Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Surowce chemiczne przykłady i zastosowanie

Posted by

surowce chemiczne przykłady i zastosowanie

Surowce chemiczne to niezbędny element w światowej produkcji większości towarów z którymi spotykamy się na co dzień. Globalizacja sprawiła, że dotarcie do najlepszych producentów jest nieco łatwiejsze, min. dzięki takim firmom jak Vichemic zajmujące się dystrybucją surowców chemicznych na terenie Polski i Europy.

Spowolnienie gospodarcze jest faktem i to nie tylko na rynkach wschodzący. Jest to jeden z powodów, dla których powinieneś zadbać o zidentyfikowania i zlokalizowanie firm które będą w stanie dostarczyć surowiec chemiczny w najlepszych cenach, oraz będzie cię wspierać w procesach decyzyjnych. Wybierając dystrybutora należy również zwrócić uwagę na jego elastyczność i możliwość dostosowania do zmiennych warunków na rynku. Zapraszamy do sprawdzenia jakie jest zastosowanie surowców chemicznych i poznania przykładowych surowców chemicznych.

Jak zdefiniować surowce chemiczne?

Zacznijmy może od definicji surowca, co pozwoli nam płynnie przejść do definicji surowców chemicznych. Na miano surowca zasługuje materiał pierwotny wykorzystywany do produkcji artykułów, gotowych wyrobów, energii alb stanowiący element wytwórstwa kolejnych surowców.

Od czasów koczowniczych surowiec pod postacią drewna był jednym z najważniejszych obok oczywistego pożywienia. Obecnie surowce to wąskie gardło gospodarki, bez nich cała produkcja stoi. Ciężko sobie wyobrazić współczesny rynek np. bez stałego dostępu do ropy naftowej w dobrych cenach.

Drążąc bardziej definicję surowcem określamy materiały nieprzetworzone lub minimalnie przetworzone jak wspomniana ropa naftowa, węgiel, bawełna, ruda żelaz, woda czy nawet powietrze. Ten ostatni przykład w dzisiejszych czasach jest dość abstrakcyjny, ale wielu twórców literatury sci fiction dopuszcza taką możliwość.

Kraje bogate w surowce naturalne są często potęgami gospodarczymi, ale zdarzają się również takie przykłady jak Demokratyczna Republika Konga czy Wenezuela które pomimo posiadania ogromnych złóż drogocennych surowców są biedne za sprawą niewłaściwej polityki gospodarczej.

Czytaj również  Getin Bank sesje przychodzące – wychodzące

Zastosowanie surowców chemicznych

Odnośnie zastosowania surowców chemicznych można napisać cały referat. Prawda jest taka, że stosuje się je od żywności, bo produkcję tworzyw sztucznych, wszystko w celu poprawy jakości życia, obniżenia cen i polepszenia jakości.

W kategorii surowców chemicznych znajdziemy takie produkty jak fosforyt, siarka, baryt czy sole potasowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć różnicę pomiędzy surowcami chemicznymi a organicznymi, nie są to synonimy. Surowce organiczne do dobrze znany w Polsce węgiel, jeden z niewielu pokładów surowców którymi został obdarzony nasz kraj, ropa czy rudy żelaza.

Dzisiejsza technologia pozwala na wytwarzanie surowców syntetycznych, za przykład może posłużyć azotan sodu stosowany w rolnictwie.

Chemia budowlana

Kraje rozwijające się, do których wciąż zalicza się Polskę wykorzystują surowce w dużych ilościach w przemyśle budowlanym. Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie cementowni, producentów pap, silikonów, uszczelniaczy czy cegielni bez wysokiej jakości materiałów chemicznych.

Weźmy pierwszy lepszy środek jakim będzie kwas borowy o wzorze sumarycznym H3BO3, który wykorzystywany jest w produkcji farb, szkła borowego oraz środków di impregnacji drewna.

Chemia spożywcza

Mówienie o chemii spożywczej często niesie negatywne skojarzenia wśród przeciętnej osób, a zupełnie niepotrzebnie. Znajdziemy wiele zakładów przetwórstwa rybnego, browarów czy piekarni korzystających z surowców chemicznych. Ciężko sobie wyobrazić, żeby ludzie z chęcią powrócili do produktów z bardzo krótką datą przydatności i często raczej przeciętnym smakiem.

Chemia nie jest dodawana do jedzenia tylko ze względu na swoje właściwości konserwacji produktów, ale również wspomniane walory smakowe. Spróbuj wypić szklankę wody z 5 łyżeczkami cukru, tak b smakowała twoja ulubiona cola gdyby nie omawiane substancje.

Przemysł chemiczny

Jedną z najbardziej oczywistych branż wykorzystujących chemię jest przemysł chemiczny. Zatrudnienie w tej branży odnajduje przeszło 200 tysięcy osób, dlatego tak istotne jest dostarczanie firmom surowców na czas.

Czytaj również  Gdzie można sprzedać stare monety

Największym beneficjentem są oczywiście przemysły chemiczne jak np. grupa Azoty, zakłady przetwórcze oraz producenci żywic i gum.

Bromek amonu 99% to istotny odczynnik chemiczny wykorzystywany w celach edukacyjnych oraz niektórych lekach. Bezwodnik wanadyczny to natomiast produkt służący jako katalizator utleniania w przemyśle chemicznym.

Chemia gospodarcza

Większość z nas może nie mieć świadomości, że tzw. surowce chemiczne albo bardziej odczynniki chemiczne stosuje się w środkach czyszczących znajdujących się w większości polskich domów.

Liczne substancje antybakteryjne zabijają zarazki, a aromaty sprawiają, że czyszczone powierzchnie mają zdecydowanie bardziej akceptowalny zapach dla człowieka.

Swoją drogą proszki do prania chemia najczystszej postaci. Jednym z bardziej popularnych produktów jest kwas cytrynowy bardziej znany w powszechnym użyciu pod nazwą kwasku cytrynowego.

Surowce chemiczne przykłady

Znasz już zastosowanie surowców chemicznych w wielu gałęziach przemysłu, podaliśmy Ci również kilka przykładów surowców chemicznych, ale uzupełnijmy tę listę.

  • Fosforyty
  • Siarka
  • Sól kamienna
  • Boraks
  • Baryt
  • Tenardyt
  • Thucholit
  • Sole potasowe
  • Uraninit
  • Kalcyt
  • Monacyt
  • Piryt

Surowce chemiczne – podsumowanie

Warto podkreślić, że większość surowców chemicznych posiada wielorakie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Ich niesamowita uniwersalność, stała się podstawą funkcjonowania dzisiejszego przemysłu.

Jeżeli są Państwo zainteresowani pozyskaniem surowców i odczynników chemicznych dla celów indywidualnych albo hurtowych, warto zainteresować się młodym i prężnie rozwijającym dystrybutorem Vichemic Industries. Rynek surowców chemicznych ciągle się rozwija i zatrudnia nowe osoby, a przedsiębiorstwa opracowują nowe metody produkcji w celu obniżenia kosztów i zwiększenia wydajności. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytanie o zastosowanie surowców chemicznych w przemyśle. Polecamy również sprawdzić gdzie tanio kupić glicerynę i jak chemia pomaga w konserwacji żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *