Motoryzacja

Samochód na raty dla małej firmy. Od czego zacząć?

Masz małą firmę, a twoim narzędziem pracy jest samochód? Jeśli dotychczasowy pojazd powoli odmawia posłuszeństwa, pomyśl o jego wymianie. Dobrym pomysłem jest samochód na raty, dzięki czemu nie będziesz potrzebować dużych środków na start. Sprawdź, od czego zacząć ubieganie się o kredyt.

Kredyt samochodowy to rozwiązanie, po które sięga wielu przedsiębiorców. Zewnętrzne finansowanie pozwala bowiem na korzystanie z nowego pojazdu bez konieczności angażowania dużych środków na start. Wystarczy zaledwie kilka tysięcy na wkład własny, aby uruchomić kredyt i móc użytkować auto. Zanim jednak to się stanie, musisz dopełnić kilka formalności.

Samochód na raty – dla kogo?

Samochód na raty dostępny jest w ramach kredytu samochodowego. Finansowanie jest przeznaczone dla każdego, kto potrzebuje pojazdu, ale nie chce kupować go za gotówkę.

Dla banków nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa, liczy się natomiast:

  • czas prowadzenia działalności,
  • branża,
  • zdolność kredytowa.

Jeżeli więc prowadzisz małą firmę, masz duże szanse kupić samochód na raty – o ile dysponujesz odpowiednią zdolnością kredytową.

Samochód na raty – krok po kroku

Od czego zacząć ubieganie się o finansowanie, gdy interesuje cię samochód na raty? Oto kilka wskazówek, dzięki którym cały proces przebiegnie sprawnie.

Poszukaj atrakcyjnej oferty finansowania

Chociaż możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, znacznie tańszym rozwiązaniem będzie samochód na raty w ramach kredytu samochodowego. Wcześniej jednak sprawdź poszczególne oferty i wybierz tę najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania. Na co zwrócić uwagę? Znaczenie mają m.in.:

  • rodzaj kredytu,
  • koszty finansowania,
  • okres spłaty,
  • optymalna wysokość raty,
  • czas oczekiwania na decyzję kredytową,
  • niezbędne dokumenty finansowe.

Jeśli zależy ci na niskim wkładzie własnym i niskiej miesięcznej racie, powinien zainteresować cię Kredyt niższych rat Toyota Easy na nowe auta z oferty Toyota Banku (RRSO 12,13%, kalkulacja została dokonana na dzień 20.11.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie). Jest to kredyt oparty o spłatę utraty wartości pojazdu, dzięki czemu miesięczne zobowiązanie może być niższe nawet o 40% w porównaniu z Kredytem Standard z oferty tego samego banku. Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany pojazdu bez angażowania środków własnych – z gwarancją odkupu auta przez dealera.

Określ optymalne warunki finansowania

Chcesz mieć pewność, że wzięty samochód na raty nie będzie nadmiernym obciążeniem firmowego budżetu? Zastanów się nad warunkami finansowania, które będą dla ciebie do zaakceptowania. W określeniu tego pomocne mogą być następujące pytania:

  • Jak wysoki możesz wnieść wkład własny?
  • Jak wysoka może być miesięczna rata?
  • Na jak długo chcesz zaciągnąć kredyt?
  • Czy możesz pozwolić sobie na skrócenie okresu finansowania i podwyższenie miesięcznej raty?
  • Czy chcesz mieć możliwość wymiany pojazdu po kilku latach bez wykorzystywania środków własnych i poszukiwania nowego właściciela we własnym zakresie?

Kiedy będziesz już mieć dość dobrze sprecyzowane oczekiwania względem warunków finansowania, możesz sprawdzić, które kredyty samochodowe wpisują się w te potrzeby.

Przykład. Załóżmy, że poszukujesz kredytu samochodowego z minimalnym wkładem własnym, możliwie jak najniższą ratą oraz opcją wymiany auta. W te kryteria wpisują się zaledwie dwie oferty wybrane przez ciebie. Porównaj je pod kątem innych kosztów i podejmij decyzję.

Kredyt samochodowy wybrany? Czas dopełnić formalności

Masz już wybrany kredyt samochodowy? Czas na dopełnienie formalności. Zacznij od wypełnienia i złożenia wniosku. Możesz zrobić to bezpośrednio u dealera, przy okazji wybierania interesującego cię modelu samochodu. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas.

Jeśli będzie to konieczne, trzeba będzie przedstawić dokumenty potwierdzające stan firmowych finansów. W zależności od wewnętrznej polityki banku, mogą to być np.: wyciągi z rachunku bankowego, deklaracja PIT lub inne akceptowalne przez bank, pozwalające na oszacowanie zdolności kredytowej.

Po złożeniu wniosku należy poczekać na decyzję kredytową. Zwykle pojawia się ona w ciągu kilkunastu minut, dzięki czemu dość szybko wiesz, na czym stoisz.

Gdy decyzja kredytowa jest pozytywna, po kilku dniach (tyle zwykle zajmują formalności) z salonu możesz wyjechać nowym firmowym pojazdem.

Pamiętaj! Nawet mała firma – taka jak twoja – ma szansę na zakup samochodu ze wsparciem banku. Wybierz więc dopasowaną ofertę kredytu i ubiegaj się o zewnętrzne finansowanie, niezależnie od tego, w jakiej branży działasz.

Artykuł Sponsorowany