Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Webinar co to jest i jak go zrobić?

Posted by

webinar co to jest

Webinar to obecnie najpopularniejsza forma komunikacji za pośrednictwem internetu. W obecnych czasach webinary są niezwykle popularne, ze względu na zasady zachowania izolacji społecznej. Co więcej, webinar posiada wiele zalet, dzięki czemu to właśnie ten format spotkań internetowych jest dziś najpopularniejszy. W niniejszym artykule wyczerpująco odpowiemy na pytania pokroju – co to jest webinar, jak zrobić webinar, itp. Warto podkreślić, że taka wiedza w świecie stale zmieniającym się pod względem technologicznym, jest niezwykle istotna.

Czym jest webinar?

Webinary stały się dziś tak powszechne, że słyszymy o nich wszędzie, jednakże duża część osób nadal zadaje sobie pytanie – co to znaczy webinar? Otóż webinar jest rodzajem konferencji internetowej, która może mieć różnoraki charakter – biznesowy, rozrywkowy czy edukacyjny.

Na taką formę komunikacji bardzo często decydują się osoby oferujące kursy i szkolenia online, ponieważ webinar pozwala na duża interakcje z widzami, ale o tym szczegółowo wspomnimy w następnych akapitach tego tekstu.

Warto podkreślić, że webinary stosuje się dziś niezwykle powszechnie i jest to jedna z najlepszych form komunikacji za pośrednictwem internetu. Dużą zaletą webinarów jest fakt, iż prowadzone są one na żywo. Pozwala to na większe zaangażowanie w dany temat. Dlatego też webinar jest dziś tak bardzo powszechny i popularny.

Czy webinar jest tylko na żywo?

Głównym zamysłem webinaru jest transmisja za pośrednictwem internetu w czasie rzeczywistym, czyli na żywo. Główną zaletą takiego formatu spotkania jest możliwość interakcji z osobami oglądającymi webinar.

Czytaj również  Od ilu lat można pracować w Żabce

Widzowie mogą komunikować się z osobą prowadzącą transmisję – zadawać pytania, przeglądać udostępnione materiały czy używać wirtualnej tablicy. Powszechnie przyjęło się, iż webinary są transmisjami wyłącznie na żywo, dlatego wiele osób zastanawia się jak nagrać webinar, aby móc obejrzeć go ponownie.

Takie osoby często starają się korzystać z dodatkowego oprogramowana, aby nagrać całą transmisję na dysk. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to konieczne, ponieważ twórcy webinarów udostępniają nagraną konferencję, aby webinar dostępny był nawet dla osób, które nie mogły uczestniczyć w niej podczas nadawania.

W jaki sposób przygotowuje się webinar?

Choć wydawać mogłoby się, iż webinar poziomem skomplikowania porównywalny jest do inżynierii rakietowej, to jednak taką transmisję na żywo jest w stanie poprowadzić każdy. Główną zaletą takiego formatu kontaktu jest stała interakcja z widzami , dzięki czemu temat danego webinaru może być płynnie rozwijany, zaś osoby oglądające czynnie uczestniczą w transmisji. Do webinarów najczęściej wykorzystuje się programy do rozmów wideo, takie jak MS Teams, ClickMeeting, Zoom, Livestorm czy Skype form Business.

Przepisów jak zrobić webinar jest kilka. Najważniejszym etapem jest dokładne przygotowanie tematu i wszelakich materiałów, które pomogą w prezentacji. Warto podkreślić, że webinar daje takie możliwości, jak współdzielenie własnego ekranu, czy wspólne odtwarzanie nagrań wideo, dlatego każdy autor webinaru przed organizacją własnej konferencji powinien dokładnie nauczyć się wszystkich opcji (jak wspomniane powyżej współdzielenie ekranu), które oferują programy do webinarów.

Jakie są najważniejsze zalety webinarów?

Głównymi zaletami webinarów są:

• Oszczędność czasu i pieniędzy – na webinary nie trzeba nigdzie dojeżdżać, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko nasz czas, ale także i pieniądze.

• Wartość szkoleniowo-merytoryczna – czynne uczestnictwo w webinarach pozwala na dogłębne poznanie danego tematu i w zdecydowanym stopniu wspomaga przyswajanie nowej wiedzy.

Czytaj również  Godziny księgowania mBank – sesje przychodzące i wychodzące

• Pełna interaktywność – webinar jest czymś zdecydowanie więcej, niż materiałem wideo. Webinar pozwala czynnie uczestniczyć w każdej konferencji, dzięki czemu można zadawać pytania, prowadzić dyskusje i o wiele lepiej zrozumieć dane zagadnienia.

• Brak ograniczeń geograficznych – webinar może być nadawany z dowolnego miejsca na ziemi (z dostępem do internetu), zaś słuchacze także mogą być rozproszeni po całym świecie. Zdecydowaną zaletą webinarów jest ich zasięg, ponieważ uczestniczyć może w nich każdy, bez względu na to, gdzie się znajduje.

• Zapis transmisji dla nieobecnych – kolejną zaletą webinarów jest możliwość obejrzenia transmisji w późniejszym terminie. Dzięki temu osoby, które z jakiś przyczyn nie są w stanie uczestniczyć w webinarze na żywo, mogą doświadczyć całej konferencji, dzięki jej nagranej wersji.

Czym różni się webcast od webinaru?

Wiele osób myli webcast z webinarem. Jest to zasadniczy błąd, ponieważ są to dwa różne rodzaje transmisji wideo. Webcast można porównać do transmisji telewizyjnej z tą różnicą, iż w tym przypadku kanałem nie jest telewizja, tylko internet.

Webcasty w zdecydowanej większości nagrywane są wcześniej i później następuje tylko ich emisja. W przypadku webcastów prowadzonych na żywo, nie dają one możliwości interakcji z oglądającymi webcast widzami. Webinar jest pod tym względem przeciwieństwem webcastu, ponieważ umożliwia widzom czynny udział w całym wydarzeniu.

Inne nazewnictwo webinarów, z którym można spotkać się w sieci

Warto wyraźnie zaznaczyć, że w sieci w bardzo różnoraki sposób nazywa się webinary. Dlatego też pojawiają się pytania i wątpliwości pokroju – co to webinarium? Otóż webinar bywa nazywany w sieci także jako webinarium, szkolenie internetowe, transmisja online, konferencja online, e-szkolenie lub seminarium online. Wszystkie ten nazwy odnoszą się do webinarów, dlatego warto znać takie alternatywne nazwy.

Webinar to obecnie najpopularniejsza metoda komunikacji zawodowej, naukowej, czy edukacyjnej. Mamy nadzieję, iż nasz artykuł wyjaśnił Ci, co to jest webinar i jak zrobić webinar, ponieważ z tym rodzajem komunikacji internetowej możemy się dziś spotkać dosłownie wszędzie. Najlepsze e-szkolenia robione są jako webinarium, dlatego każdy powinien znać wiedzieć co to jest webinar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *