Rozrywka

Temperatura na marsie

Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia 2022 przez Redakcja

Mars jest bardzo nieprzyjazną planetą dla człowieka m.in. ze względu na panującą tam temperaturę. Temperatura na marsie w ciągu dnia i w nocy bardzo się od siebie różni i w żadnym momencie nie nadaje się do życia. Na szczęście dla ludzkości, mówimy tu o temperaturach ujemnych, z którymi łatwiej sobie zaradzić, co daje nadzieje na kolonizacje tej planety. Informacji na temat tego jaka jest temperatura na marsie czerpiemy z łazika Curiosity. Marsjańska pogoda może być śledzona niemal w czasie rzeczywistym za sprawą specjalnej strony. Z tego artykułu dowiesz się jaka jest aktualnie pogoda na marsie i jaka jest średnia temperatura panująca na tej planecie.

Temperatura na marsie – co warto wiedzieć?

temperatura na marsie teraz
https://mars.nasa.gov/msl/weather/

Jak zapewne wiesz mars oddalony jest od słońca w większym stopniu niż ziemia. Orbita Marsa ma wpływ na temperaturę panującą na tej planecie.

Jest ona dużo chłodniejsza od średniej temperatury ziemskiej, chociaż na naszej planecie odnotowano niższe temperatury niż średnia dobowa temperatura marsa. Oczywiście na Ziemi są to pojedyncze dni, których było ledwie kilka od dnia dokonywania pomiarów. Jednak nawet te najmroźniejsze dni nie są w stanie równać się z temperaturą panującą na biegunach Marsach.

  • Średnia dobowa temperatura na marsie wynosi -63 stopni Celsjusza.
  • Najniższa odnotowana temperatura powietrza na marsie to -153 stopni Celsjusza.
  • Najwyższa odnotowana temperatura powietrza na marsie to 35 stopni Celsjusza.
Czytaj również  Przygarnij kropka - O co chodziło w kampanii TVN?

Mars posiada bardzo około 100 razy „cieńszą” atmosferę co nie ułatwia zatrzymania energii cieplnej. Przy pomiarach temperatury należy pamiętać, że dokonuje się pomiarów temp. powietrza i gleby, oba pomiary mogą znacząco się różnić.

Jaka jest najniższa temperatura na Marsie?

Gdzie jest najchłodniej na Marsie? Podobnie jak na ziemi, najniższe temperatury odnotowywany są na biegunach planety. Pomiary temperatury Marsa prowadzone są od niedawna, więc nie posiadamy wiedzy historycznej o temperaturach.

  • Najniższa temperatura na Marsie występuje na biegunach i wynosi około 153 °C (120 K; −243 °F).

Podobnie jak na ziemi tak i na Marsie wyróżniamy pory roku, które różnią się od naszych długością, ale mają podobny wpływ na temperaturę jak na Ziemi.

Jaka jest najwyższa temperatura na Marsie?

Ciekawostką jest fakt, że są dni, w których Mars wydaje się być przyjaznym miejscem do życia a nawet opalania. Naturalnie tylko gdy wyłączymy, wszystkie inne czynniki mające wpływ na życie biologiczne.

Temperatura w najcieplejsze dni na równiku przekracza 35 °C (308 K; 95 °F). Taki pomiar został odnotowany przez łazik Spirit. Przez wiele letnich dni temperatura w tym miejscu przekracza 0°C.

Można powiedzieć, że to idealna temperatura, ale wraz z nadejściem nocy następuje błyskawiczny spadek do -73 stopni.

Wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia, szron który został wytworzony w nocy na skałach zamieniany w parę wodną, która potrafi doprowadzić okresowo do 100% wilgotności powietrza.

Niska temperatura i równie niskie ciśnienie atmosferyczne sprawiają, że woda w stanie ciekłym nie może istnieć w sposób stabilny.

Temperatura na Marsie w dzień

Dzień na Marsie to jedyna pora, w której temperatura nie jest zabójcza dla człowieka. Jednak tylko gdy poczynimy klika założeń. Tak samo jak na ziemi istotne jest miejsce dokonywania pomiaru temperatury oraz pora roku.

Zależnie od wybranej konfiguracji, możemy trafić na dzień z temperaturą + 20°C jak i –90°C.

Zatem mówienie o jednej temperaturze nie ma większego sensu, zawsze trzeba brać pod uwagę zakres temperatur.

Czytaj również  Czy wróble odlatują na zimę?

Temperatura na Marsie w nocy

Noc zdecydowanie nie jest porą, w której chciałbyś przebywać na Marsie i to niezależnie od pory roku i miejsca na planecie. Zawsze jest to temperatura ujemna, a ochładzanie następuje w tempie znanym z filmów katastroficznych. Przyjmuje się, że średni zakres temperatury na Marsie w nocy to od -90 do –153°C.

Jaka jest temperatura i pogoda na marsie teraz?

Chcąc śledzić aktualną pogodę na marsie możesz skorzystać ze strony https://mars.nasa.gov/insight/weather/ pokazującej nie tylko aktualną temperaturę, ale również prędkość wiatru czy to jakie jest ciśnienie.

Dane pomiarowe pochodzą z miejsca lądowania sądy, czyli równiny wulkanicznej Elysium Planitia będącej niedaleko równika, a więc najcieplejszego miejsca na Marsie.

Strona doskonale pokazuje różnice w pogodzie, poza temperaturą warto zwrócić uwagę na prędkość wiatru, która systematycznie osiąga prędkości powyżej 100 km/h.

Ciśnienie panujące na Marsie porównywalne jest do tego, które panuje na wysokości około 30 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Wyszkolone osoby w takich warunkach byłyby w stanie utrzymać świadomość przez kilka sekund. Naturalnie mówimy tu o braku jakiekolwiek skafandra.

Dane z lądownika InSight będą dostępne przez kilka lat, później sonda przestanie działać.

Jak temperatura była kiedyś na marsie?

Co prawda dokładne pomiary temperatury na marsie prowadzone są od niedawna, ale naukowcy przypuszczają, że Mars był kiedyś dużo lepszym miejscem do życia ze średnią temperaturą na poziomie 10 stopni Celsjusza.

Z drugiej strony pojawiają się tezy mówiące o tym, że Mars od zawsze był zimny. Jednak zawsze podkreśla się, że na planecie widoczne są cykliczne zmiany klimatyczne podobne do tych jakie zachodziły na Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *