Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Co to jest voucher – zgarnij darmowe vouchery

Posted by

co to jest voucher

Voucher to forma dokumentu stosowana w marketingu jako rabat na zakupy, albo po prostu rabat finansowy. W dzisiejszych czasach voucher jest popularną formą prezentu, często zamiennie stosowany z kartami podarunkowymi.

Co to jest voucher – historia

Zacznijmy może od tego, że słowo voucher pomimo dość anglojęzycznego wyglądu i brzmienia, powinno być wymawiane w języku francuskim. W Wielkiej Brytanii i Stanach zjednoczonych częściej stosuje się nazewnictwo coupon czyli po polsku kupon. Spolszczona nazwa „wołczer” nie jest poprawna, ale bez wątpienia każdy Polak będzie wiedział czym ów „wołczer” jest.

Na temat historii powstania voucherów można spotkać się z kilkoma wersjami, ale tą faktyczną jest historia związana z Coca-Cola. Ta ogromna firma znana dzisiaj na całym świecie powstała w roku 1886, a swój sukces zawdzięcza nie tylko udanym decyzją biznesowym, ale przede wszystkim dobremu marketingowi.

Asa Candler jeden z właścicieli wprowadził marketing oparty na obdarowywaniu pracowników firmy bezpłatnymi voucherami umożliwiającymi nabycie czarnego napoju. Samo to miało duże znaczenie i było niewielką acz zawsze zachętą do rozpoczęcia pracy w fabrykach Coca Cola.

voucher coca cola

Tym co miało zapewne większe przełożenie na wzrost rozpoznawalności marki, było wyposażenie przedstawicieli handlowych w darmowe kupony, które były rozdawane klientom.

Idąc dalej Candler wykorzystał najpopularniejsze medium tamtych czasów, czyli gazety. Vouchery były dostępne w zwykłych czasopismach, obok tradycyjnych reklam.

Wedle szacunków w latach 1894-1913 jeden na dziewięciu Amerykanów otrzymał bezpłatną Coca-Colę dzięki voucherowi. Zaowocowało to wydaniem 8,5 mln. bezpłatnych napojów, dużo ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że się opłacało.

Voucher widoczny na zdjęciu to pierwszy w historii kupon, który rozpoczął tę formę marketingu.

Czytaj również  Jak namówić rodziców na świnkę morską?

Voucher co to jest

Tak jak wspomniane zostało w pierwszych zdaniach voucher jest czymś na kształt opłaconego biletu, honorowanego przez firmę która go wydała. Ten niewielki świstek papieru posiada wartość przedstawioną w produkcje lub usłudze.

Kupony wydają firmy, producenci towarów detalicznych i punkty usługowe do wykorzystania w ich punktach i sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Vouchery można znaleźć w licznych czasopismach, zwłaszcza w stanach zjednoczonych, internecie, w akcjach mailingowych czy akcjach promocyjnych korzystających z tradycyjnej poczty.

Może miałeś styczność z amerykańskimi serialami albo dokumentami, w których ludzie zbierają kupony i idą robić zakupy o wartości kilkuset dolarów ostatecznie płacą kilka lub kilkanaście dolarów.

Często traktują to jak hobby, a samo zbijanie ceny wiąże się dla nich z dreszczem emocji.

W Polsce, vouchery nie są tak popularne, ale na przestrzeni 5 ostatnich lat widać wyraźny wzrost zainteresowania, rynek jest też bogatszy i pozwala stosować takie dedykowane promocje.

Największe zainteresowanie voucherami jest w okresie świątecznym, wtedy jest ich najwięcej wypuszczanych przez różne firmy, ale również klienci indywidualni dokonują zakupów voucherów na różne usługi.

Jednak tutaj następuje błąd nazewnictwa coś co zostało kupione za normalną wartość danego towaru lub usługi powinno być określane mianem karty podarunkowej a nie voucherów.

Rodzaje voucherów

Vouchery różnią się od siebie, mogą dotyczyć usługi, wartości całego konkretnego produktu albo być zniżką. Kupony mają zachęcać do zakupu, służyć jako element dla bezpłatnych próbek czy ułatwienie marketerom zdobywania danych demograficznych klientów.

Voucher Hotelowy

Jednym z najczęstszych i trafionych prezentów są vouchery hotelowe, gwarantujące miejsce w danym hotelu na określoną liczbę nocy. Taki voucher zawsze zawiera wszystkie potrzebne informacje zarówno dla hotelu jaki i gościa.

Tego typu voucher przedstawia się podczas rejestracji na recepcji. Voucher do hotelu to pomysł na prezent dla osób kochających podróżować.

Czytaj również  Media Expert karta podarunkowa

Voucher spożywczy

Vouchery spożywcze to zdecydowanie największa część rynku, choć głównie tyczy się to Stanów Zjednoczonych. Tego typu rabaty oferowane są głównie przez duże cieci marketów i akceptowane są w każdym sklepie, w którym produkt się znajduje. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że niektóre sieci w ramach walki z konkurencją akceptują kupony dedykowane innym sklepom.

Kupony spożywcze często mają zachęcić do przyjścia do sklepu, w Polsce wiele firm woli oferować terminowe promocje, nie wysilając się na szukanie klientów w ten sposób.

Voucher podarunkowy

Ostatnim rodzajem, o którym chcemy wspomnieć jest voucher podarunkowy nazywany często prezentowym. Tego typu voucher może dotyczyć wycieczki turystycznej, atrakcji typu wizyta w spa, wyjścia do kina typu Cinema city albo multikino.

Darmowy Voucher

Tutaj będziemy regularnie zamieszczać informacje o darmowych voucherach do wygrania w różnych konkursach. Pamiętaj, że zdecydowana większość voucherów ma określoną datę ważności, po której ich wartość spada do zera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *