Ezoteryka

Symbole i znaki szczęścia

Ostatnia aktualizacja 29 grudnia 2023 przez Redakcja

Szczęście to pojęcie bardzo względne. Pytając statystycznego Polaka czy ma szczęście zapewne rzadziej odpowie „tak” od Norwega czy Amerykanina. Wpływ na postrzeganie szczęścia ma świat, który nas otacza. Znaków szczęścia nie brakuje, czy znasz te najważniejsze?

Ten zmienia się na lepsze, jednak wciąż problemy finansowe czy zdrowotne dotyczą nas niż przytoczonych nacji. Szczęściu należy dopomagać, a nie zdawać się pełni na jego posiadaniu. Co prawda ludzie na Titanicu zdrowie i pieniądze mieli, jednak szczęścia już nie. Choć moim zdaniem był to raczej pech, co nie jest równoznaczne z brakiem szczęścia. Jakie są symbole szczęścia w Polsce i na świecie? Co przynosi ludziom szczęście i jak rozpoznać znaki szczęścia?

Co przynosi szczęście?

Szczęścia poszukujemy od tysięcy lat, niezależnie od kultury. Symbole szczęścia mają długą historię w każdym skrawku świata. Swoje amulety i talizmany tworzyli starożytni Egipcjanie w celu odpędzenia złych duchów i śmierci.

Również Celtowie znosili do domów podkowy w celu przegonienia leśnych skrzatów. Choć należ zaznaczyć, że dla tych kultur nie były to symbole szczęścia w naszym rozumieniu.

Pomimo różnic kulturowych, istnieje wiele uniwersalnych symboli, które ludzie na całym świecie kojarzą ze szczęściem

Zwierzęta:

 • W różnych kulturach zwierzęta często są uważane za symbole szczęścia. Mogą to być zwierzęta związane z mitologią, takie jak smoki czy jednorożce, bądź te, które kojarzymy z cechami pozytywnymi, np. pszczoły symbolizujące pracowitość czy delfiny kojarzące się z wolnością.

Kolory:

 • Kolory mają silne znaczenie symboliczne. Na przykład kolor czerwony często jest związany z energią, miłością i powodzeniem, a zieleń kojarzy się z naturą i spokojem. Kolory mogą różnić się w interpretacji w zależności od kultury, ale często są używane jako symbole szczęścia.

Liczby:

 • Pewne liczby mają szczególne znaczenie symboliczne i są uważane za szczęśliwe w różnych kulturach. Na przykład liczba 7 jest powszechnie postrzegana jako szczęśliwa w wielu społeczeństwach na świecie.

Rośliny:

 • Rośliny także są często utożsamiane ze szczęściem. Bambus jest uznawany za symbol trwałości i siły w wielu kulturach, a kwiaty sakury w Japonii symbolizują piękno i ulotność życia.

Symbole Talizmanów:

 • W różnych kulturach występują specjalne talizmany lub amulety, które uznaje się za przynoszące szczęście. Mogą to być symbole religijne, starożytne runy, czy nawet symbole zodiaku.

Praktyki i Rytuały:

 • Ludzie często poszukują szczęścia w określonych praktykach i rytuałach. Mogą to być modlitwy, medytacje, czy nawet codzienne nawyki, które przynoszą poczucie spokoju i satysfakcji.

Sprawdźmy co przynosi szczęście, miłość i dobrobyt w Polsce, Chinach, Japonii i na całym świecie!

Symbole szczęścia w Polsce i kulturach zachodu

W Polsce i kulturach zachodnich istnieje wiele symboli, które są uznawane za przynoszące szczęście lub są związane z pozytywnymi aspektami życia.

Wiele z nich jest zapewne Co doskonale znane, mamy jednak nadzieję, że uda nam się Ciebie zaskoczyć.

Grosik na szczęście

grosik na szczescie

Zaczniemy od symbolu dość zakorzenionego w polskiej kulturze, jednak jego początki sięgają czasów starożytnych. W tamtym okresie mocno wierzono, w ochronną moc metalu. Zarówno sam metal jak i przedmioty z niego wykonane chroniły przed złem.

Dodatkowo każdy ze szkoły powinien pamiętać, że w starożytnej Grecji, zmarły do przekroczenia Hadesu potrzebował uiścić opłatę u Charona w postaci jednego Obola.

Moneta miała zagwarantować przedostanie się do zaświatów, podobne wierzenie występowało u Rzymian.

Obecnie grosik na szczęście dołącza się do prezentu jakim jest portfel. Standardowo jest to jeden grosik, jednak powinno dawać się ich kilka, aby nie kusić bankructwa. Moneta ma gwarantować dobrobyt i ciągłe zapełnienie portfela pieniędzmi.

Czterolistna koniczyna

koniczyna jako symbol szczescia

Prawdopodobnie najbardziej światowy symbol szczęścia. Znany w każdej kulturze, ale mocniej zakorzeniony w świecie zachodu, głównie przez filmy i popkulturę.

Celtowie byli bardzo przesądnymi ludźmi, posiadali wierzeń i symboli odgrywających mniej bądź bardziej istotną rolę w ich życiu. Jednym z nich była czterolistna koniczyna, po którą sięgali chętnie druidzi.

Jak już dzisiaj wiemy, czwarty listek jest wynikiem czynników genetycznych i środowiskowych, a jej występowanie nie jest aż tak rzadkie, bowiem na 10 000 sztuk, jedna będzie posiadała cztery listki.

Występują również koniczyny z większą ilością listków jednak za symbol szczęścia uznaje się tylko czterolistną.

Może to również wynikać z symboliki liczby 4, czterech stron świata, czterech żywiołów czy czterech boków kwadratu odbieranych jako stabilność. Wybrane kultury przypisują poszczególnym liściom inne atrybuty, takie jak: nadzieja, wiara, miłość oraz szczęście, a w przypadku pięciolistnej sztuki dopisuje się jeszcze pieniądze.

Czytaj również  Chińskie symbole szczęścia i ich znaczenie

Magiczna Liczba siedem (7) – Szczęśliwa siódemka

szczesliwa 7

Liczba siedem jest szczególna dla praktycznie każdej kultury. Można dopatrywać się w tym zarówno przypadku jak i przeznaczenia. Liczba ta zasługuje na szczególne potraktowanie i nieco dłuższe rozwinięcie, które pojawi się w osobny wpisie. Liczba siedem jest niesamowita, bo dotyka praktycznie każdej religii.

Dla Chrześcijan jest to liczba doskonała powiązana z Biblią, dla Judaistów niesie ze sobą skojarzenia z 7 archaniołami.

Nie tylko religie, ale i kultury przypisały liczbie siedem specjalne znaczenie, od Egipcjan po Sumerów. Ciężko jednoznacznie stwierdzić co jest powodem fenomenu tej liczby, jednak staramy się to zbadać w tym artykule o liczbie siedem.

Tęcza symbol szczęścia na świecie

tecza jako znak szczescia

To, że na końcu każdej tęczy znajduje si kociołek złota wie każde dziecko. Fakt, że w tęczy upatruje się symbolu szczęścia nie jest już tak powszechny.

Tęcza jest zjawiskiem optycznym wynikającym z meteorologii. Jej symbolika pochodzi od wiary chrześcijańskiej i rozmowy Noe z Bogiem, której przebieg był taki:

Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię. Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią.

Jest to jeden z najbardziej chrześcijańskich symboli szczęścia. Tęcza jest zjawiskiem dość rzadkim, jednak każdy z nas zazwyczaj może zaobserwować kolorowe łuki na niebie.

Podkowa – dlaczego podkowa przynosi szczęście?

podkowa symbol szczescia

Dlaczego podkowa przynosi szczęście? Na początku wspomnieliśmy, że symbolika podkowy wywodzi się od Celtów, jednak wiele innych wierzeń również z niej korzystało. Podkowę należy traktować jako talizman który ma przyciągać, dobrobyt, powodzenie i pieniądze.

Miejscem, w którym najczęściej wieszano podkowy była ściana nad dziwami wejściowymi. Mogłoby się wydawać, że to zapomniana praktyka, jednak w niektórych mieszkaniach zwraca uwagę.

Warto wspomnieć jeszcze o innym przypuszczeniu odnośnie tego dlaczego podkowy są szczęśliwe.

Chodzi mianowicie o proces podkuwania koni i tego, że jest to ewidentnie bolący proces i konie powinny odczuwać ból, to jednak tego nie robiły.

Jeszcze nie tak dawno wiedza anatomiczna na temat końskiego ciała nie była na najwyższym poziomie więc, jak nie trudno się spodziewać nasi przodkowie nie za bardzo wiedzieli jak zbudowane są kopyta.

Guzik kominiarza – polski symbol szczęścia

kominiarz przesad ze szczesciem

Widząc kominiarza należy złapać się za guzik, tym samym zwiększając swój zasób szczęścia. Historia powstania tego przesądu jest bardzo prosta i urzekająca.

Wieki temu rozmaici rzemieślnicy podążali za pracą do różnych osad, w tym gronie byli kominiarze.

Zazwyczaj przybywali w czystym ubraniu, a na widok kominiarza kobiety starały się, aby to ich dom odwiedził pierwszy. Robiły to ciągnąc go za jeden z guzików. Gospodyni, która jako pierwsza ugościła takiego kominiarza uchodziła za szczęściarę.

Biały bocian

bociany

Jakże polski symbol szczęścia. Bocian Biały to chyba drugi najbardziej pozytywnie kojarzony w naszym kraju ptak, zaraz po Orle Bieliku. Poza szczęściem symbolizuje płodność oraz mądrość. Bociany najczęściej widywane są na polskich wsiach i już od wielu lat zakładaj tam gniazda.

Dodatkowo, gniazdo bociana było równoznaczne z piorunochronem, gdyż pioruny nigdy nie miały trafiać w takie gniazda. Warto zapoznać się również z mitem o powstaniu bocianów. Jako Polacy możemy się tylko cieszyć, że co czwarty bociek jest urodzony w naszym kraju. Na koniec lata, z każdym mijającym dniem coraz bardziej oczekujemy przylotu tych zwierząt z wakacji co jest oznaką rozpoczynającej się wiosny i końca zimy.

Biedronka

biedronka jako znak szczescia

W Polskiej kulturze biedronka, nazywana również Bożą Krówką, od dawna jest uważana za pozytywny znak i symbol szczęścia. To sympatyczny owad, a przekonania ludowe związane z biedronką mają korzenie w tradycji ludowej i wierzeniach ludowych.

Biedronka, szczególnie ta o siedmiu kropkach, była uważana za zwiastun czegoś dobrego. W Polskiej tradycji ludowej wierzy się, że spotkanie z biedronką przynosi szczęście i dobrą nowinę.

Czytaj również  Przytulanie się do drzew - Sylwoterapia

Jaskółka

jaskolki przynosza dobra nowine

Jaskółka jest symbolem, który często kojarzy się z pozytywnymi konotacjami i przynosi ze sobą wiele symbolicznych znaczeń. Jednym z głównych symboli jaskółki jest przynoszenie dobrych wiadomości i nadziei.

Jaskółki są również związane z nadejściem wiosny. Ich powrót po zimie jest uznawany za symbol odrodzenia, nowego początku i świeżości.

W różnych kulturach jaskółka ma swoje miejsce w folklorze i mitologii. W niektórych tradycjach wierzono, że jaskółki przynoszą szczęście i chronią przed nieszczęściami.

Rybia łuska z karpia

rybia luska na znak pomyslnosci

Łuski z karpia jako talizman to tradycja, która ma miejsce w niektórych regionach, zwłaszcza w Polsce, związana z tradycyjnymi zwyczajami związanymi z Wigilią Bożego Narodzenia.

W tradycji ludowej wierzy się, że posiadanie Łusek z karpia w portfelu przyciągnie dobra materialne i powodzenie w biznesie.

Zwyczajowo, łuski z karpia umieszcza się w portfelu w ostatni dzień roku, czyli 31 grudnia. Jest to związane z przygotowaniami do Nowego Roku i nadzieją na pomyślność w nadchodzącym czasie.

Żołędzie

zoledzie znak szczescia

„Z małych żołędzi rosną wielkie dęby” — to przysłowie nie tylko opowiada o sile natury, ale również ukazuje głęboką symbolikę żołędzi. Żołędzie, te niewielkie nasiona pochodzące z dębu, od dawna były obiektem fascynacji i uznane były za znak szczęścia, dobrobytu i potęgi.

Nasiona te, ponadto, przypisywano zdolność ochrony ciała i ducha przed magią oraz fizycznymi uszkodzeniami. W starożytnych czasach angielscy wojownicy nosili je podczas inwazji Normanów, wierząc, że dodają one siły i chronią przed niebezpieczeństwem.

W kontekście praktyk magicznych, wiedźmy używały żołędzi do rytuałów związanych z płodnością, obfitością, magiczną ochroną i przyciąganiem powodzenia. Wierzyły, że moc żołędzi może przynosić dobre zmiany i zabezpieczać przed negatywną energią.

Dziś żołędzie pozostają silnym symbolem, przypominającym nam o mocy natury, trwałości i potędze życia. Noszenie żołędzi czy trzymanie ich w domu może być uważane za rytuał przyciągania dobrobytu, a ich znaczenie jako talizmanu szczęścia przetrwało przez wieki.

Królicza łapka – światowy znak szczęścia

krolicza lapka jako amulet ochronny

Jest to amulet kojarzony na całym świecie. Przypisuje mu się wiele znaczeń zależnie od kultury. W zwyczajach Celtów występowała inicjacja chłopca na mężczyznę po przez polowanie na dziką zwierzyną jaką był królik. Po udanym polowaniu chłopak dostawał naszyjnik z króliczej łapki.

Drugim przypuszczeniem na temat „szczęśliwości” króliczej łapki są polowania. Królik jest zwierzęciem bardzo zwinnym, szybkim i nieuchwytnym. Upolowanie królika dla myśliwych wiążę się z dozą szczęścia. To wytłumaczenie pasuje najbardziej do naszego regionu kulturowego, jednak prawda jest nieco inna.

Hoodoo to nazwa bardzo kojarzona z Voodoo i niebezpodstawnie. Jest to zbiór wierzeń ludności afrykańskiej przywiezionej do Stanów w czasach niewolnictwa. Niewolnictwo było praktykowane głównie w południowych stanach. Żeby było ciekawiej jest to zbitek wierzeń afrykańskich z chrześcijańskimi, żydowskimi oraz rdzenno-amerykańskimi.

Zgodnie z tą wersją królik jest zwierzęciem bardzo szybko się reprodukcyjnym (co zresztą jest prawdą) co za tym idzie może posłużyć jako talizman na problemy z płodnością. Dlaczego akurat łapka, a nie np. ucho? Ciężko powiedzieć, coś trzeba było wybrać.

Symbole szczęścia w różnych kulturach

Symbole szczęścia są ważne w wielu kulturach na całym świecie, a ich znaczenia mogą się różnić w zależności od tradycji, wierzeń i kontekstu kulturowego.

Jednak pomimo istotnych różnic jedno jest wspólne, w każdej kulturze znajdują się zwierzęta, które odbierane są jako symbole szczęścia.

Słoń z podniesioną trąbą

podniesiona traba slonia

Często spotykam się z ozdobami w kształcie słonia, zawsze z uniesioną trąbą. Symbolika tego zwierzęcia jest często wykorzystywana w naszej kulturze, jednak wywodzi się z religii Indii. Ta religia jest dość osobliwa i przedstawia bogów w różnych formach.

Przedstawia się go w postaci czterorękiego mężczyzny z głową słonia. Proces narodzin tego bóstwa jest bardzo… ciekawy, jednak nie ma tutaj większego znaczenia. Słonie uchodzą za stworzenia mądre, silne i dominujące. Osoby które sprawują nad nimi władzę muszę być potężne, a co za tym idzie szczęśliwe. Oczywiście władza i szczęście nie zawsze idą w parze, ale kiedyś nie snuto takich rozważań.

Skarabeusz symbol szczęścia z Egiptu

skarabeusz znak szczescia w egipcie

Skarabeusz to rodzaj chrząszcza. W odróżnieniu od tych polskich są większe i czarne z metalicznym połyskiem.

Występują głównie w Północnej Afryce, Południowej Europie oraz Azji. Krajem z którym dość naturalnie kojarzy się ten owad jest Egipt, z naciskiem na starożytność.

Skarabeusza mają osobliwy zwyczaj toczenia kulek gnoju i w nich się rodzą. Dla Egipcjan pojawiały się z nicości, tak same z siebie. Skarabeusz był symbolem narodzin i można go spotkać w licznych amuletach czy na wyposażeniu grobowców. Z nieco nowszych informacji w 2013 roku pojawiły się dane wskazujące na wykorzystywanie przez żuki Drogi Mlecznej w orientacji przestrzennej.

Czytaj również  Cyfry i liczby w Egipcie - Egipska numerologia

Hamsa

Hamsa

Hamsa, znana również jako Ręka Fatimy, to popularny symbol ochrony przed złem, który ma korzenie w kulturze Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w tradycji muzułmańskiej i żydowskiej. W kontekście szczęścia Hamsa pełni rolę talizmanu, który ma chronić przed złem i przyciągać pomyślność.

Jednym z głównych aspektów symboliki Hamsy jest ochrona przed tzw. „złym okiem” (arabski: „ayn al-hasūd”). Wierzy się, że Hamsa działa jako amulet, który odbija zło i negatywną energię, chroniąc noszącego przed nieszczęściami.

Bambus – Chiny

bambus jako chinski symbol szczescia

Bambus, jeden z najbardziej unikalnych chińskich symboli szczęścia, ma bogate znaczenie i jest uznawany za talizman przynoszący szczęście. Słowo „bambus” w języku chińskim to „zhu” (竹), a jego homofoniczna natura sprawia, że jest ono kojarzone z pozytywnymi konotacjami.

Bambus jest symbolem trwałości i siły. Jego zdolność do rośnięcia przez cały rok, utrzymywania zieloności i wytrzymywania różnych warunków atmosferycznych symbolizuje trwałość w życiu.

W chińskiej kulturze bambus jest również kojarzony z bogactwem i obfitością. Jego szybki wzrost i liczne pędy symbolizują dostatek i dostęp do obfitości.

Bambus nie wytwarza kwiatów ani owoców, a jego łodygi są puste. Ta prostota jest interpretowana jako skromność i pokora. Pomimo swoich pozytywnych cech, bambus nie manifestuje się w sposób wystawny.

Kolor drzwi

czerwone drzwi symbol szczescia w feng shui

W Feng Shui, starożytnej chińskiej sztuce harmonizacji przestrzeni, kolor drzwi wejściowych ma istotne znaczenie, ponieważ jest to miejsce, przez które chi (energia życiowa) wchodzi do domu. Wybór odpowiedniego koloru drzwi może być związany z przynoszeniem szczęścia,

 • Czerwony: Czerwony kolor jest tradycyjnie uważany za najbardziej szczęśliwy i mocny kolor w chińskiej kulturze. Czerwone drzwi symbolizują entuzjazm, radość i szczęście. Są również kojarzone z ochroną przed złym duchem i przynoszeniem pomyślności.
 • Zielony: Zielony jest kojarzony z naturą, wzrostem, równowagą i harmonią. Zielone drzwi mogą przynieść świeżość i energię do domu. Jest to szczególnie polecane, jeśli drzwi wychodzą na zachód, związanego z elementem me
 • Brązowy/Brązowy: Brązowe drzwi symbolizują stabilność, bezpieczeństwo i przyziemność. Są one związane z elementem ziemi. Brąz może być szczególnie dobrym wyborem dla drzwi skierowanych na południową stronę.
 • Żółty: Żółty kolor symbolizuje radość, optymizm i szczęście. Drzwi w kolorze żółtym mogą przyciągać pozytywną energię i poprawiać nastrój. To kolor związany z elementem ziemi.

Należy pamiętać, że wybór koloru drzwi powinien być dostosowany do konkretnych warunków i preferencji. Istnieje wiele czynników, takich jak kierunek drzwi, rodzaj domu i indywidualne preferencje, które mogą wpływać na wybór koloru w Feng Shui.

Nazar Boncuk – Turcja I Grecja

Nazar Boncuk

Nazar Boncuk, znany również jako Oko Proroka, to popularny symbol ochronny pochodzący z kultur tureckiej i greckiej. To niezwykłe oko w formie amuletu lub talizmanu ma na celu ochronę przed złym spojrzeniem, zazdrością i negatywną energią.

Nazar Boncuk jest bardzo popularny w Turcji i Grecji. Ma głębokie zakorzenienie w miejscowych wierzeniach i jest uznawany za skuteczny sposób ochrony przed negatywnymi energiami.

 • Okomita (Chorwacja): Podobny talizman, zwany Okomita, jest używany w Chorwacji.
 • Mati (Cypr): W cypryjskiej kulturze podobny symbol nosi nazwę Mati.

Nazar Boncuk to nie tylko symbol ochronny, ale również element kultury i tradycji, który przetrwał przez wiele pokoleń. Jego kolorowy i przyciągający wzrok wygląd sprawia, że stanowi on cenny element zarówno w dziedzinie wierzeń, jak i estetyki.

Hinduska swastyka

hinduska swastyka symbol szczescia

Swastyka to starożytny symbol, który ma długą i złożoną historię w różnych kulturach, w tym w hinduizmie. W hinduizmie swastyka nazywana jest „svastika” lub „svastik” (स्वस्तिक), i jest jednym z najstarszych i najbardziej szanowanych symboli w tej religii.

W hinduizmie swastyka jest symbolem szczęścia, dobrobytu, pomyślności i pokoju. Jest postrzegana jako znak błogosławieństwa i pozytywnej energii.

 • Kierunek:
  • W hinduizmie swastyka może mieć kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara (dakshinavarta) lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (vamavarta).
 • Liczba Ramion:
  • Swastyka może mieć różną liczbę ramion, często jest to 4, 8, 12 lub 16. Każda z tych form ma swoje własne znaczenie.

W wyniku przeinaczeń podczas II wojny światowej, swastyka stała się kontrowersyjnym symbolem. Niemniej jednak, w hinduizmie, nie ma ona związku z nazistowskimi praktykami i pozostaje świętym symbolem.

Japoński kot Maneki-neko

Maneki-neko symbol szczescia z japoni

Maneki-neko, znany również jako „kot machający łapką” lub „kot szczęścia”, to popularny japoński amulet i talizman szczęścia, który jest powszechnie stosowany w kulturze japońskiej. Ten uroczy kot przedstawiony jest zwykle jako kocia figurka, która macha przednią łapką w geście zapraszającym.

Maneki-neko jest uważany za symbol szczęścia, pomyślności, dobrobytu i sukcesu w biznesie. W japońskiej tradycji wierzy się, że machająca łapka przyciąga pozytywną energię.

Maneki-neko występuje w różnych kolorach, z których każdy ma swoje własne znaczenie. Na przykład:

 • Biały: Szczęście i czystość.
 • Czarny: Ochrona przed złem.
 • Złoty: Bogactwo i sukces finansowy.
 • Zielony: Rodzinne szczęście.
 • Czerwony: Ochrona przed chorobami.

Początki Maneki-neko są nieco niejasne, ale prawdopodobnie pochodzi z okresu Edo (1603-1868). Jest związany z wieloma miejscami w Japonii, a najbardziej znanym może być związek z świątynią Gotoku-ji w Tokio.

Symbole przynoszące szczęście – podsumowanie

Jak widać symbole szczęście dzielą się na różne kultury, jednak praktycznie każda ma jakiś swój talizman. Często wiąże się je ze zwierzętami albo odnosi do religii. Świat nie zawsze daje po równo i jeżeli komuś taki talizman ma pomóc, to czemu nie skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *