Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

W jakim wieku idzie i kończy się studia?

Posted by

w jakim wieku konczy sie studia

Rozpoczęcie nauki na studiach, kiedyś było czymś wyjątkowym, obecnie wiele osób decyduje się na taki ruch. W efekcie czego pojawia się wiele pytań a wśród nich te o to w jakim wieku idzie się na studia i w jakim wieku kończy się studia. Choć możesz oczekiwać konkretnej odpowiedzi to taka nie istnieje, wszystko zależy od Twojego toku nauczania. Wybierając liceum zamiast technikum udasz się na studia rok wcześniej. Dodatkowo do szkoły można iść w wieku 6 lub 7 lat co dodatkowo komplikuje sprawy. Mimo to postaramy się przedstawić szacunkowy wiek w jakim kończy studia przeciętna osoba.

Ile lat po maturze można iść na studia?

Za nim odpowiemy na pytanie w jakim wieku idzie się na studia, musisz wiedzieć, że naukę na uczelni wyższej możesz rozpocząć nawet po 10 latach od zdania matury.

Szkoła podstawowa i średnia są obowiązkowe do 18 roku życia, na studia idzie się dobrowolnie. Przez to można w jednej grupie uczyć się z osobami sporo starszymi jak i młodszymi.

Matura jest pewnego rodzaju bezterminowym dokumentem. Po jej zdaniu nie musimy się spieszyć z wyborem studiów.

Na studia można iść po upływie wielu lat od zdania matury. Istotne jest to, aby dobrze zastanowić się czy studiowanie np. medycyny w wieku 35 lat ma sens.

W jakim wieku idzie się na studia?

Wiesz już, że matura nie popędza Cię w wyborze studiów, ale załóżmy, że jak większość osób chcesz rozpocząć naukę z marszu, aby jak najszybciej skończyć studia i zdobywać doświadczenie zawodowe.

Czytaj również  Gdzie wyrzucić blistry po zużytych lekach

Zgodnie z polskim prawem naukę w szkole podstawowej mają obowiązek rozpocząć wszystkie dzieci w wieku 7 lat. Do pierwszej klasy mogą zostać posłane również dzieci 6-letnie, dzieje się tak na wniosek opiekunów.

W przypadku szkoły średniej nastolatek może wybierać między technikami, liceami i szkołami branżowymi. Tu powstają kolejne rozbieżności w wieku uczniów przystępujących do matury.

Liceum trwa 4 a technikum i szkoła branżowa 2 stopnia (w połączeniu ze szkołą 1 stopnia) 5 lat.

  • Oznacza to, że do matury przystępują uczniowie w wieku 18-20 lat.

Naturalnie zakładamy brak powtarzania klasy. Biorąc pod uwagę, że maturę zdaje się w maju a na studia idzie w październiku wiek ten może być jeszcze wyższy o 1 rok (urodziny w okresie wakacyjnym).

Uśredniają na studia idzie się w wieku 18-20 lat.

W jakim miesiącu zaczynają się i kończą studia?

Studia można rozpocząć w dwóch trybach, normalnym i zimowym. Wakacje po maturze trwają do końca września.

Studia zaczynają się w październiku.

Możesz również odczekać i zacząć studia podczas rekrutacji zimowej w lutym, kiedy to jest przerwa między pierwszym a drugim semestrem. Jednak w takim wypadku licz się z tym, że nie wszystkie kierunki będą dostępne. Również nie wszystkie uczelnie prowadzą taką rekrutację.

W jakim wieku kończy się studia?

Jak widzisz jest wiele czynników, które wpływają na to w jakim wieku kończy się studia. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, wszystko uzależnione jest od Twoich wyborów edukacyjnych.

Mało tego studia dzielą się na 2 stopnie i studia jednolite:

  • Studia 1 stopnia (licencjat lub inżynier) – od 3 do 4,5 lat.
  • Studia 2 stopnia (magister lub magister inżynier) – od 1,5 do 2 lat dodatkowo do studiów 1 stopnia.
  • Studia jednolite magisterskie (magister) – od 4,5 do 6 lat.

Zakładają brak problemów z przedmiotami i zdawanie z semestru na semestr, studia skończysz w okresie od 3 do 6 lat. Zależy to w głównej mierze od Twoich ambicji i planów na przyszłość.

Czytaj również  Jadalne kwiaty gdzie kupić

Idąc na studia w wieku 19 lat skończysz je w wieku 22-25 lat, zależnie od wybranej ścieżki nauczania.

Jeśli wybierasz się na studia w wieku 20 lat i więcej po prostu dodaj do tego wieku liczbę od 3 do 6 i będziesz mieć wiek ukończenia studiów.

Warto zaznaczyć, że studiować można również w trybie zaocznym (studia prywatne), jednak nie ma to wpływu na długość studiów.

Kiedy kończy się licencjat?

Studia pierwszego stopnia trwają sześć semestrów, czyli 3 lata. Uzyskanie licencjatu jest możliwe po zdaniu wszystkich przedmiotów i napisaniu pracy licencjackiej.

Licencjat zdaje się po 3 latach od rozpoczęcia studiów, czyli w wieku 22/23 lat.

W jakim wieku kończy się studia magisterskie?

Z racji na możliwość wyboru między studiami 2 stopnia a studiami jednolitymi magisterskimi, dla większości osób bardziej atrakcyjną opcją wydaje się ta pierwsza. Jeśli chcesz skończyć studia na etapie inżyniera, możesz to zrobić w dowolnej chwili, a ewentualny dalszy rozwój naukowy będzie trwać dwa lata.

Studia magisterskie trwają 2 lata, co łącznie ze studiami pierwszego stopnia daje 6 lat nauki na wyższym poziomie.

Oznacza to, że studia magisterskie kończy się w wieku 24-26 lat, zależnie od momentu ich rozpoczęcia.

W jakim wieku kończy się studia medyczne?

Studia medyczne są dość specyficzne, gdyż nie mamy wyboru między studiami pierwszego i drugiego stopnia. Jedynym sposobem na zostanie lekarzem jest odbycie studiów magisterskich jednolitych trwających 6 lat.

Taki system sprawia, że nie mamy w polskiej przestrzeni publicznej lekarzy z licencjatem czy tytułem inżyniera, wszyscy lekarze są magistrami.

  • Studia medyczne kończy się w wieku 24-26 lat.

Należy jednak pamiętać, że to nie koniec nauki, gdyż lekarz odbywa staż, który trwa 13 miesięcy, więc lekarzem zostaje się jeszcze później.

W jakim wieku kończy się studia prawnicze?

Studia prawnicze wciąż cieszą się ogromną popularnością. Prawnicy obecni są w filmach, kojarzeni są z ciekawą i dobrze płatną pracą. Efektem tego jest duża konkurencja zarówno na studiach jak i po ich ukończeniu.

Czytaj również  Serek Bieluch gdzie kupić

Żeby zostać prawnikiem i zrealizować swoje marzenia należy przejść 5 letnie studia magisterskie.

  • Studia prawnicze kończy się w wieku 23-25 lat.

Naturalnie, okres ukończenia studiów zależy od wieku w jakim zaczynaliśmy naukę i tego czy przebiegnie ona bez konieczności powtarzania semestru.

W jakim wieku kończy się studia w USA?

Na koniec zostawiliśmy temat tego w jakim wieku kończy się studia w USA. Możliwe, że niektórzy z was rozważają studiowanie w tym kraju, albo po prostu są ciekawi jak wygląda edukacja w USA.

Nauczanie wyższe nie różni się wiele od tego co znamy w Polsce. W USA występują studia:

  • Pierwszego stopnia (odpowiednik licencjatu) – 4 lata,
  • Drugiego stopnia (odpowiednik magistra) – od roku do 3 lat.
  • Trzeciego stopnia (odpowiednik doktora) – od 2 do 6 lat.

Co ciekawe obowiązkowa nauka w USA może skończyć się nawet w wieku 16 lat, choć maksymalny obowiązkowy wiek nauki to 18 lat.

Oznacza to, że na studia idzie się nieco wcześniej niż w Polsce, w efekcie czego licencjat można mieć w wieku nawet 20 lat. Jednak to skrajność, zazwyczaj licencjat zdobywa się w wieku 22 lat.

Tytuł magistra można uzyskać w wieku 23-25 lat, a doktora 25-29 lat. Naturalnie nie znajdziemy wiele osób z tytułem doktora przed 30 rokiem życia.

Oznacza to, że studia w USA kończy się w wieku 20-25 lat.

Mamy nadzieję, że wiesz już dokładnie, kiedy idzie się na studia i w jakim wieku się je kończy. Choć nie ma jednej ustalonej liczby to istnieją pewne widełki, w których można się poruszać. Studia możesz rozpocząć nawet po 50, więc jeśli masz chęć uczenia się to nigdy nie jest na to za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *