Wymiary bramki do piłki nożnej

Wymiary bramki do piłki nożnej są znane zazwyczaj tylko osobom na co dzień zajmujących się tym sportem. Szerokość i długość bramki do piłki nożnej różni się zależnie od tego czy gramy na pełnowymiarowym boisku, czy jest to bramka do piłki nożnej dla dzieci czy na orliku. W tym artykule odpowiemy dokładnie na pytanie jakie wymiary ma bramka do piłki nożnej, więc jeżeli chcesz poznać rozmiary bramki do piłki nożnej zachęcamy do lektury.

Jakie wymiary ma bramka do piłki nożnej?

Chociaż piłka nożna kojarzy się głównie z Europą to przepisy jasno określają wysokość bramki na 8 stóp, czyli 244cm i szerokość na 8 jardów, czyli 732cm. Jest to związane z normami FIFA oraz krajem, z którego pochodzi nowoczesna piłka nożna, czyli Wielkiej Brytanii.

Wymiary bramki do piłki nożnej:

  • Wysokość bramki do piłki nożnej – 244 cm (8 stóp)
  • Szerokosć bramki do piłki nożnej – 732 cm (8 jardów)

Rozmiar bramki do piłki nożnej został określony na dobre przez komitet wykonawczy FIFA w roku 2008. Od tamtej pory wymiary bramek są niezmienne i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miały ulec zmianie. Takie wymiary sprawiają, że bramki nie nadają się na większości mniejszych boisk, ich rozmiary są zbyt duże względem wymiarów boiska.

Wiesz już jakie wymiary ma bramka do piłki nożnej, gdy mówimy o profesjonalnym sporcie, ale większość z nas gra na boiskach typu Orlik, a dzieci trenują na jeszcze innych rozmiarach bramek.

Wymiary bramki do piłki nożnej dla dzieci

W przypadku rozmiarów bramek do piłki nożnej dla dzieci występuje duży rozstrzał i warto zajrzeć do zunifikowanych przepisów gry wytyczonych przez PZPN, czyli Polski Związek Piłki Nożnej. O to co znajdziemy w przepisach:

  • Wymiary bramki dla dzieci 6-7 lat – 3 metry szerokości, 1 metr wysokości.
  • Wymiary bramki dla dzieci 8-9 lat – 3 metry szerokości, 1,55 metra wysokości.
  • Wymiary bramki dla dzieci 10-13 lat – takie same jak bramki na Orliku 5 metrów szerokości, 2 metry wysokości.

Wymiary bramki do piłki nożnej Orlik

Bramki na orlikach są mniejsze, głównie za sprawą wielkości samych boisk. Gdyby taka różnica by nie występowała, strzelenie bramki z przeciwległego końca boiska nie stanowiłoby żadnego wyzwania. Wymiary bramki do piłki nożnej Orlik to 5 metrów szerokości oraz 2 wysokości.

  • Szerokość bramki do piłki nożnej na Orliku – 5 metrów.
  • Wysokość bramki do piłki nożnej na Orliku – 2 metry.

Jak widzisz na Orliku nawet niższe osoby nie powinny mieć problemu ze złapaniem piłek skierowanych pod porzeczkę, ale nie trzeba zapomnieć o niesamowitych paradach bramkarskich, rozmiary bramek są wystarczające by cieszyć się grą również na pozycji bramkarza. Bramki typu Orlik nazywane są również bramkami treningowymi i są doskonałym rozwiązaniem dla wielu szkolnych turniejów czy imprez organizowanych w miastach.

Wymiary bramki do piłki nożnej halowej

Piłka halowa to odmiana piłki nożnej dla osób lubiących szybszą grę, w której liczą się głównie umiejętności techniczne. Wymiary bramki do piłki halowej wyglądają następująco:

  • Szerokość: 3 metry
  • Wysokość: 2 metry

Na pierwszy rzut oka bramka wydaje się bardzo mała i jak tu strzelić gola, gdy mamy jeszcze do pokonania bramkarza? Pamiętaj, że piłka w piłce halowej ma mniejsze rozmiary a strzały najczęściej oddawane są z niewielkich odległości, co sprawia że mecze często kończą się wysokimi wynikami.

Mamy nadzieję, że będziesz już potrafił podać wymiary bramki do piłki nożnej zarówno tej profesjonalnej jak i amatorskiej. Warto wiedzieć również jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej oraz ile trwa mecz piłki nożnej i jakie są zasady. Pamiętaj również o tym, że bramki mogą różnić się swoją konstrukcją a wymiary słupków i porzeczki również określone są przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *