Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jaka jest najniższa i najwyższa temperatura w kosmosie?

Posted by

temperatura w kosmosie

Jaka jest temperatura w kosmosie? Niska, bardzo niska i nie nadająca się do życia, dla organizmów które znamy. Naturalnie jest również wiele innych czynników wykluczających życie w przestrzeni kosmicznej, ale w tym artykule skupimy się na temperaturze kosmosu. Sam kosmos jest pojęciem bardzo ogólnym, zdecydowanie lepiej będzie nam posługiwać się wyrażeniem „próżnia”. Jednak za nim odpowiemy jaka jest najniższa i najwyższa temperatura w kosmosie, zacznijmy od tego czym właściwie jest temperatura.

Czym jest temperatura kosmosu?

Podstawiając dłoń pod nagrzaną żarówkę możesz odczuć ciepło jakie z niej promieniuje. Czym jest to ciepło a czym jest temperatura?

Ciepło to sposób na przekazywanie energii wewnętrznej pomiędzy układami będących w równowadze termicznej.

Każda cząstka poruszając się wytwarza pewną energię. Temperatura jest średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząstek w danym układzie.temperatura kosmosu

Im wyższa prędkość atomów tym wyższą temperaturę będą w stanie wygenerować.

W uproszczeniu ciepło jest procesem przekazywanie temperatur, tak jak widać to na poniższym obrazku.

cieplo w kosmosie

Atomy poruszające się z niską prędkością będą generować niską temperaturę. Całkowite zatrzymanie atomów będzie równoznaczne z otrzymaniem temperatury zera absolutnego −273,15 °C = 0 K.

Ciało składa się z cząstek będących w ciągłym ruchu. Możesz to sobie wyobrazić na przykładzie balonu, w którym podgrzewamy powietrze, aby ten uniósł się w powietrze. Cząstki powietrza poruszają się szybciej wywierając zwiększone ciśnienie wewnątrz balonu.

Jaka jest temperatura kosmosu?

Kosmos w przeciwieństwie do ziemi w większości jest pusty, niewypełniony żadnymi cząstkami, które mogłyby być w ruch i przekazywać ciepło. Nie zawsze tak było, ale o tym w dalszej części artykułu.

Z założeń idealna próżnia nie zawiera w sobie żadnych atomów, kosmos jest do niej bardzo zbliżony, ale jednak nie w 100%. Światło gwiazd jest w stanie rozgrzać atomy i „zmusić” je do emisji temperatury, ale to ciepło szybko jest wytracane i ciężko mówić tu o „ogrzaniu” kosmosu.

Czytaj również  Czy kurierzy pracują w sobotę

Temperatura kosmosu nie jest jednolita, im bliżej gwiazd tym jest cieplej, im bardziej obiekt jest zacieniony tym zimniejszym się staje itd. Warto zapamiętać, że:

  • Temperatura przestrzeni kosmicznej blisko ziemi to 283,32 K = 10,17 °C = 50,3 stopni Fahrenheita.
  • Temperatura próżni to około 3 K = – 270,15 °C

Wynika z tego, że temperatura kosmosu rozumiana jako temperatura próżni jest zaledwie o 3 stopnie °C wyższa od zera absolutnego wynoszącego −273,15 °C.

Temperatura kosmosu uzależniona od promieniowania

Chociaż temperatura słońca wydaje się dla ludzi być czymś niesamowicie wielkim, tak w skali temperatury wszechświata, nie odgrywa żadnej roli. W głównej mierze, to jak ciepły jest kosmos zależy od promieniowania tła, będącego pozostałością po wielkim wybuchu.

Energia, która została wtedy wytworzona była na tyle ogromna, że jest odczuwalna nawet dzisiaj.

Kosmiczne promieniowanie tła to około 2,6 kelwina (- 270,5 stopnia Celsjusza lub – 455 stopni Fahrenheita). To właśnie ta temperatura w głównej mierze wpływa na 3 kelwiny odróżniające temperaturę kosmosu od temperatury bezwzględnego zera.

Tylko niewielka część ciepła generowana jest przez gwiazdy i inne zdarzenia zachodzące w przestrzeni kosmicznej.

Najniższa temperatura w kosmosie

Wiesz już, że temperatura kosmosu to około 270,15 °C i różni się ona zależnie od miejsca w jakim się znajdujemy. Przytoczone 3 stopnie Kelwina to powszenie wystepująca warość jaką określa się najniższą temperaturę w kosmosie, ale dokładniejsze pomiary mówią o 2,7°K co oznacza – 270,45 °C.

  • Najniższa średnia temperatura w kosmosie to – 270,45 °C.

Wyrażenie „średnia temperatura” nie jest tu bez znaczenia, bowiem znamy takie obiekty jak gaz w mgławicy Bumerang, którego temperatura to -272°C.

  • Najniższa znana temperatura w kosmosie należy do gazów pochodzących z mgławicy Bumerang wynosi-272°C.

Zgodnie z obecną wiedzą nie istnieje idealna próżnia o temperaturze zera absolutnego.

Czytaj również  Towaroteka Biedronka

Najwyższa temperatura w kosmosie

Wspomnijmy jeszcze pokrótce o najwyższej temperaturze w kosmosie, która kiedykolwiek ostała zarejestrowana. Zgodnie z posiadaną wiedzą, podczas wielkiego wybuchu powstała temperatura Plancka mająca 10 do 32 potęgi stopni Kelwina.

  • Najwyższa temperatura w kosmosie to temperatura Plancka i wynosi 1,420,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000°C

Jednak ta temperatura istniała tylko przez ułamek sekundy, w każdej kolejnej chwili kosmos się ochładzał. Jaka jest zatem obecnie najwyższa odnotowana temperatura w kosmosie? To 4 miliardy °C, które zostały odnotowane na Ziemi. Dokładnie tak, jakby tego było mało jest to temperatura wytworzona przez człowieka w Brookhaven National Laboratory w Upton. Temperatura słońca to zaledwie 15 milionów stopni Celsjusza.

Jak widzisz temperatura w kosmosie jest naprawdę niska. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na Twoje pytania. Jednocześnie, jeśli czytasz go 5 miliardów lat od napisania, to temperatura wszechświata jest niższa. Gdy zgaśnie ostatnia gwiazda a wszechświat stanie się miejscem mrocznym i bez życia, jego temperatura będzie bliska zeru absolutnemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *