Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

W jakim wieku pisze się maturę

Posted by

w jakim wieku pisze sie mature

Matura nazywana jest egzaminem dojrzałości, gdyż kończy obowiązkowy cykl nauki. Dalsza nauka jest w pełni dobrowolna i pozostaje w gestii każdego młodego człowieka. Często pytacie w jakim wieku piszę się maturę i jak się okazuje nie każdy napisze ten egzamin w tym samym wieku. Głównie zależy to od tego czy wybrało się liceum czy technikum, ale znaczenie ma również to, kiedy rodzice posłali nas do szkoły. Sprawdźmy zatem w jakim wieku piszę się maturę w liceum i technikum.

W jakim wieku pisze się maturę?

Jak zapewne wiesz w roku 2019 zostały wprowadzone zmiany z reformy ustanowionej w 2017 roku. Zlikwidowano gimnazja i przywrócono 8 letnią szkołę podstawową. Zmiana dotknęła również liceów, które stały się 4 letnie i techników, w których nauka trwa 5 lat. Jasno z tego wychodzi, że proces nauczania w Polsce trwa 12 lub 13 lat, a do pierwszej klasy idzie się w wieku 6/7 lat.

  • Maturę w Polsce zdaje się w wieku 18-20 lat.

Skąd taki rozrzut? Jak widzisz do szkoły możesz iść jako 6 lub 7 letnie dziecko. Twoim następnym wyborem może być albo 4 letnie liceum albo 5 letnie technikum. Przyjmując minimalne wartości, najmłodsi maturzyści mają 18 lat a w przypadku maksymalnych liczb jest to lat 20.

W jakim wieku piszę się maturę w liceum?

Do Liceum idzie się w wieku 14/15 lat zależnie od tego czy rodzice posłali nas do pierwszej klasy w wieku 6 lat czy tak jak większość dzieci w wieku 7 lat.

Nauka w liceum trwa 4 lata co oznacza, że względem roku 2019 została wydłużona o rok. Tym samym maturę w liceum pisze się w wieku 19 lat.

Dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej mając 6 lat mogą zdawać egzamin dojrzałości w wieku lat 18.

W jakim wieku piszę się maturę w technikum?

Technikum przez długi czas było miejscem, w którym nauka trwała 5 lat, wraz z reformą nauczania i wprowadzeniem gimnazjów, skrócono ten czas do lat 4. Obecnie powróciła stara forma, czyli 5-letnie technikum.

Czytaj również  Czy wilkołaki istnieją i jak wyglądają?

Do technikum można iść po ukończeniu szkoły podstawowej, czyli w wieku 14/15 lat. Jeśli nie masz problemów z nauką i przystąpisz do matury w normalnym trybie będziesz pisać ją w wieku 19/20 lat, przy czym większość osób ma 20 lat.

Jak widzisz różne decyzje mogą doprowadzić do tego, że maturę można pisać będąc dwa lata młodszą osobą niż koledzy z technikum, jednak zazwyczaj różnica wynosi 1 rok i jest związana z nauką przedmiotów zawodowych.

Mamy nadzieję, że wiesz już w jakim wieku napiszesz maturę i się dobrze do niej przygotujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *