Słonecznik to owoc czy warzywo?

Estimated read time 5 min czytania

Ziarna słonecznika mają charakterystyczny smak niepodobny do żadnego innego owocu. Dokładnie tak, ziarna słonecznika są owocem, co nie znaczy, że słonecznik również nim jest. Wiele osób ma wątpliwości czy słonecznik jest owocem czy warzywem i są one w pełni zrozumiałem. Wpływ na to ma zarówno sposób uprawy jak i wygląd słonecznika. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się temu czy słonecznik jest warzywem i obalimy mity związane z tą rośliną.

Różnica między owocem a warzywem?

W klasyfikowaniu roślin do owoców lub warzyw wykorzystuje się dwie kategorie; botaniczną i kulinarną. Większość osób zainteresowana jest tą pierwszą, bo to ona wskazuje czy coś jest warzywem czy owocem w ujęciu biologicznym.

Należy jednak pamiętać, że botanika nie stawia jasnej definicji warzywa. Za takie uznaje się wszystkie jadalne części rośliny od korzeni i bulwy przez łodygę po liście czy kwiaty.

O owocach możemy mówić, gdy wykształcają się z kwiatu rośliny i zawierają w sobie ziarna.

Przy klasyfikacji botanicznej nie bierze się pod uwagę:

 • Smaku,
 • Sposobu uprawy,
 • Wyglądu,
 • Wartości odżywczych.

Choć są to istotne wskazówki to mogą prowadzić do mylnych wniosków jak ten, że pomidor jest warzywem.

Mając te informacje należy zastanowić się jakie części słonecznika są jadalne i czym one tak w gruncie rzeczy są.

Czy słonecznik jest warzywem?

W polskiej Wikipedii można znaleźć informację mówiącą, że słonecznik zwyczajny jest warzywem, jednak taka wzmianka nie występuje w angielskiej wersji oraz na stronie brittanica.com. Która wersja jest poprawna?

Mianem warzywa określa się jadalne części rośliny, które nie są owocami, a w przypadku słonecznika, spożywamy wyłącznie jego ziarna, które takimi owocami są.

Czytaj również  Życzenia urodzinowe dla koleżanki

Jednak szersza definicja warzyw mówi o tym, że są to części rośliny spożywanych przez ludzi lub zwierzęta, a tak się składa, że słonecznik zwyczajny jest pokarmem (liście) dla dzikich ptaków czy zwierząt gospodarczych.

Takie podejście może sugerować, że słonecznik jako roślina jest warzywem, ale nie ma tu konsensusu.

Dlaczego słonecznik jest owocem?

owoc slonecznika

źródło: https://www2.palomar.edu/users/warmstrong/termfr2.htm

Żeby zachować precyzję należy stwierdzić, że wyłącznie nasiona słonecznika są owocami. Zbiera się je z główek kwiatowych rośliny.

Owoc jest strukturą nasienną, która rozwija się z kwiatu rośliny. Botanika wskazuje, że ziarna słonecznika są owocem.

Ziarna określa się jako suche owoce przypominające niełupek. W ziarnach owocnia połączona jest z okrywą nasienną. Słonecznik to owoc niełupek jednoziarnisty, który łatwo uwalnia się z łuski.

Czy słonecznik to zboże?

Pomimo iż słonecznik jest rośliną uprawną nie uznaje się go za zboże. Dlatego w wielu reklamach podkreśla się, że produkt jest „wielozbożowy i z nasionami słonecznika”.

Zbożem jest każda trawa uprawiana, ze względu ja jadalne ziarna. O ile słonecznik faktycznie posiada ziarna, będące owocami to nie należy do rodzaju traw. Nie ma więc mowy o tym, żeby słonecznika był zbożem.

Czy słonecznik to kwiat?

Gdy myślimy o kwiatach w pierwszej kolejności mamy w głowie różę a dopiero później całą resztę. W tym gronie często znajduje się słonecznik, który swoim wyglądem przypomina kwiaty, ale czy nimi jest?

Tak, słonecznik to letni kwiat należący do rodziny astrowatych do której należy około 25 tys. gatunków.

Jest bardzo okazały a szczególną uwagę przykuwają pojedyncze kwiaty o średnicy nawet 25 cm.

Czy słonecznik jest zdrowym owocem?

slonecznik to owoc

Słonecznik to doskonałe źródło oleju a co za tym idzie tłuszczów. Niestety, ale nasiona słonecznika w 100g zawierają aż 584 kcal jest to liczba zbliżona do kaloryczności kokosa.

Czytaj również  Jak zachować się w sądzie?

Warto kontrolować ilość spożywanego słonecznika, żeby nie przekroczyć dziennej dawki spożycia tłuszczy. Gdy się to nam uda, niewielkie ilości słonecznika mogą okazać się wartościowe dla naszej diety.

W słoneczniku znajdziemy:

 • Żelazo,
 • Magnez,
 • Cynk,
 • Miedź,
 • Błonnik,
 • Węglowodany -20g w 100g,
 • Białko – 21g w 100g,
 • Tłuszcz – 51g w 100g,
 • Potas,
 • Sód,
 • Witaminy D, E, B8/12.

Badania pokazują, że nasiona słonecznika mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Spożycie słonecznika może również wpłynąć na czynniki psychologiczne jak poprawa nastroju.

Najlepiej sprawdza się słonecznika bez dodatku soli i przypraw, latem warto pokusić się o zakup świeżego słonecznika.

Słonecznik owoc czy warzywo? – werdykt

Słonecznik w formie, którą spożywamy na co dzień jest owocem. Jednak sama roślina słonecznik zwyczajny jest klasyfikowana również jako kwiat i warzywo, choć ta druga klasyfikacja jest wątpliwa. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć dlaczego słonecznik jest owocem i na co zwraca się uwagę przy klasyfikacji.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój