Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Sesje PKO – godziny księgowania przelewów

Posted by

sesje pko bb godziny

Bankowość online jest dziś naszą codziennością. Zakupy online, rachunki, opłacanie podatków, wysyłanie pieniędzy do dzieci, to tylko niektóre z przykładów codziennej bankowości internetowej. W przelewach najważniejszą kwestią jest czas, dlatego warto wiedzieć jakie są godziny księgowania w jednym z najpopularniejszych banków czyli PKO. Jak wyglądają godziny księgowania PKO i czy gdy goni nas czas opłacalny jest przelew natychmiastowy?

Godziny księgowania PKO

Bank PKO BP jest jednym z największych i najstarszych polskich banków, ponieważ istnieje od 1929 roku. W Banku PKO BP istnieje kilka podstawowych przelewów, jednakże najpopularniejszym z nich jest zdecydowanie Elixir. System ten stworzony został przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Przelew Elixir służy do realizowania wszelakich płatności pomiędzy osobami indywidualnymi oraz firmami. Warto podkreślić, że kluczowym aspektem, który zdecydowanie wpływa na szybkość z jaką dochodzi przelew jest godzina jego wysłania. Dlatego też tak ważne jest aby znać kiedy dochodzą i wychodzą przelewy w PKO.

Szczegółowe informacje dotyczące sesji w banku Pekao BP znajdziesz w dalszej części artykułu.

Sesje przychodzące PKO BP

Sesje przychodzące PKO oznaczają godziny, w których księgowane są przelewy wykonywane z innych banków na konto w banku PKO. Jeżeli wyślemy przelew z innego banku, to zaksięgowany on będzie w następujących sesjach:

• I sesja Elixir – 11.30
• II sesja Elixir – 15.10
• III sesja Elixir – 17.30

Warto pamiętać, że przelewy Elixir wykonywane są wyłącznie w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku. Jeżeli zatem przelew na konto w banku PKO BP zostanie wysłany w piątek wieczór, to należy się go spodziewać dopiero w poniedziałek rano.

Czytaj również  Webinar co to jest i jak go zrobić?

Sesje wychodzące PKO BP

O której obsługiwane są przelewy w PKO do innych banków?

• I sesja Elixir – 8.00
• II sesja Elixir – 11.45
• III sesja Elixir – 14.30

Dobrze jest pamiętać, że jeżeli zlecimy realizację przelewu do innego banku niż PKP po godzinie 14.30 i nie zaznaczymy daty takiego przelewu, to rachunek zostanie automatycznie obciążony kwotą tego zlecenia, zaś transakcja zostanie zrealizowana w ciągu następnego dnia roboczego.

Przelewy zagraniczne PKO godziny

Przelewy zagraniczne są dziś coraz częściej wykonywanym rodzajem przelewów. Rozwój internetu sprawił, że możemy kupować w sklepach internetowych z całego świata. Wówczas bardzo ważnym i istotnym elementem jest to w jakich godzinach księgowane są przelewy zagraniczne w PKO.
W ramach konta walutowego w banku PKO BP można wykonać dwa rodzaje przelewu zagranicznego:

• SEPA – czyli transfer realizowany w walucie euro do jednego z krajów Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. Warto podkreślić, że koszt przelewu SEPA w Banku PKO wynosi 0 złotych. Warto pamiętać, że przelewy SEPA to wyłącznie przelewy w euro.

• SWIFT – przelew ten jest przelewem pomiędzy różnymi walutami i charakteryzuje się znacznie wyższymi opłatami za dokonanie transakcji. Opłata za SWIFT, czyli przelew zagraniczny wynosi 0,35% sumy danego przelewu. Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że realizując przelew z konta złotówkowego na konto w euro także dokonujemy przelewu SWIFT.

Jeśli chodzi o godziny przelewów zagranicznych w PKO, to maksymalny czas przelewy SEPA trwa 3 dni, jednakże zazwyczaj pieniądze zostają przelane już w następny dzień roboczy w pierwszych sesjach wychodzących.
Inaczej sprawa ma się w przypadku przelewów SWIFT, ponieważ one trwają zazwyczaj od 3 do 5 dni, jednakże zdarza się także wydłużenie tego czasu do 6 czy nawet 10 dni.

Czytaj również  Od ilu lat można roznosić ulotki

Sesje elixir PKO BP

Godziny księgowania przelewów w PKO zależą od zarówno od sesji Elixir – zarówno tych bankowych, jak i tych przeprowadzanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Warto podkreślić w tym miejscu, że każdy przelew musi przejść przez aż 3 sesje rozliczeniowe.

Pierwszą sesją jest ta w banku, z którego wychodzi dany przelew, druga następuje w KIR, zaś ostatnią sesją jest ta w banku, do którego trafić ma przelew. Dlatego też prędkość konkretnego przelewu zależy głównie od tego na jakie sesje natrafi on na swojej drodze. Każdy bank dowolnie ustala swoje godziny księgowania przelewów przychodzących, jak i wychodzących, jednakże większość z nich tak ustala swoje sesje, aby były one maksymalnie zbliżone do tych z KIR.

Przelew natychmiastowy PKO BP

Często zdarzają się sytuacje, w których przelew nie może czekać i musi natychmiast dotrzeć na inne konto. W takich wypadkach, kiedy liczy się każda godzina, bardzo dobrym rozwiązaniem jest przelew natychmiastowy w PKO, który nazywany jest Elixir Express. Wówczas taki przelew wykonywany jest natychmiastowo, dzięki czemu omijane są wszystkie 3 sesje przelewowe, które w przypadku standardowego Elixira są obowiązkowe.

Warto wyraźnie podkreślić, że przelew natychmiastowy wykonywany jest przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu pieniądze docierają na wskazane konto w ciągu zaledwie kilku sekund. Taki przelew bardzo często bywa ostatnią deską ratunku w przypadku przegapienia raty za mieszkanie, opłat za ubezpieczenie czy niezapłaconych podatków. Elixir Express jest dodatkowo płatny, zaś koszt realizacji takiego przelewu uzależniony jest od jego rodzaju.

Godziny księgowania przelewów PKO – podsumowanie

Podsumowując, warto pamiętać o poszczególnych godzinach księgowania w banku PKO BP zarówno w przypadku posiadania tam konta, jak i w sytuacji gdy czekamy na przelew. Warto podkreślić, że sesje PKO BP zawsze są o tych samych godzinach – takie informacje z pewnością pomagają w zaplanowaniu danej płatności a gdy sytuacja jest wyjątkowa, dobrze mieć z tyłu głowy, że przelewy natychmiastowe są deską ratunku, która potrafi wyciągnąć z najgorszej opresji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *