Dom i ogród

Willow BOX, czyli przydatne kosze wiklinowe

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia 2024 przez Redakcja

Wiklina, choć jest materiałem, który na szeroką skalę wykorzystywany był już w starożytności, to jednak nadal ma się na popularności. Jest na tyle plastyczna, że można z niej wytworzyć rozmaite formy, przedmioty, kształty, zaś dzięki zastosowaniu odpowiedniego splotu, ten elastyczny materiał staje się nadzwyczaj trwały. Jednymi z najbardziej charakterystycznych wyrobów z wikliny są wiklinowe kosze, które z jednej strony służą nam swoją funkcjonalnością i praktycznością, z drugiej zaś- dzięki swojej estetyce i designerskim projektom- stanowią element dekoracyjny, ceniony w wielu współczesnych aranżacjach.

Willow Box-  wiklinowe kosze w naszych domach

Kosze wiklinowe, a więc niezwykle popularne ostatnimi czasy willow box, to podstawowe produkty, wytwarzane w ramach starego rzemiosła, jakim jest plecionkarstwo lub wikliniarstwo. Koszy z wikliny nie da się stworzyć maszynowo, wszystkie wykonywane są ręcznie przez rzemieślników- zwłaszcza w największych zagłębiach wikliniarskich w Polsce, takich jak Rudnik nad Sanem oraz Nowy Tomyśl.

Kosz wiklinowy to rodzaj pojemnika plecionego z wikliny, a więc młodych, odpowiednio obrobionych pędów niektórych gatunków wierzby. Kosze z wikliny już od dawna są powszechnie użytkowane, zaś dobrze wykonane i właściwie pielęgnowane mogą posłużyć nam przez długi czas. Wykonanie kosza z wikliny jest bardzo czasochłonne i wymaga specjalnych umiejętności oraz cierpliwości, zaś sposób ich wykonania może się bardzo różnić- tym bardziej, że współcześni rzemieślnicy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych, ciekawszych i pięknie prezentujących się form. Nic więc dziwnego, że wiklina, pomimo upływu lat, jest nadal tak częstym materiałem spotykanych w naszych domach i ogrodach. Co więcej, kosze pochodzące od najlepszych polskich producentów to produkty bardzo starannie wyplecione, wyjątkowo trwałe i estetyczne, przez co zyskują uznanie w oczach klientów zarówno z Polski, jak i poza jej granicami.

Kosze wiklinowe to obszerna kategoria, pod którą kryją się przede wszystkim takie wyroby jak kosze gospodarcze, kosze wielkanocne, kosze zakupowe, kosze prezentowe, kosze kominkowe, kosze dla zwierząt, kosze z obszyciem, kosze rowerowe, ale także kufry wiklinowe i skrzynki z wikliny, wiklinowe tace, doniczki wiklinowe oraz inne, drobne pudełka i pojemniki.

Czytaj również  E-zwolnienie online prostym sposobem na legalne zwolnienie z pracy

Kosze wiklinowe – dlaczego warto je mieć

Wspomnieliśmy już, że kosze wiklinowe to niezwykle funkcjonalne, unikatowe i uniwersalne wyroby, które przydadzą się w każdym domu, mieszkaniu czy ogrodzie. Co więcej, z powodzeniem wykorzystamy je niemal w każdym pomieszczeniu- wiklinowe kosze znajdą zastosowanie w salonie, sypialni, kuchni, łazience czy pokoju dziecięcym. Są trwałe, pojemne, łatwe w pielęgnacji a do tego w pełni ekologiczne i pięknie się prezentują, dodając uroku i ciepła każdemu wnętrzu.

Kosze wiklinowe w salonie mogą służyć do przechowywania rozmaitych przedmiotów- gazet, kocy oraz tych wszystkich drobiazgów, które chcemy mieć zawsze pod ręką, jednak zależy nam także na zachowaniu estetycznego wyglądu pomieszczenia. Mając w salonie kominek, warto postawić także na wiklinowy kosz kominkowy na drewno, który jest doskonałym sposobem na eleganckie i wygodne przechowywanie drewna na opał.

Wiklinowe wyroby sprawdzą się także w każdej kuchni. Możemy w nich przechowywać niemal wszystko – produkty spożywcze, ściereczki kuchenne, sztućce, pieczywo oraz wszelkie inne drobiazgi. Nie musimy się obawiać, gdyż wiklina to produkt naturalny a dzięki temu, że pojemniki wiklinowe nie są szczelne i przepuszczają powietrze, nie musimy martwić się o wilgoć i pleśń. Wiklinowe kosze są więc chętnie wykorzystywane jako pojemniki na zakupy- są lekkie i pojemne, a do ego wielorazowe i poręczne. Doskonałą alternatywą są także kosze na rower- zwłaszcza te odpinane, które w szybki sposób możemy zdemontować i zabrać ze sobą.

Kosze, kufry i skrzynie to wyroby, które sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Są na tyle eleganckie, że nie zaburzają estetyki wnętrza, a z drugiej strony tak pojemne, że pomieszczą wiele dziecięcych zabawek, ubrań, kocy i pościeli oraz innych przedmiotów, których nie chcemy mieć na co dzień na widoku.

Wiklina i willow box, a więc popularne, wiklinowe kosze to produkty z ogromnym potencjałem, które chętnie wykorzystujemy w swoich domach. Dzięki szerokiemu zastosowaniu, trwałości i estetyce, sprawdzają się zarówno pod względem funkcjonalności, jak i dekoracyjności. Nic więc dziwnego, że pomimo upływu lat, nadal zyskują coraz większą popularność, przeżywając kolejny swój renesans.

Czytaj również  Płytki Drewnopodobne: Elegancja i Funkcjonalność w Twoim Domu

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *