Zdrowie

Usuwanie żylaków i zmian naczyniowych

Ostatnia aktualizacja 23 kwietnia 2024 przez Redakcja

Żylaki to dość powszechny problem, dotykający przede wszystkim osoby powyżej 50. roku życia, ale nie jest to regułą i może pojawić się także i u osób młodszych. Są efektem niewydolności żylnej i występują w postaci charakterystycznych zmian poszerzenia obwodu żył, co objawia się nieestetycznym wyglądem uwypuklonych, ciemnobarwnych żył oraz drobnych, czerwono-fioletowych niteczek, zwanych pajączkami. Żylaki oraz inne zmiany naczyniowe można, a nawet należy usuwać- jest to nie jedyny, ale skuteczny i polecany sposób na pozbycie się problemu.

Zabiegi na żylaki i zmiany naczyniowe

„Sposobów na pozbycie się żylaków oraz innych zmian naczyniowych jest kilka, przy czym nie istnieje jedna, uniwersalna metoda dla wszystkich. Jej wybór zależy między innymi od przyczyn powstania zmian, stopnia ich zaawansowania, indywidualnych predyspozycji pacjenta. Konieczna jest więc konsultacja ze specjalistą, w celu dobrania najlepszej z nich. Natomiast z pewnością nie można lekceważyć problemu i pojawiających się żylaków, gdyż jak już wspomnieliśmy, są one efektem niewydolności żylnej i mogą mieć różne podłoże powstania”. – mówi nam Pani Katarzyna z kliniki medycyny estetycznej w Rzeszowie

Laserowe zamykanie „pajączków”- skuteczność i bezpieczeństwo

Laserowe działanie na żylaki i tzw. „pajączki”, a więc pękające naczynka, to najpopularniejszy sposób na skuteczne ich pozbycie. Zmiany te mogą być zapowiedzią powstawania żylaków bądź też występują wraz z nimi- najczęściej w obrębie nóg. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie i „pajączki” nie są  zbyt duże, wówczas można zamknąć je laserem. W tym celu wykorzystuje się różne urządzenia, natomiast jednym z najlepszych i najnowocześniejszych urządzeń do redukcji zmian naczyniowych jest laser neodymowo-yagowy nordlys by Ellipse (Nd:YAG). Jest to sprzęt wykorzystujący innowacyjną technologię, dzięki której chłodzi skórę, jednocześnie nie powodując zwężenia naczyń krwionośnych, które są poddawane zabiegowi, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Zabieg z użyciem lasera polega na zadziałaniu w obrębie zmienionych chorobowo miejsc urządzeniem emitującym wiązki laserowe, które uszkadzają strukturę „pajączków”, powodując ich stopniowe zanikanie. Fale lasera docierając w głąb skóry umożliwiają również obkurczenie i zamknięcie naczynek.

Czytaj również  Czy Whisky może się przeterminować?

Laserowe zamykanie naczynek IPL

Zmiany naczyniowe, choć najczęściej kojarzą nam się z żylakami widocznymi na kończynach dolnych, mają także inne miejsca występowania. Szczególnie dręczące są te na twarzy, gdyż z wiadomych względów wpływają na nasz wygląd, a tym samym i samopoczucie. Pajączki naczyniowe to natomiast dość powszechny problem, z którym również możemy sobie poradzić poprzez laseroterapię- tym razem z użyciem lasera IPL (nordlys by Ellipse). Podczas tego zabiegu, urządzenie emituje krótkie i bezpieczne impulsy światła, stosując przy tym innowacyjną technologię, dzięki której jeden impuls światła może działać na kilka naczyń krwionośnych jednocześnie. Podczas zabiegu nie stosuje się znieczulenia, zaś pacjent odczuwa szczypanie, a po zakończeniu ciepło na skórze, które jednak szybko mija. Pierwsze efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, zaś na ostateczny efekt nie trzeba czekać długo.

Miniflebektomia

Wracając do żylaków kończyn dolnych, które stanowią największy i najczęstszy problem, kolejną metodą na ich usunięcie jest miniflebektomia. To mało inwazyjny i niemal bezbolesny zabieg, podczas którego żylaki usuwa się poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Wykorzystuje się przy tym narzędzia, w tym specjalistyczne haczyki, dzięki którym można wydobyć żyłę na zewnątrz, przeciąć ją, usunąć żylaka, po czym związać jej końce. Rany po zabiegu są tak niewielkie, że nie wymagają założenia szwów i goją się samoistnie. Całość przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zaś na końcu na kończyny zakłada się opatrunek oraz należy nosić specjalne pończochy. Jest to metoda, za pomocą której można pozbyć się nawet bardzo dużych żylaków.

Żylaki już nie muszą być problemem. Dzięki powyższym metodom można w łatwy, szybki, a przede wszystkim skuteczny i bezpieczny sposób pozbyć się nieestetycznych zmian, zyskując komfort oraz estetyczny wygląd kończy dolnych, twarzy oraz innych obszarów ciała.

Czytaj również  Jak wybrać odpowiednią głowicę ścinkową do koparki?

Artykuł Sponsorowany

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *