League of Legends to jedna z najpopularniejszych gier online. Codziennie na serwerach spotykają się setki tysięcy graczy rywalizując dla czystej przyjemności, albo by być wyżej w rankingu. Rangi w grze League of Legends określają poziom umiejętności gracza.
Systemy rankingowe są podstawą wielu gier multiplayer bazujących na E-sporcie. Dzięki nim gracze rywalizują z równymi sobie, nie musząc denerwować się na słabszych graczy, albo psuć grę ludziom chcących rozgrywki na wyższym poziomie. Sprawdźmy jakie są rangi w lol i co trzeba zrobić aby zajść na sam szczyt.
Jakie są rangi w LoLu?
Przejdźmy do najważniejszego, czyli rang lol, a tych jest w grze 9, choć nie do końca. Gracze podzieleni są na ligi znane z np. piłki nożnej im wyższa liga tym lepsi gracze. Pełna lista lig w League of Legends wgląda następująco:
- Żelazo (Iron)
- Brąz ( bronze)
- Srebro (silver)
- Złoto (gold)
- Platyna (Platinum)
- Diament (diamond)
- Mistrz (Master)
- Super mistrz (Grandmaster)
- Pretendent ( Challenger)
Większość graczy znajduje się w 6 ligach:
- Żelazo (Iron)
- Brąz ( bronze)
- Srebro (silver)
- Złoto (gold)
- Platyna (Platinum)
- Diament (diamond)
Każda z wyżej wymienionych lig posiada 4 dywizje, gdzie dywizja 4 jest najsłabsza a dywizja 1 najlepsza. Powyżej wymienione ligi zostały uporządkowane od najgorszej do najlepszej. Na poziomie żelaza grają niedzielni gracze, poziom rangi diament to osoby lepiej rozumiejące mechanikę gry i dobre mechanicznie.
W ligach zdobywamy punktu za zwycięstwo i tracimy za porażkę, zazwyczaj około 20-25, po zdobyciu 100 dostajemy prawo gry w eliminacjach do wyższej dywizji bądź ligi jeżeli jesteśmy na poziomie pierwszej dywizji. W pierwszym wypadku gra toczy się w systemie BO3, czyli rozgrywamy 3 gry i musimy wygrać dwie z nich, aby awansować. Gdy jesteśmy w dywizji pierwszej np. Złoto 1 i walczymy o Platynę 4, musimy wygrać 3 gry z 5.
Najwyższe rangi w lolu
Istnieją również 3 najwyższe ligi rządzące się swoimi prawami są to:
- Mistrz
- Super mistrz
- Pretendent
Tutaj zasady trochę się zmieniają, od momentu wejścia do ligi mistrzowskiej musisz zdobywać punkty w systemie bez dywizji. Promocja do wyższej ligi odbywa się co 24 godziny i do wyższej ligi trafiają osoby z największą ilością punktów, a najgorsi spadają w dół.
Rangi w lolu zdobywane ze znajomym
Rangę w lolu możesz zdobywać grając samemu wtedy mamy do czynienia z „solo kolejką” albo ze znajomym grając „duo”. Jeżeli dobierzesz do gry znajomego, który potrafi grać twoje szanse na zwycięstwo rosną. Po pierwsze masz w drużynie osobę, która wie jak i potrafi grać, a po drugie ograniczasz ryzyko słabego gracza z 4/5 na 3/5 co nie jest bez znaczenia.
Tylko żeby nie było tak pięknie w drużynie przeciwnej też będą grały dwie osoby, które się znają, wszystko w ramach balansu.
W doborze partnera, również obowiązują obostrzenia, gracz nie może być ze zbyt wysokiej dywizji. Jeżeli twój poziom to brąz 2 będziesz mógł grać z osobami maksymalnie z żelaza 2 oraz złota 2.
Rankingowa gra elastyczna
Rangi możesz zdobywać grając również z większą ilością znajomych. Możesz grać w osobną kategorię gier rankingowych Flex po Polsku rankingowej gry elastycznej. W celu rozpoczęcia rozgrywki będzie konieczne złożenie drużyny z 2,3 albo 5 osób. Rozgrywka czteroosobowa jest niemożliwa. Odnośnie systemu rang, jest on tu dokładnie taki sam, jak w przypadku gry Solo albo Duo.
Jak zdobyć range w LoLu?
Pierwotnie każde konto posiadała tzw. maksymalny level na poziomie 30, po którego osiągnięciu odblokowywał się tryb rankingowy. O ile zasada została utrzymana, o tyle gracze mogą zdobywać kolejne poziomy, choć poziom konta nie jest wyznacznikiem umiejętności a czasu spędzonego w grze.
Dzięki temu, że gra rankingowa nie jest dostępna dla wszystkich graczy od pierwszego zetknięcia z grą, nie ma sytuacji w których gracze nie znają mechanik, albo umiejętności postaci. Zdobycie trzydziestego poziomu zajmuje trochę czasu i wymaga sporej ilości rozegranych gier, w których nowy gracz „newbie” uczy się grać, na jednej z trzech dostępnych linii Top, Bot, Mid albo w lesie,
czyli na dżungli.
Dodatkową zaletą powyższego systemu rang konta jest ograniczenie tzw. smerfów, czyli osób z większymi umiejętnościami tworzącymi nowe konta w celu gry na innych serwerach np. Europy Zachodniej albo liczby osób zbanowanych, które wracają do gry. Konieczność ponownego zdobywania 30 poziomu jest dla wielu osób mocno zniechęcające, co wpływa na gospodarkę wokół samej gry.
Niestety poziom konto na poziomie 30 można zdobyć za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych na różnych portalach typu allegro. Sprzedaż konta jest czynnością nielegalną, gdyż ono jest własnością firmy RIOT, ale sprzedający obchodzą ten punkt regulaminu przez „sprzedawanie czasu poświęconego na zdobycie poziomu” a nie samego konta.
Podobnie ma się sytuacja z rangami, liczba kont na których zdobyte są wysokie rangi jest duża, choć ich koszt jest również większy co skutecznie zniechęca osoby chcące oszukiwać a nie posiadające pieniędzy.
Kolejnym aspektem ograniczającym graczy przed rozpoczęciem gier rankingowych jest liczba bohaterów dostępnych na koncie. W celu rozpoczęcia pierwszej gry rankingowej i zdobywania rang, musisz posiadać 20 bohaterów. Nie martw się, są oni darmowi a przed zdobyciem 30 poziomu będziesz z całą pewnością posiadał ich zdecydowanie więcej.
Taka blokada ma uzasadnienie, gdyż gry rankingowe podlegają systemowi banów i wyborów. Na tym etapie banowanych (czyli usuwanych z rozgrywki) jest 10 czempionów, po 5 z każdej drużyny. Liczba 20 zapewnia, że gracz będzie miał postać, którą będzie mógł podjąć rywalizację.
Sezony i placementy
Mamy już wbity poziom, posiadamy podstawowe umiejętności i chcemy sprawdzić na co one nam pozwalają. Następuje czas na rozpoczęcie pierwszej gry rankingowej i po jej rozegraniu dostajesz rangę… żadną.
Pierwsze 10 gier to tzw. placementy, de facto bardzo ważne gry, które dobrze rozegrane mogą przydzielić cię do wyższej rangi. Im więcej zwycięstw osiągniesz tym wyżej będziesz zaczynał swoją przygodę.
Każda wygrana będzie parować cię z lepszymi graczami, dlatego przy bilansie 9 zwycięstw, 10 gra będzie z ludźmi, którzy naprawdę potrafią grać.
Początkowe 10 gier polecamy grać, gdy sezon już na dobre wystartuje. Najbardziej nastawieni na zdobywanie rang ludzie grają w pierwszych dwóch tygodniach, wtedy poziom też jest najwyższy. Gdy przeczekasz ten okres powinno być ci łatwiej zdobyć lepszą rangę.
Sezony, z których składa się gra trwają około roku i to jaką rangę zdobędziesz w tym okresie, będzie miało wpływ na twój start w nowym sezonie. Im wyższa ranga w sezonie ubiegłym tym wyżej zaczniesz nowy sezon, choć pierwsze 10 gier też obowiązuje.
Koniec każdego sezonu to reset rang, zaczynasz od początku piąć się w drabince rankingowej. Jednak obowiązuje tutaj system ukrytego elo znany z pierwszego sezonu gry jako elo. On nie jest resetowany i to on wpływa właśnie na to jakie miejsce będziesz mieć po początkowych grach.
Teoretycznie ma on również likwidować możliwość trafienia na siebie graczy z golda i silvera, ale czy tak jest mam wątpliwości.
Efekt elo widać podczas niektórych gier, gdzie jako osoba ze Złota walczysz z ludźmi z tzw. wysokiej platyny albo nawet diamentu. Na system Elo ma min. wpływ stosunek wygranych do przegranych, co skutkuje właśnie takimi potyczkami.
Dodatkowo na koniec każdego sezonu gracze są nagradzani specjalnymi nagrodami, skinami/ikonami i obramówką widoczną na ekranie ładowania postaci. Na najlepszych graczy czekają nagrody specjalne, zazwyczaj tyczy się to 100 graczy na każdym serwerze, przykładowo parę sezonów temu to były kurtki z nadrukiem nicku z gry. Jeśli interesują cię inne tematy z LoLa polecamy sprawdzić ile jest postaci w LoLu, ile wydałeś na LoL i od ilu lat jest LoL.
Dodaj komentarz