Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Spoczywaj w pokoju czy spokoju

Posted by

spoczywaj w pokoju czy spokoju

Z okazji pogrzeby zastanawiasz się nad tym jak powinno pisać się „spoczywaj w pokoju”? Dość intuicyjne zmieniamy to sformułowanie na „spoczywaj w spokoju”, potrafimy je sobie łatwiej wytłumaczyć. Prawda jest jednak taka, że obie wersje są poprawne, choć to ta pierwsza ma więcej osadzenia w historii polskiego języka.

Spoczywaj w pokoju

Wyrażenie spoczywaj w pokoju nie jest czysto polskim i powstało na bazie źródeł łacińskich. Oryginalna fraza brzmi „Requiescat in pace” i należy ją tłumaczyć jako „Niech spoczywa w pokoju”.

Poprawnie pisze się: spoczywaj w pokoju.

Słowo pokój nie odnosi się do pomieszczenia w domu. Jest to odwołanie do stanu ducha, podobnym przypadkiem jest wyrażenie „pokój wewnętrzny” czy „pokój ducha” w obu wyrażeniach mamy na myśli to samo.

Z drugiej strony warto wiedzieć, że „spoczywaj w pokoju” jest w pewien sposób powiązane z pokojem rozumianym jako pomieszczenie. Mamy tutaj do czynienia z metonimią, czyli nazywaniem jakiegoś przedmiotu lub zjawiska nazwą innego pozostającego w pewnej zależności. Chodzi tu i skrócenie wypowiedzi przy zachowaniu jej wyrazistości.

Tak samo jak odpoczywamy w pokoju, tak samo życzymy sobie, aby zmarły mógł tak odpoczywać.

Dlaczego „spoczywaj w spokoju” też jest poprawną formą?

Wiesz już jak pisać poprawnie „spoczywaj w pokoju”, ale czy to znaczy, że wyrażenie „spoczywaj w spokoju” jest złe?

Język się zmienia i słowa, które jeszcze niedawno były nie do przyjęcia obecnie doczekały się własnych definicji w słownikach.

Wyrażenie „spoczywaj w spokoju” ma dokładnie taki sam przekaz jak „spoczywaj w pokoju” i jest coraz powszechniej stosowane. Taka forma jest do przyjęcia i można ją spokojnie stosować, choć bardziej poprawną jest „spoczywaj w pokoju”.

Synonimy „spoczywaj w pokoju”

Wyrażenie spoczywaj w pokoju można zastąpić na kilka sposobów:

  • niech odpoczywa w pokoju
  • niech spoczywa w Bogu
  • niech spoczywa w spokoju
Czytaj również  Sękacz gdzie kupić

Każdy z nich będzie dobry i gwarantuje, że nikt nie zwróci nam uwagi na użycie błędnego wyrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *