Wymiary boiska do piłki nożnej

Wymiary boiska piłkarskiego nie są znane wielu fanom tego sportu. Większość z nas po prostu kojarzy orientacyjną długość i szerokość boiska. Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie jakie są wymiary boiska do piłki nożnej, należy pamiętać, że poza tradycyjnym pełnowymiarowym boiskiem, na którym rozgrywane są oficjalne mecze istnieją dziesiątki boisk utworzonych w oparciu o stare przepisy gry w piłkę nożną. Sprawdźmy jakie są minimalne wymiary boiska do piłki nożnej w czasach obecnych.

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Wymiary boiska do piłki nożnej to 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Tak dokładne wytyczne zatwierdziła FIFA dopiero w roku 2008 wcześniej wyróżnialiśmy różne szerokości i długości boiska piłkarskiego.

Aktualne wymiary boiska do piłki nożnej

  • Szerokość – 68 metrów
  • Długość – 105 metrów

Stare wymiary:

  • Długość – 90 – 120 metrów
  • Szerokość – 45 – 90 metrów

Jak widać jeszcze nie tak dawno wiele drużyn mogło grać na różnych boiskach co prowadziło do sytuacji, w których boisko było przygotowywane pod styl gry konkretnej drużyny. Gdy zespoły grały szeroko rozmiar boiska do piłki nożnej był zbliżony do 90 metrów, gdy stawiały na grę kombinacyjną na niewielkiej przestrzeni boisko było węższe i krótsze. Takie zabawy wymiarami miały spory wpływ na wyniki meczów, więc ustalono dokładne wymiary boiska do piłki nożnej, które wynoszą 105×68 metrów.

Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej jest zawsze prostokątem, było tak nawet przed 2008 rokiem. Grając mecze na boiskach miejskich spotkasz się z różnymi wymiarami boisk, które będą zawarte w starych wymiarach. Jako że minimalne i maksymalne wymiary boiska do piłki nożnej są określone na stałe można odpowiedzieć również na pytanie:

Ile hektarów ma boisko do piłki nożnej?

Jak już wiesz boisko do nogi przybiera kształt prostokąta a co za tym idzie bardzo łatwo można obliczyć jego pole. Wystarczy wykorzystać wzór a*b co da nam 68*105= 7140 wynik, który otrzymaliśmy należy podawać w mierze metrów kwadratowych. Przekonwertowanie tego na hektary jest bardzo proste, wynik będzie wynosił 1,02 hektara. Boisko do gry w piłkę nożną ma powierzchnię 0,714 hektara.

Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

Boisko piłkarskie z racji swoich rozmiarów jest prostokątem wyznaczonym przez białe linie. Pośrodku linii końcowych boiska z obu stron umiejscowione są bramki o wymiarach 7,32×2,44 metra. Przed obiema bramkami znajduje się pole karne, które ma 16,50 metra długości i 40,32 metra szerokości. W tymże polu karnym znajduje się jeszcze pole bramkowe o wymiarach 18,32 x 5,5 metra. Na środku boiska znajduje się okrąg o promieniu 9,15 metra.

Rysunek boiska do piłki nożnej

Dla lepszego zobrazowania jak wygląda boisko piłkarskie polecamy oglądnąć mecz, albo zapoznać się z rysunkiem boiska do piłki nożnej widocznym poniżej.

rysunek boiska do pilki noznej

Wymiary boiska do piłki nożnej Orlik

Podobnie jak pełnowymiarowe boisko tak boisko typu Orlik posiada swoje dokładne wymiary. Rozmiar boiska orlik to 62 metry długości i 30 metrów szerokości. To właśnie na boiskach typu Orlik przyjdzie ci spędzić najwięcej czasu w piłce amatorskiej, dlatego warto wiedzieć jakie wymiary ma boisko tego typu.

Mamy nadzieję, że wiesz już, ile metrów ma boisko do piłki nożnej oraz jaka jest jego powierzchnia. Polecamy zapoznać się również z artykułami na temat tego jakie wymiary mają bramki piłkarskie oraz z ogólnymi zasadami gry piłkę nożną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *