Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje gwintów żarówek – typy trzonków w żarówkach

Posted by

rodzaje gwintów do żarówek

Choć od wynalezienia żarówki minęło już blisko 150 lat to wciąż używamy ich do oświetlania naszych wnętrz. Tradycyjne żarówki do dzisiejszych czasów przetrwały w podobnej formie, choć są wypierane przez nowoczesne żarówki LED, to jeszcze długo będą elementem obowiązkowym wielu polskich domów. Dzisiaj przyjrzymy się temu jakie są rodzaje gwintów żarówek, jakie mają oznaczenia trzonki i na co zwracać uwagę, aby już nigdy nie kupić żarówki z niepasującym gwintem.

Na polskim rynku znajduje się kilkanaście rodzajów gwintów do żarówek. Przy większości z nich znajdziemy literkę E będącą hołdem złożonym wynalazcy żarówki Thomasowi Edisonowi. Kwestia jego geniuszu jest coraz bardziej zapominana na rzecz Tesli i nie bez powodu, ale o moralnych aspektach życia Edisona to może innym razem.

W dzisiejszym świecie produkuje się wszystko z myślą o energooszczędności, dostało się odkurzaczom które mają mniej mocy, a i żarówki oberwały. Kupując oświetlenie warto poznać zalety i wady danej lampy oraz dowiedzieć się jakiego rodzaju trzonki mają żarówki w nim montowane.

Rodzaje trzonków żarówek

Dlaczego wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia jest tak istotny? Chodzi nie tylko o odczucia, ale również sprawy techniczne. Raz zamontowane oświetlenie sufitowe czy lampa, która stoi w salonie nie zmieniają się wraz z wymianą żarówki. Pomieszczenia projektuje się z zamysłem, że będą niezmieniane przez dłuższy czas.

Różne żarówki mają różne rodzaje trzonków, bardziej zapobiegliwi producenci żarówek produkują je z takim zamysłem, żeby pasowały również do tradycyjnego oświetlenia.

Czytaj również  Oznaczenia indukcji – symbole indukcji na garnkach i patelniach

Gwint wtykowy a wkręcany

Zanim przejdziemy do szczegółowego rozróżniania gwintów po konkretnych modelach, musisz wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje gwintów wciskane i przekręcane.

Gwint wkręcany/przekręcany to typowy gwint w większości polskich domów, w których nie wymieniano sposobu oświetlenia. Jak sama nazwa wskazuje gwint żarówki wkręcany jest do oświetlenia. Tego typu żarówki oznacza się wspomnianą literką E, gwint Edisona stosuje się również w latarkach, zabawkach, lampkach nocnych itd.

Gwint wtykowy to trzonek żarówki montowany za pomocą wtyków. Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów jest gwint GU10. Ten rodzaj gwintu można jeszcze podzielić na gwinty montowane na zatrzask oraz widełki.

Rodzaje gwintów w żarówkach

Teraz przejdźmy już do tematu przewodniego, czyli listy konkretnych rodzajów gwintów w żarówkach.

Gwint żarówki E5

Trzonek stosowany w żarówkach wymagających niskiego napięcia 3V i mocy 0,1W. Tego typu żarówki powinny gwarantować długą żywotność i bezawaryjną prace.

gwint żarówki E10

Gwint żarówki E10

Trzonek wykorzystywany w oświetlenia wymagających małego gwintu np. latarkach oraz źródłach światła specjalnego przeznaczenia. Gwint E10 charakteryzuje się trzonkiem o średnicy 10 mm przystosowanym do bezpiecznego napięcia.

gwint żarówki E14

Gwint żarówki E14

Gwint e14 to jednej z popularniejszych gwintów żarówkowych. Idąc do sklepu prosząc o żarówkę z małym gwintem otrzymasz właśnie ten model. Stosuje się go we wspomnianym już oświetleniu biurkowym, lampkach nocnych itp. Jest przystosowany do pracy w instalacjach 230V, stosuje się go zarówno w tradycyjnych żarówkach energooszczędnych jak i żarówkach ledowych.

gwint żarówki E27

Gwint żarówki E27

Gwint żarówki 27 milimetrów to tzw. duży gwint, obecny w praktycznie każdym domu. To żarówki z gwintem E27 oświetlają pomieszczenia, pozwalają w nocy odnajdywać drogę do lodówki albo łazienki. Oczywiście żarówki z tym trzonkiem żyją w zgodzie z napięciem 230V. Żarówki z trzonkiem E27 można dostać o mocy nawet do 38W, podczas gdy minimalna wartość oscyluje w okolicy 0,5W.

Czytaj również  Jak zdjąć podzielnik ciepła z kaloryfera?

gwint żarówki E40

Gwint żarówki E40

Goliat, ta groźnie brzmiąca nazwa znana z Biblii jest również nazwą żarówek z gwintem żarówki E40. Wykorzystuje się je w lampach ulicznych muszących dawać dużo światła. Gwint E40 przybiera kształt sprężyny i ma zarys koła. Same żarówki mogą przybierać kształt zbliżony do tradycyjnego albo np. świeczki.

gwint zarowki e40

Gwinty żarówek halogenowych

Przejdźmy teraz do żarówek halogenowych, które również posiadają szeroką gamę gwintów.

Gwint żarówki G12

Trzonek obsługujący żarówki wykorzystywane w lampach metalohalogenowych o małej mocy.

gwint żarówki gu10

Gwint żarówki GU10

Najczęściej spotykany typ trzonków żarówek halogenowych. Zazwyczaj stosuje się go w oświetleniu punktowym oraz podwieszanych sufitach. Strumień światła często jest kierowany ku podłodze. Trzonek żarówki GU10 montuje się na zatrzask, gdzie rozstaw nóżek wynosi 10mm, a jego średnica 50mm.

gwint żarówki g9

Gwint żarówki G9

Trzonek żarówki G9 oznacza wciskany gwint żarówek halogenowych dostosowanych do pracy w instalacjach 230V. Jest dość łatwy do zidentyfikowania za sprawą zakręconych drutowych nóżek. Stosuje się go często w żyrandolach i kinkietach nowszej generacji.

gwint żarówki g4

Gwint żarówki G4

Żarówki wyposażone w trzonek G4 są przystosowane do obniżonego napięcia 12V. Są to głównie żarówki halogenowe, a trzonek podobnie jak w powyższym przykładzie określa się mianem trzonka żarnika sztyftowego.

gwint żarówki MR16

Gwint żarówki MR16

Strumień światła wydobywający się z żarówek z trzonkiem MR16 kierowany jest ku dołowi. Mocuje się je na wcisk, rozstaw nóżek 5,3mm, średnica 50mm, idealne do powieszanych sufitów. Nie jest to najpopularniejszy typ oświetlenia, żarówki MR16 wykorzystuje się również w gablotach sklepowych do oświetlenia towaru. Synonimem dla MR16 jest GU5,3.

gwint żarówki B22

Gwint żarówki B22

Trzonek żarówki B22 nosi również nazwę trzonka angielskiego, gdyż właśnie tam jest bardzo popularny. Budowa gwintu jest bardzo prosta, trzonek zawiera dwie metalowe wypustki. B22 wykorzystuje się w żarówkach ledowych, halogenowych oraz żarnikowych.

Czytaj również  Czym skleić plastik?

S14s trzonek żarówki

Gwint żarówki S14s

Ten trzonek znajduje się w żarówkach wielu firm min. Osram i Brolux. Jest trzonkiem 2 pionowym, a oświetlenie wykorzystujące tego typu trzonek wykorzystuje się do oświetlenia np. luster.

gwint żarówki GU4

Gwint żarówki GU4

Rodzaj trzonka żarówki wykorzystywany najczęściej w żarówkach halogenowych z reflektorem o średnicy 35mm.

Żarówki czy lampy Led?

rodzaje trzonków do żarówekSztuczne oświetlenie stanowi niezwykle istotną sprawę zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych i dla osób pracujących dużo wieczorami. Standardowe żarówki mają niepodważalną zaletę jaką jest barwa światła będąca bardzo zbliżona do światła naturalnego. Głównym problemem żarówek nie są różne rodzaje gwintów, a niska skuteczność świetlna, utrata energii powstająca w wyniku emisji ciepła oraz co chyba najważniejsze niska trwałość.

Wymiana żarówki jest oczywiście rzeczą banalną, ale problematyczną, jeżeli ta zamknięta jest w jakimś niestandardowym oświetleniu. Nie zawsze też trzyma się zapas żarówek w szafce, więc ryzykujemy podróż do sklepu.

Alternatywą dla tradycyjnych żarówek przez wiele lat były żarówki neonowe, ale ciężko mówić tu o dobrej alternatywie.

Na dzisiejszym rynku dominuje oświetlenie LED i lampy halogenowego, pomimo faktu, że zwykłe żarówki przeszły małą metamorfozę. Są bardziej efektywne i zachowują mniejszy pobór mocy.

Pełna lista rodzajów gwintów i trzonków w żarówkach jest dłuższa, ale staraliśmy się wymienić te najbardziej popularne. Mamy nadzieję, że ta lista wraz z obrazami odpowiedziała na twoje pytania a jeżeli zastanawiasz się gdzie wyrzucić żarówki to też dowiesz się tego z naszej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *