Rozrywka

Serwatka gdzie kupić

Serwatka to produkt, który w przemyśle serowarskim uważany jest za odpad, natomiast znalazł zastosowanie w innych gałęziach produkcji, np. do wytwarzania preparatów białkowych, tworzywa czy nawozu. Najczęściej serwatka dostępna jest w proszku pod nazwą „białka mleka” i w takiej postaci dodawana jest do różnego rodzaju artykułów spożywczych. Gdzie można kupić serwatkę i jakie ma właściwości?

Serwatka – dlaczego warto kupić?

Serwatka to produkt uboczny, powstający podczas wytwarzania sera. Białka zawarte w mleku poddawane są procesowi krzepnięcia, i w zależności od tego, czy tworzony jest ser biały, czy żółty, używa się kwasu mlekowego, podwyższonej temperatury lub podpuszczki.  Następnie zwarte białka odsączane są do postaci płynnej i poddawane dalszej obróbce. Płynną pozostałość tego procesu nazywamy serwatką.

Aż 95% zawartości serwatki stanowi woda, a pozostałe składniki to:

 • białka (ok. 1%);
 • laktoza (do 5%);
 • tłuszcze (ok. 0,5%);
 • kwas mlekowy;
 • minerały (fosfor, wapń, jod, sód);
 • witaminy (głównie z grupy B).

Pomimo zawartości cukru mlecznego laktozy, serwatka jest niskokaloryczna. Na 100 ml produktu dostarcza ok. 25 kcal, a w tym:

 • 0,1 g tłuszczów;
 • 5,1 g węglowodanów;
 • 0,8 g białka.

serwatka gdzie kupic

Serwatka – gdzie kupić stacjonarnie?

W jakim sklepie można kupić serwatkę? Stacjonarnie nie jest to najłatwiejsze, gdyż w standardowej ofercie większości sklepów spożywczych produkt ten nie występuje. Można serwatki poszukać w sklepach ekologicznych lub z żywnością specjalistyczną.

Serwatka w proszku powinna być dostępna także w lokalnych hurtowniach. Można też zapytać o serwatkę w sklepach mleczarskich.

Jeżeli nie uda nam się znaleźć serwatki w żadnym lokalnym sklepie, dobrą opcją jest poszukanie produktu w sprzedaży internetowej.

Serwatka – gdzie kupić przez internet?

W sieci znacznie łatwiej będzie nam znaleźć serwatkę. Produktu można poszukać na portalach aukcyjnych, takich jak Allegro, czy na porównywarce ofert Ceneo. Serwatka dostępna jest także w wielu sklepach internetowych.

 • Allegro
 • ekoj.pl
 • Ceneo
 • galvet
Czytaj również  Jak znaleźć przesyłkę po nazwisku? – Poczta Polska

Warto odwiedzić takie witryny jak Arkana Smaku lub też poszukać w sklepach z suplementami dla sportowców. Oferty serwatki w proszku pojawiają się także na stronach internetowych różnych mleczarni, np. Krasnystaw. Cena opakowania 500 g serwatki wynosi ok. 10 złotych.

Serwatka w proszku – gdzie kupić?

Wiele popularnych firm mleczarskich oferuje serwatkę w proszku. Gdzie kupić serwatkę w proszku Mlekovita? Można zajrzeć na stronę internetową marki lub też poszukać w innych sklepach, oferujących produkty firmy.

Serwatka w proszku jest dość szeroko dostępna w hurtowniach internetowych oraz sklepach online z artykułami spożywczymi.

Serwatka to produkt uboczny sera, który znalazł swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym i wytwórczym. Najczęściej sprzedawana jest serwatka w proszku, która bywa dodawana do suplementów diety i żywności.

Gdzie kupić serwatkę w proszku? Najpewniej taki produkt znajdziemy w sieci, gdyż wiele sklepów internetowych oferuje opakowania serwatki do użytku indywidualnego lub hurtowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *