Szkolenie przeciwpożarowe nazywane również skrótowo szkoleniem ppoż lub błędnie szkoleniem poż jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jeżeli twój szef daje ci do podpisania kartę BHP na której informujesz, że takie szkolenie przeszedłeś, a nigdy się ono nie odbyło, nie podpisuj.
Wiadomo, że pożar zdarza się bardzo rzadko i możliwe, że przez całe twoje życie zawodowe nigdy nie będziesz w sytuacji, w której szkolenie przeciwpożarowe okaże się przydatne.
Jednak wystarczy, że znajdziesz się wśród pechowców i nie będziesz do tego wiedział, jak się zachować, możesz nie zdążyć przed przybycia straży.
Tak samo jak każda osoba poruszająca się po drogach jako kierowca powinna znać zasady pierwszej pomocy, tak każdy powinien mieć świadomość jak działać w miejscu pracy podczas pożaru.
Ustawa o Ochronie przeciwpożarowej
Obowiązek, o którym wspomnieliśmy na wstępie jest opisany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku w artykule 4 mówiącym, że właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu zapewniając ich ochronę przeciwpożarową jest obowiązany zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi.
Obowiązki właściciela budynku
Trzeba trochę odróżnić obowiązki pracodawców, od obowiązków właścicieli budynków, chyba że to jedna i ta sama osoba. Taki właściciel ma szereg obowiązków do spełniania.
- przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
- wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
- zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
- zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;
- przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;
- zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;
- ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Szkolenie przeciwpożarowe firma jednoosobowa
Firmy jednoosobowe to ogromna część rynku, często takie osoby pracują na etacie choć mają własną działalność gospodarczą. Niezależnie od tego jako firma jednoosobowa nie podlegasz obowiązkom z zakresu BHP i Ppoż. To zmienia się w trakcie zatrudnienia pierwszego pracownika, ale podkreślamy jako jednoosobowa firma nie musisz mieć szkolenia przeciwpożarowego.
Rodzaje szkoleń przeciwpożarowych
- Wstępne – to na nim pracownicy poznają podstawy zachowania w razie pożaru w miejscu pracy.
- Podstawowe – jest to rodzaj szkolenia który pozwala zapoznać się jego kursantom z obsługą sprzętu przeciwpożarowego i obowiązkom ochronnym. Nie bez znaczenia jest próba zrozumienia tego jak
zachowuje się ogień i co może prowadzić do jego zaprószenia. - Specjalistyczne – jak sama nazwa wskazuje, szkolenie przeznaczone dla pracowników mających częsty kontakt z materiałami łatwopalnymi.
Szkolenie Ppoż
Odpowiednie przeszkolenie pracownika z zakresu bezpieczeństwa podczas pożaru to bardzo ważny aspekt, który jest często lekceważony przez pracodawców. Kursy przeciwpożarowe pozwalają lepiej zrozumieć właściwe zachowania na stanowisku pracy podczas pożaru.
Szkolenia przeciwpożarowe potrafią zakłócić normalny dzień pracy, ale są niezbędne, żeby pracownicy poczuli się bezpieczniej i wiedzieli, jak się zachować w sytuacji kryzysowej. Dzięki szkoleniu przeciwpożarowemu przeprowadzonemu przez sprawdzone jednostki, twoi pracownicy podczas pożaru będą podejmować świadome i sprawne działania. Unikniesz paniki, zapewnisz odpowiednią ewakuację i skuteczną pomoc ewentualnym poszkodowanym.
Wiedza, którą zdobywamy z różnych kursów z czasem ulatnia się z głowy a wraz z nią np. świadomość jak gasić urządzenia elektryczne albo zachować się przy dużym zadymieniu pomieszczenia.
Do pożaru może dojść w każdej firmie, niezależnie czym się zajmuje, od piekarni przez biura po duże zakłady przemysłowe. Powodem pożaru bywają często czynniki zewnętrzne jak awarie czy inne nieprzewidziane warunki. Do zaprószenia ognia może oczywiście dojść nieumyślnie, to jak pożar wybuchł nie jest istotne do momentu, w którym nie zostanie ugaszony.
Podstawą w takich działaniach jest szybka reakcja pracowników. Muszą mieć świadomość jak się zachować i jak przemieszczać się w budynku ogarniętym pożarem. W niewielkich biurach czy zakładach nie powinno być z tym problemu, ale przy większej ilości osób mogą pojawić się problemy, zwłaszcza gdy są to osoby nieprzeszkolone i wpadną w panikę.
Podstawowym zachowaniem ludzi jest ucieczka, ale spora część osób która posiada jakieś dobra materialne w pracy np. torebkę z pieniędzmi pozostawioną na wieszaku w pomieszczeniu 50m dalej, potrafi biegnąć po nią zamiast do wyjścia, które znajduje się z drugiej strony.
Inną zaletą szkolenia przeciwpożarowego jest pozyskanie umiejętności albo przynajmniej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Czynność resuscytacji powinna być znana każdej osobie funkcjonującej w społeczeństwie.
Miejsce odbycia szkolenia przeciwpożarowego
W przytoczonej ustawie nie znajdziesz informacji, gdzie takie szkolenie powinno się odbywać. Te najczęściej toczą się w miejscach pracy, aby nie tracić całego dnia pracy. Zatrudnia się wtedy zewnętrzną firmę posiadającą w swoich szeregach osoby uprawnione do przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych.
Inną opcją jest pojawienie się w placówce firmy świadczącej usługi szkoleń ppoż.
Kto wymaga szkolenia ppoż?
Szkolenia przeciwpożarowe dla pracowników powinna przejść każda nowo zatrudniona osoba. Takie wstępne szkolenie nie zajmuje dużo czasu, zwiększa bezpieczeństwo i pozwala spełnić wymogi prawne.
Szkolenie powinno odbyć się do 6 miesięcy od dnia zatrudnienia pracownika.
Przebieg szkolenia przeciwpożarowego
Szkolenia przeciwpożarowe nie posiadają konkretnego zakresu tematów. To jak będzie wyglądało takie szkolenie zależy od osoby szkolącej. Bezsprzecznie szkolenie powinno dotyczyć miejsca pracy.
Zgodnie z wyżej opisanymi faktami, pracownicy powinni po szkoleniu wiedzieć jaki typ pożaru może wystąpić w ich miejscu pracy i jak sobie z nim radzić. Poznać krok po kroku instrukcję postępowania, mieć świadomość kogo wezwać i jak udzielić pomocy.
Szkolenie ppoż może wchodzić w szkolenie BHP, ale często odbija się to na jakości takiego szkolenia.
Dodaj komentarz