Transakcje bezgotówkowe zawierają wyjaśnienie swojego znaczenia we własnej nazwie, są to bowiem transakcje przy których nie korzysta się z monet i banknotów, czyli gotówki. Jeszcze dwadzieścia lat temu transakcje bezgotówkowe w naszym kraju praktycznie nie istniały. Mało kto miał kartę debetową bądź kredytową, nie wspominając o innych metodach płatności, które tak na dobrą sprawę rozwinęły się w ostatnich latach. W tym artykule chcemy omówić czym są operacje bezgotówkowe i gotówkowe oraz jakie transakcje bezgotówkowe dostępne są w Polsce. Jeżeli interesują Cię przykłady transakcji bezgotówkowych, zachęcamy do lektury.
Co to jest transakcja bezgotówkowa?
Transakcja bezgotówkowa odbywa się podczas płacenia za usługę/rachunek/produkt w formie pozbawionej fizycznej gotówki. Innymi słowy operacja bezgotówkowa polega na zapłacie pieniędzmi znajdującymi się na koncie bankowym. Pieniądze w transakcji bezgotówkowej zmieniają właściciela tak samo jak w normalnej transakcji 20-30 lat temu, ale nie wykorzystuje się to do tego pieniądza w formie materialnej.
Transakcje bezgotówkowe są równie szybkie jak operacje gotówkowe, a nawet szybsze np. podczas płacenia przy kasie, zbliżamy kartę płatniczą do terminala, na którym kasjer wbił określoną kwotę i nie musi przeliczać pieniędzy oraz wydawać reszt, gdyż z konta zostanie pobrana dokładnie taka kwota jaka widnieje na rachunku.
Operacje bezgotówkowe w większości banków są bez kosztowe, to znaczy, że możemy bez obaw korzystać z karty czy blika. Co więcej płatności bezgotówkowe wiążą się często z różnego typami akcji promocyjnych, które polegają na zwracaniu części wydatków na konto. Nie są to zazwyczaj duże kwoty, ale zawsze można coś zaoszczędzić.
Co to jest transakcja gotówkowa?
Transakcja gotówkowa to forma zapłaty za towar/usługę/rachunek w tradycyjnej formie fizycznej opartej na banknotach i monetach. Pieniądze przechodzą z rąk do rąk jak to działo się przez setki lat. Operacje gotówkowe powoli odchodzą do lamusa, są mniej wygodne, ale również trudniejsze do kontrolowania przez Państwa i banki.
Dążenie do eliminacji pieniądza fizycznego jest również związane z kosztami jego produkcji. Wiele osób podnosi, że całkowita kontrola banków nad przepływem pieniędzy i możliwość blokowania kont będzie stanowić realne zagrożenie w przyszłości. Dlatego wciąż wielu ludzi trzyma pieniądze w aktywach stałych jak złoto czy gotówka. Jednak to temat do zupełnie innych rozważań.
Transakcje bezgotówkowe przykłady
Choć to może brzmieć dziwnie, zacofanie Polski na początku nowego tysiąclecia sprawiło, że obecnie jesteśmy jednym z krajów z najwyższym procentem ludzi posiadających karty płatnicze, w tym karty z opcją płatności zbliżeniowej. Jako społeczeństwo pominęliśmy moment, w którym popularne były czeki i przeszliśmy od razu do kart płatniczych.
Są one bardzo popularne i często w Europie nie zapłaci się nimi w niektórych miejscach, które w Polsce wydają się naturalne, jednak w ostatnich latach ta różnica jest zdecydowanie mniejsza.
Za nim przejdziemy do przykładów transakcji bezgotówkowych warto powiedzieć słów klika o plusach tego rozwiązania. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo transakcji, zwłaszcza tych internetowych. Jak wynika ze statystyk policji więcej pieniędzy traconych jest w formie gotówkowej, płatności bezgotówkowe są bardzo bezpieczne i dobrze zabezpieczone.
Prostota płatności bezgotówkowych szczególnie tych zbliżeniowych usprawnia wiele rzeczy i daje dostęp do wielu miejsc w internecie.
Zdecydowana większość obecnie tworzonych portali internetowych zawierających wbudowane płatności polega na pobieraniu pieniędzy z kont za pośrednictwem przelewu albo podpięcia karty płatniczej. Ciężko sobie wyobrazić płatność za abonament Netflixa gotówką, podobnie ma się sprawa z masą innych serwisów.
Karty płatnicze
Filarem transakcji bezgotówkowych stały się karty płatnicze, mamy tu na myśli zarówno karty debetowe, obciążeniowe, przedpłacone jak i kredytowe. Karty debetowe odzwierciedlają faktyczny stan naszego konta, możemy za ich pośrednictwem wydać tyle pieniędzy, ile znajduje się na koncie.
Karty kredytowe to indywidualny limit przypisany przez bank i w tym wypadku możemy przekroczyć faktyczny stan konta. Można wyróżnić również karty wirtualne, które są zdecydowanie rzadziej spotykane i dotyczą płatności dokonywanych w internecie, za ich pośrednictwem nie wypłacisz pieniędzy z banku, ani nie dokonasz opłacenia rachunku w banku.
Większość Polaków płaci przy użyciu funkcji zbliżeniowej polegającej na przyłożeniu karty do czytnika, bez konieczności wsuwania jej do czytnika. Jest to możliwe dzięki procesorowi znajdującemu się w karcie.
Takie rozwiązanie to bardzo wygodna forma dokonywania płatności i osoby, które jeszcze nie mają takich kart z roku na rok dokonują wymiany, co za tym idzie prawdopodobnie na rynku za kilka lat prawdopodobnie wszystkie karty będą miały taką możliwość.
Przelewy elektroniczne
Drugą najpopularniejszą formą transakcji bezgotówkowych jest przelew bankowy wykonywany w internecie. Z pomocą przelewu bankowego płacimy rachunki, ZUS czy opłacamy usługi na różnych portalach. Operacja bankowa tego typu zawsze przeprowadzana jest z jednego konta na drugie, uczestniczą w niej dwa podmioty odbiorca i nadawca.
Możemy spotkać się z dwiema opcjami przelewem natychmiastowym oraz tradycyjnym, ten pierwszy umożliwia przelanie środków w czasie rzeczywistym, drugi natomiast zajmuje najczęściej 2 dni robocze, choć ten czas może być dłuższy wszystko zależy od regulaminów banków, pomiędzy którymi jest przepływ pieniędzy.
Płatności mobilne – Blik
Najnowszym wynalazkiem w dziedzinie płatności, są płatności mobilne. Ten przykład transakcji bezgotówkowej polega na płatności z wykorzystaniem telefonu z zainstalowaną aplikacją bankową. Taki sposób płatności jest możliwy dzięki systemowi BLIK stworzonemu w Polsce i bardzo prostemu w użyciu.
Chcąc korzystać z Blika musimy zainstalować na telefonie aplikację banku, w którym mamy założone konto oraz mieć połączenie z internetem. W trakcie dokonywania płatności przykładamy telefon do terminala i następuje płatność podobnie jak z kartą płatniczą.
Transakcje gotówkowe przykłady
Naturalnie transakcje gotówkowe są przeciwieństwem transakcji bezgotówkowych i opierają się na fizycznej formie pieniądza. Transakcje gotówkowe stają się coraz rzadsze i są praktykowane głównie w niewielkich osiedlowych sklepach głównie w mniejszych miejscowościach oraz na różnego rodzaju placach.
Jednak Operacje gotówkowe to nie tylko płatność dokonywana w zamian za towar czy wykonanie danej usługi ale również:
Wypłaty z bankomatu i wpłaty do wpłatomatu
Chociaż obie formy wymagają karty płatniczej wprowadzonej do bankomatu, to pieniądze otrzymywane są w formie banknotów, co za tym idzie mamy do czynienia z transakcją gotówkową. Informacja o tym, że tego typu działania definiowane są jako transakcje gotówkowe dostępna jest w regulaminach różnych banków.
Wypłata pieniędzy w siedzibie banku
Czasem zdarza się tak, że musimy wypłacić albo wpłaci pieniądze do banku bezpośrednio w oddziale banku. Wypłaty pieniędzy w banku następuje oczywiście w formie fizycznej, więc tu również mówimy o transakcji gotówkowej. Wpłata pieniędzy również odbywa się z wykorzystaniem materialnych pieniędzy, więc jest to idealny przykład operacji gotówkowej.
Płatność w placówkach pocztowych
Prawdopodobnie Twoja babcia bądź dziadek dokonuje opłat rachunków na poczcie. Wypełniając odpowiednie druki przekazuje kasjerce odliczoną kwotę i opłaca prąd, gaz czy czynsz. Jest to przykład transakcji gotówkowych, które są coraz rzadziej widziane i prawdopodobnie wkrótce zanikną, niemniej wciąż są praktykowane.
Jak widzisz rozróżnienie transakcji gotówkowych od bezgotówkowych jest bardzo łatwe i dość intuicyjne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że za 2 pokolenia płatności gotówkowe będą ograniczone do minimum, albo będą wykorzystywane tylko w szczególnych wypadkach.
Sprawą subiektywną jest rozważanie skutków takiego podejścia na rzecz ochrony prywatności, ale faktem jest że transakcje bezgotówkowe to bardzo wygodne i bezpieczne metody na obchodzenie się z pieniędzmi. Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem czym jest adres rozliczeniowy i widzimy się w kolejnych artykułach.
Dodaj komentarz