podobne, dla ich ułatwienia nie ingerowano w wymiaru bramek, które pozostały takie same.

Poprzeczka bramki musi znajdować się na wysokości 2 metrów od poziomu piasku.

Zachęcamy również do sprawdzenia ile trwa mecz w piłce ręcznej i jakie wymiary ma boisko do piłki ręcznej. Mamy nadzieję, że wiesz już jakie wymiary ma bramka do piłki ręcznej i widzimy się w kolejnych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *