Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Wymiary boiska do piłki ręcznej

Posted by

wymiary boiska do pilki recznej

Boisko do piłki ręcznej wydaje się nieduże, ale każdy kto choć raz grał na hali doskonale wie, jak potrzebna jest wydolność podczas meczu. Na wielu halach sportowych w szkołach znajdują się boiska do gry w piłkę ręczną, jednak nie są oni w pełni wymiarowej. Jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej? W tym artykule dokładnie pokazujemy jaką szerokość i długość ma boisko do piłki ręcznej.

Jakie wymiary ma boisko do piłki ręcznej?

Wymiary boiska do piłki ręcznej określane są przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) i wynoszą 40×20 metrów. Boisko ograniczone jest liniami bramkowymi po szerokości i liniami bocznymi po długości. Boisko dzieli się na dwie równe połowy po 20 metrów.

  • Szerokość boiska do piłki ręcznej to 20 metrów
  • Długość boiska do piłki ręcznej to 40 metrów

Każde boisko poza wymienionymi liniami posiada wewnętrzne pola, które istotne są ze względu na przebieg meczu.

Warto zaznaczyć, że wokół boiska znajduje się również strefa bezpieczeństwa o szerokości 1 metra wzdłuż linii bocznych i 2 metrów za liniami bramkowymi.

Oficjalne mecze piłki ręcznej rozgrywane są na halach ze ściśle określonymi rozmiarami boiska i tego z jakiego materiału może być wykonany parkiet. Linie malowane na boisku znajdują się wewnątrz boiska.

Boisko dla kobiet i mężczyzn ma takie same wymiary.

Wymiary linii na boisku do piłki ręcznej

Linie boczne boiska należą ciągle do placu gry, dopóki piłka nie wyjdzie za linię, gra nie zostaje przerwana. Długość linii bocznych to 5 cm, linie bramkowe są nieco szersze i mają 8 cm. Podobnie jak w przypadku bramki wymaga się, aby linie kontrastowały na tle boiska.

Na boisku znajdziemy kilka istotnych linii, jedną z takich jest ta wyznaczająca pole bramkowe. Jej długość to 6 m, podczas gdy linia rzutów wolnych ma 9 metrów i jest wyznaczona linią przerywaną.

Czytaj również  4F karta podarunkowa

Dokładne rozłożenie linii wraz z ich długością można znaleźć na poniższym obrazku.

jakie wymiary ma boisko do pilki recznej

Na boisku wytyczone są również linie zmian, znajdujące się na jednej z linii bocznych. Ich długość wynosi 4,5 metra od linii środkowej.

Wymiary boiska do piłki ręcznej plażowej

Czy wiesz, że istnieje plażowe boisko do piłki ręcznej? Różni się ono długością i szerokością od boiska do piłki ręcznej na hali. Zostało one skrócone i dostosowane do warunków uprawiania sportu.

  • Boisko do piłki plażowej ma długość 27 m długości
  • Boisko do piłki plażowej ma szerokość 12 m długości
  • Głębokość piasku to minimum 40 cm.

Jak widzisz do wymiarów boiska dochodzi kolejny wymiar jakim jest głębokość. Piasku musi być odpowiednio dużo, żeby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Rozmiary bramek są dokładnie takie same jak na standardowym boisku.

Nasza reprezentacja przez wiele lat odgrywała istotną rolę w światowej piłce ręcznej, dlatego mamy nadzieję, że wiesz już nieco więcej o tym sporcie. Wiesz już jakie wymiary ma boisko do piłki ręcznej. Sprawdź również nasze artykuły o tym, ile trwa mecz piłki ręcznej i jakie wymiary ma bramka do piłki ręcznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *