Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Termometr w telefonie

Posted by

temperatura w telefonie

Praktycznie każdy nowy telefon posiada czujnik temperatury, który daje nam poczucie pewności, że wszystkie podzespoły nie będą przegrzane.

Czujniki temperatury nie są równoznaczne z termometrem.

Każdy z nas wie, że termometr służy do mierzenia temperatury poszczególnych obiektów, ludzi bądź temperatury powietrza. Innym zastosowaniem jest mierzenie gradientu temperatury, fizycznej wielkości opisującej kierunek najbardziej gwałtownych zmian temperatury w danej lokalizacji. Nie jest to wynalazek nowy, jego wynalazca włoski lekarz Santorio żył w latach 1561-1636.

Telefony mają termometry?

czujnik temperatury w telefonieDzisiejsze telefony są jak niegdyś szwajcarski scyzoryk, mają niemal wszystko. Liczba czujników upchniętych do tych niewielkich urządzeń dzięki miniaturyzacji jest niesamowita. Wśród nich znalazł się czujnik temperatury. Można mówić tutaj nawet o nie jednym a kilku czujnikach termicznych które badają temperaturę akumulatora i innych mikroukładów.

Skoro takie czujniki okazały się niezbędne to znaczy, że telefon podlega efektom termicznym. Zresztą możesz to zaobserwować w każdym urządzeniu elektronicznym, laptopy i komputery również posiadają chłodzenie, aby te się nie przegrzewały. Czasem dotykając swojego telefonu albo tabletu masz wrażenie, że aż parzy. Chłodzenie tak zabudowanych powierzchni jest praktycznie niemożliwe, dlatego producenci dbają o to, aby temperatura podzespołów nie wzrastała do zbyt wysokich temperatur.

Pomimo tego telefon nie jest w stanie utrzymać jednolitej temperatury przez cały czas użytkowania, zwłaszcza gdy grasz w gry albo masz uruchomione wiele aplikacji. Wszystkie czujniki zamykane są wewnątrz obudowy, gdyby umieścić tam termometr jego praca byłaby zaburzona przez temperaturę panującą wewnątrz urządzenia.

Prawdopodobna lokalizacja takiego czujnika to ramka z tyłu telefonu, ale tam są elementy pełniące pasywne chłodzenie. Więc jedyną logiczną kwestią zostaje umieszczenie termometru w miejscu które się nagrzewa albo poza nim.

Czytaj również  Jak sprawdzić taryfę Plus

W pierwszym przypadku należałoby zapewnić sensowne pomiary co jest raczej zadaniem niemożliwym, drugi przypadek jest jak najbardziej do zrealizowania, problem w tym że taki czujnik wystawał by z obudowy psując cały design, a jest to jeden z głównych elementów sprzedażowych.

Możliwe jest izolowanie termometru materiałem, który ma bardzo niższy współczynnik przewodności cieplnej na ramie. Termometr można skalibrować odpowiednio do promieniowania cieplnego otoczenia pochodzącego z samego telefonu. Jednak to tylko nasza sugestia, którą zapewne mądrzejsi ludzie już rozważali.

Telefon z termometrem

Czy to znaczy, że nigdy nigdy nie spróbował? Oczywiście nie, nieliczni producenci próbowali. Jednym z nich była Motorola, a z bardziej aktualnych należy wspomnieć o Samsungu Galaxy S4 i Note 3.

Instrukcja producenta mówiła, że urządzenie należy pozostawić aż do momentu wychłodzenia i nie trzymania go w rękach.

Takie rozwiązanie było średnio praktyczne, a nawet przy zachowaniu restrykcji miało istotny błąd pomiarowy. Zapewne był to jeden z powodów dla których Samsung nigdy nie wrócił do tego rozwiązania.

Aplikacje z termometrem

Ilość aplikacji mierzących rozmaite rzeczy jest przeogromna. Problemem zdecydowanej większości jest dokładność, często będąca na niezadowalającym poziomie albo zupełnie pozbawiona odniesienia do rzeczywistości. Trzeba jasno powiedzieć, żadna aplikacja nie pokaże zawsze prawidłowej temperatury. Zdarzą się zapewne bardziej trafne, które czasem trafią z temperaturą, ale nie należy się do tego przywiązywać.

Zewnętrzny termometr do telefonu

Thermodo to produkt firmy Robocat znanej z wielu aplikacji pogodowych na smartfony. Jest to maleńki czujnik umieszczona zewnętrznie w telefonie. Po zainstalowaniu aplikacji jesteśmy w stanie otrzymać dokładną temperaturę pomieszczenia.

termometr w telefonie

Odczyty tego niewielkiego urządzenia są dokładne i pokazują nawet najmniejsze wahnięcia temperatury pomieszczenia.

Mierzenie temperatury podczerwienią

mierzenie temperatury podzerwieniąWszystkie aspekty które poruszyliśmy w powyższych akapitach da się sprowadzić do zdania: termometr w telefonie nie istnieje. Tylko widzisz, technologia nie śpij i co roku pojawiają się ciekawe rozwiązania, postęp jest widoczny również wśród czujników w telefonach.

Czytaj również  Konfiguracja MMS Orange

Sposób, o którym opowiemy tyczy się mierzenia temperatury ludzkiego ciała, bądź przedmiotów nie powietrza.

Podstawowym sposobem pomiaru temperatury jest przyłożenie termometru do miejsca, które chcemy zbadać.

Drugim zdecydowanie bardziej przynależącym do 21 wieku jest metoda bezkontaktowa polegająca na badaniu przy użyciu światła podczerwonego.

Fraden Corporation z San Diego uzyskało patent na mierzenie temperatury w sposób, który może być stosowany w telefonach nowej generacji. Patent zakłada, że czujnik jest umieszczony wewnątrz smartfonu obok aparatu.

Aparat jest wizjerem, dzięki któremu nakierowujemy termometr na pacjenta, a gdy ten wykryje, że pozycja jest właściwa dokona bardzo szybkiego pomiaru. Technologia może być wykorzystywana również do pomiaru temperatury przedmiotów albo wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *