Rozrywka

Ile lat chodzi się do technikum

Ostatnia aktualizacja 12 czerwca 2022 przez Redakcja

W jakim wieku kończy się technikum i ile lat ono trwa? Reforma oświaty sprawia, że od dnia 01.09.2019 nauczanie w technikum zostało wydłużone o jeden rok i trwa 5 lat. Ta zmiana nie ma wpływu na wiek osób zdających maturę i wiek ukończenia technikum, który wynosi 20 lat. W tym artykule dokładnie tłumaczymy, jak wyglądał stary system oraz jak zmiany z roku 2019 wpłynęły na to, ile się chodzi do technikum i w jakim wieku się je kończy.

Ile lat chodzi się do technikum?

Przez długi okres w czasach PRL i na początku lat 90 nauka w technikum trwała 5 lat. Następnie od roku 1999 została skrócona do lat 4 i następowała po przejściu wszystkich klas w gimnazjum i zdaniu egzaminów gimnazjalnych.

Od roku 2019 przywrócono 5-letnie technika, do których uczęszcza się po zdaniu 8-letniej szkoły podstawowej.

W jakim wieku kończy się technikum?

Technikum jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wiedzą w jakim kierunku chcą się rozwijać i zależy im na zdobyciu szczegółowej wiedzy, która pomoże im na drodze zawodowej.

W technikum zdaje się nie tylko maturę, ale również egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Program nauczania techników zależny jest od ich profilów i różni się znacząco od tego jak wygląda nauka w liceum.

  • Technikum kończy się w wieku 20 lat.

Osoby wybierając technikum zamiast liceum muszą się liczyć z rok dłuższą nauką, reforma nic tu nie zmienia. Większość osób kończy technikum w wieku 20 lat, chociaż rocznikowo istnieje również możliwość skończenia go w wieku 19 lat, zależnie od tego, kiedy rozpoczęło się naukę.

Czytaj również  Kokos to owoc czy warzywo

Koniec technikum w wieku 20 lat – czy warto?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy rok dłuższa nauka to dobry pomysł. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, z jednej strony zyskuje się lepsze przygotowanie zawodowe z drugiej, później idzie się na studia.

Jednak w ogólnym rozrachunku dla nauki i kariery nie ma to większego znaczenia i decyzja powinna być podjęta na bazie osobistych preferencji.

Ile lat ma się pisząc maturę w technikum?

Z racji na wydłużony tok nauczania, maturę w technikum zdaje się w ostatnim roku nauczania, czyli mając 19/20 lat, podczas gdy licealiści zdają ją w wieku 18/19 lat.

Nie oznacza to, że osoby uczące się w technikum mają więcej czasu na przygotowanie się do matury. Trzyletni program nauczania z matematyki czy polskiego rozłożony jest na 4 lata, tak aby uczniowie mogli jeszcze realizować przedmioty zawodowe.

Należy jednak zaznaczyć, że zdawalność matur w liceach wynosi około 81% podczas gdy w technikach jest to 64%. Pamiętajmy jednak o tym, że technika zastąpiły szkoły zawodowe, które zawsze miały najniższy stopień zdawalności egzaminów maturalnych. Przed reformą zdawalność matur w technikach wynosiła ponad 70%.

Jak widzisz wiek w jakim kończy się technikum to 20 lat i chodzi się do niego 5 lat. Jeśli ta informacja pomoże Ci wybrać odpowiednią uczelnię to cieszymy się, że pomogliśmy a Ciebie zapraszamy do pozostałych artykułów na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *