Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Symbole szczęścia

Posted by

bociany

Szczęście to pojęcie bardzo względne. Pytając statystycznego Polaka czy ma szczęście zapewne rzadziej odpowie „tak” od Norwega czy Amerykanina. Wpływ na postrzeganie szczęścia ma świat, który nas otacza. Znaków szczęścia nie brakuje, czy znasz te najważniejsze?

Ten zmienia się na lepsze, jednak wciąż problemy finansowe czy zdrowotne dotyczą nas niż przytoczonych nacji. Szczęściu należy dopomagać, a nie zdawać się pełni na jego posiadaniu. Co prawda ludzie na Titanicu zdrowie i pieniądze mieli, jednak szczęścia już nie. Choć moim zdaniem był to raczej pech, co nie jest równoznaczne z brakiem szczęścia. Postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie co przynosi szczęście w Polsce i na świecie. Polecamy również artykuły na temat tego co przynosi szczęście w Chinach i o symbolach szczęścia w Japonii.

Co przynosi szczęście?

Szczęścia poszukujemy od tysięcy lat, niezależnie od kultury. Symbole szczęścia mają długą historię w każdym skrawku świata. Swoje amulety i talizmany tworzyli starożytni Egipcjanie w celu odpędzenia złych duchów i śmierci.

Również Celtowie znosili do domów podkowy w celu przegonienia leśnych skrzatów. Dla tych kultur nie były to symbole szczęścia w naszym rozumieniu. Sprawdźmy co przynosi szczęście, miłość i dobrobyt w Polsce, Chinach i na całym świecie!

1. Grosik na szczęście

grosz na szczescie

 

Zaczniemy od symbolu dość zakorzenionego w polskiej kulturze, jednak jego początki sięgają czasów starożytnych. W tamtym okresie mocno wierzono, w ochronną moc metalu. Zarówno sam metal jak i przedmioty z niego wykonane chroniły przed złem.

Dodatkowo każdy ze szkoły powinien pamiętać, że w starożytnej Grecji, zmarły do przekroczenia Hadesu potrzebował uiścić opłatę u Charona w postaci jednego Obola. Moneta miała zagwarantować przedostanie się do zaświatów, podobne wierzenie występowało u Rzymian.

Obecnie grosik na szczęście dołącza się do prezentu jakim jest portfel. Standardowo jest to jeden grosik, jednak powinno dawać się ich kilka, aby nie kusić bankructwa. Moneta ma gwarantować dobrobyt i ciągłe zapełnienie portfela pieniędzmi.

2. Zielona koniczyna

zielona koniczyna

Prawdopodobnie najbardziej światowy symbol szczęścia. Znany w każdej kulturze, ale mocniej zakorzeniony w świecie zachodu, głównie przez filmy i popkulturę. Celtowie byli bardzo przesądnymi ludźmi, posiadali wierzeń i symboli odgrywających mniej bądź bardziej istotną rolę w ich życiu. Jednym z nich była czterolistna koniczyna, po którą sięgali chętnie druidzi.

Czytaj również  Hipnoza konwersacyjna – jak kogoś zahipnotyzować?

Przypisywano jej różne znaczenie, ale zawsze pozytywne. Zakres szczęścia jaki przynosiła sięgał od udanych plonów przez wygranie najbliższej bitwy po przychylność bogów.

Jak już dzisiaj wiemy, czwarty listek jest wynikiem czynników genetycznych i środowiskowych, a jej występowanie nie jest aż tak rzadkie, bowiem na 10 000 sztuk, jedna będzie posiadała cztery listki. Występują również koniczyny z większą ilością listków jednak za symbol szczęścia uznaje się tylko czterolistną.

Może to również wynikać z symboliki liczby 4, czterech stron świata, czterech żywiołów czy czterech boków kwadratu odbieranych jako stabilność. Wybrane kultury przypisują poszczególnym liściom inne atrybuty, takie jak: nadzieja, wiara, miłość oraz szczęście, a w przypadku pięciolistnej sztuki dopisuje się jeszcze pieniądze.

3. Magiczna Liczba siedem (7) – Szczęśliwa siódemka

liczba 7

Liczba siedem jest szczególna dla praktycznie każdej kultury. Można dopatrywać się w tym zarówno przypadku jak i przeznaczenia. Liczba ta zasługuje na szczególne potraktowanie i nieco dłuższe rozwinięcie, które pojawi się w osobny wpisie. Liczba siedem jest niesamowita, bo dotyka praktycznie każdej religii. Dla Chrześcijan jest to liczba doskonała powiązana z Biblią, dla Judaistów niesie ze sobą skojarzenia z 7 archaniołami.

Nie tylko religie, ale i kultury przypisały liczbie siedem specjalne znaczenie, od Egipcjan po Sumerów. Ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest powodem fenomenu tej liczby, jednak staramy się to zbadać w tym artykule o liczbie siedem.

4. Tęcza symbol szczęścia na świecie

tecza symbol szczescia

To, że na końcu każdej tęczy znajduje si kociołek złota wie każde dziecko. Fakt, że w tęczy upatruje się symbolu szczęścia nie jest już tak powszechny. Tęcza jest zjawiskiem optycznym wynikającym z meteorologii. Jej symbolika pochodzi od wiary chrześcijańskiej i rozmowy Noe z Bogiem, której przebieg był taki:

Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię. Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią.

Jest to jeden z najbardziej chrześcijańskich symboli szczęścia. Tęcza jest zjawiskiem dość rzadkim, jednak każdy z nas zazwyczaj może zaobserwować kolorowe łuki na niebie.

5. Podkowa – dlaczego podkowa przynosi szczęście?

podkowa

Dlaczego podkowa przynosi szczęście? Na początku wspomnieliśmy, że symbolika podkowy wywodzi się od Celtów, jednak wiele innych wierzeń również z niej korzystało. Podkowę należy traktować jako talizman który ma przyciągać, dobrobyt, powodzenie i pieniądze.

Czytaj również  Czy demony istnieją?

Podkowy podobnie jak monety były wykonywane z żelaza i podobnie miały działanie ochronne przed złymi siłami. Dodatkowo w wierzeniach celtyckich zło miało się lękać nie tylko żelaza, ale i kształtu półksiężyca. Miejscem, w którym najczęściej wieszano podkowy była ściana nad dziwami wejściowymi. Mogłoby się wydawać, że to zapomniana praktyka, jednak w niektórych mieszkaniach zwraca uwagę.

Warto wspomnieć jeszcze o innym przypuszczeniu odnośnie tego dlaczego podkowy są szczęśliwe. Chodzi mianowicie o proces podkuwania koni i tego, że jest to ewidentnie bolący proces i konie powinny odczuwać ból, to jednak tego nie robiły.

Jeszcze nie tak dawno wiedza anatomiczna na temat końskiego ciała nie była na najwyższym poziomie więc, jak nie trudno się spodziewać nasi przodkowie nie za bardzo wiedzieli jak zbudowane są kopyta.

6. Słoń z podniesioną trąbą

 

podniesiona traba slonia

Często spotykam się z ozdobami w kształcie słonia, zawsze z uniesioną trąbą. Symbolika tego zwierzęcia jest często wykorzystywana w naszej kulturze, jednak wywodzi się z religii Indii. Ta religia jest dość osobliwa i przedstawia bogów w różnych formach.

Ganesha nazywany również Ganapati i Winajaka jest przywódcą pomniejszych bóstw. Za jego sprawą znikają wszystkie przeszkody i niepowodzenia. Przypisuje mu się wiele pozytywnych cech w tym pomoc w zachowaniu dobrobytu i obfitości.

Przedstawia się go w postaci czterorękiego mężczyzny z głową słonia. Proces narodzin tego bóstwa jest bardzo… ciekawy, jednak nie ma tutaj większego znaczenia. Słonie uchodzą za stworzenia mądre, silne i dominujące. Osoby które sprawują nad nimi władzę muszę być potężne, a co za tym idzie szczęśliwe. Oczywiście władza i szczęście nie zawsze idą w parze, ale kiedyś nie snuto takich rozważań.

7. Guzik kominiarza – polski symbol szczęścia

guzik kominiarza

W Polsce bardzo znany przesąd, możliwe że wynika to z tego, że wciąż mamy wiele pieców i widok kominiarza jest wciąż rzeczą normalną. Widząc kominiarza należy złapać się za guzik, tym samym zwiększając swój zasób szczęścia. Historia powstania tego przesądu jest bardzo prosta i urzekająca.

Wieki temu rozmaici rzemieślnicy podążali za pracą do różnych osad, w tym gronie byli kominiarze. Zazwyczaj przybywali w czystym ubraniu, a na widok kominiarza kobiety starały się, aby to ich dom odwiedził pierwszy. Robiły to ciągnąc go za jeden z guzików. Gospodyni, która jako pierwsza ugościła takiego kominiarza uchodziła za szczęściarę.

8. Biały bocian

bociany

Jakże polski symbol szczęścia. Bocian Biały to chyba drugi najbardziej pozytywnie kojarzony w naszym kraju ptak, zaraz po Orle Bieliku. Poza szczęściem symbolizuje płodność oraz mądrość. Bociany najczęściej widywane są na polskich wsiach i już od wielu lat zakładaj tam gniazda.

Czytaj również  Chromoterapia – Terapia kolorami

Najwięcej szczęścia ma gospodarz, na którego dachu bocian uwił gniazdo. Jednak tenże gospodarz często musiał sobie zasłużyć na taki zaszczyt, bowiem bociany miały wybierać tylko domy porządnych ludzi.

Dodatkowo, gniazdo bociana było równoznaczne z piorunochronem, gdyż pioruny nigdy nie miały trafiać w takie gniazda. Warto zapoznać się również z mitem o powstaniu bocianów. Jako Polacy możemy się tylko cieszyć, że co czwarty bociek jest urodzony w naszym kraju. Na koniec lata, z każdym mijającym dniem coraz bardziej oczekujemy przylotu tych zwierząt z wakacji co jest oznaką rozpoczynającej się wiosny i końca zimy.

9. Królicza łapka – światowy znak szczęścia

królicza łapka symbol szczescia

Jest to amulet kojarzony na całym świecie. Przypisuje mu się wiele znaczeń zależnie od kultury. W zwyczajach Celtów występowała inicjacja chłopca na mężczyznę po przez polowanie na dziką zwierzyną jaką był królik. Po udanym polowaniu chłopak dostawał naszyjnik z króliczej łapki.

Drugim przypuszczeniem na temat „szczęśliwości” króliczej łapki są polowania. Królik jest zwierzęciem bardzo zwinnym, szybkim i nieuchwytnym. Upolowanie królika dla myśliwych wiążę się z dozą szczęścia. To wytłumaczenie pasuje najbardziej do naszego regionu kulturowego, jednak prawda jest nieco inna.

Hoodoo to nazwa bardzo kojarzona z Voodoo i niebezpodstawnie. Jest to zbiór wierzeń ludności afrykańskiej przywiezionej do Stanów w czasach niewolnictwa. Niewolnictwo było praktykowane głównie w południowych stanach. Żeby było ciekawiej jest to zbitek wierzeń afrykańskich z chrześcijańskimi, żydowskimi oraz rdzenno-amerykańskimi.

Zgodnie z tą wersją królik jest zwierzęciem bardzo szybko się reprodukcyjnym (co zresztą jest prawdą) co za tym idzie może posłużyć jako talizman na problemy z płodnością. Dlaczego akurat łapka, a nie np. ucho? Ciężko powiedzieć, coś trzeba było wybrać.

10. Skarabeusz symbol szczęścia z Egiptu

skarabeusz

Skarabeusz to rodzaj chrząszcza. W odróżnieniu od tych polskich są większe i czarne z metalicznym połyskiem. Występują głównie w Północnej Afryce, Południowej Europie oraz Azji. Krajem z którym dość naturalnie kojarzy się ten owad jest Egipt, z naciskiem na starożytność.

Symbole przynoszące szczęście – podsumowanie

Przez ludzi żyjących wieki temu uznawany był za święte zwierzę.Stanowił symbol odrodzenia oraz wędrówki słońca po niebie. Jedno z bóstw, a konkretnie Chepri było czczone właśnie pod postacią skarabeusza.

Skarabeusza mają osobliwy zwyczaj toczenia kulek gnoju i w nich się rodzą. Dla Egipcjan pojawiały się z nicości, tak same z siebie. Skarabeusz był symbolem narodzin i można go spotkać w licznych amuletach czy na wyposażeniu grobowców. Z nieco nowszych informacji w 2013 roku pojawiły się dane wskazujące na wykorzystywanie przez żuki Drogi Mlecznej w orientacji przestrzennej.

Jak widać symbole szczęście dzielą się na różne kultury, jednak praktycznie każda ma jakiś swój talizman. Często wiąże się je ze zwierzętami albo odnosi do religii. Świat nie zawsze daje po równo i jeżeli komuś taki talizman ma pomóc, to czemu nie skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *