Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Rangi Cs go

Posted by

counter strike

Mówisz E-sport myślisz Counter Strike Global Offensive, dopiero w drugiej kolejności do głowy przychodzą takie gry jak LoL czy Starcraft2. Nawet dla mnie jako osobie związanej w dużej mierze z drugim z wymienionych tytułów Cs:go kojarzy się z czystą rozgrywką w której elementy szczęścia bądź pecha są minimalizowane i o zwycięstwie decydują umiejętności graczy.

Ten artykuł będzie dotyczył systemu rankingowego w Cs: Go na podstawie, które ocenia się umiejętności graczy.

Jakie rangi są w Counter Strike Global Offensive?

W grze występuje 18 rang, określających pozycję gracza w światowej stawce. Jest to bardzo długa droga do stanięcia na szczycie piramidy, a pomimo tego każdego dnia toczą się tysiące pojedynków rankingowych. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich rang w języku angielskim i po polsku.

Ranga Ranga po polsku
Silver I Srebro I
Silver II Srebro II
Silver III Srebro III
Silver IV Srebro IV
Silver Elite Elitarne srebro
Silver Elite Master Mistrzowskie elitarne srebro
Gold Nova I Złoty laur I
Gold Nova II Złoty laur II
Gold Nova III Złoty laur III
Gold Nova Master Mistrzowski złoty laur
Master Guardian I Mistrzowski obrońca I
Master Guardian II Mistrzowski obrońca II
Master Guardian Elite Elitarny mistrzowski obrońca
Distinguished Master Guardian Wybitny mistrzowski obrońca
Legendary Eagle Legendarny orzeł
Legendary Eagle Master Mistrzowski legendarny orzeł
Supreme Master First Class Mistrzowska pierwsza klasa
The Global Elite Globalna elita

Jak rozumieć przynależność do danej rangi? Najwięcej graczy znajduje się w rangach Gold Nova, są to osoby które mają pojęcie o grze, ale ich umiejętności nie są na tyle duże żeby mierzyć się z lepszymi graczami. Zdają sobie sprawę z odrzutu danych broni, znają podstawowe zachowania i sposoby używania granatów dymnych.

W przypadku graczy z Master Guardian, zwłaszcza w randze 2 i Elite można mówić o osobach ze zdecydowanie lepszym zrozumieniem gry. Podstawowa różnica polega na lepszym pojmowaniu taktyki i poruszania się po mapie.

Najwyższe rangi jak Mistrzowska klasa pierwsza czy Globalna Elita to gracze, którzy opanowali aspekty mechaniczne na najwyższym poziomie a do tego doskonale rozumieją taktykę i potrafią porozumiewać się z drużyną.

Czytaj również  Tarcie chrzanu – jak nie płakać?

Rangi w Danger Zone – CS:GO Strefa Zagrożenia

Jest to typ gry Battle Royale, polegający na tym, że gracze zrzucani są w określony obszar na mapie gry i nie mają, żadnego ekwipunku. Ten zdobywa się w trakcie gr a na koniec wygrywa jedna osoba. Celem gry jest zabicie wszystkich przeciwników i przetrwanie s strefie zagrożenia.

Ranga Ranga po polsku
Lab Rat I Szczur Laboratoryjny I
Lab Rat II Szczur Laboratoryjny II
Sprinting Hare I Biegnący Zając I
Sprinting Hare II Biegnący Zając II
Wild Scout I Dziki Zwiadowca I
Wild Scout II Dziki Zwiadowca II
Wild Scout Elite Elitarny Dziki Zwiadowca
Hunter Fox I Lisi Łowca I
Hunter Fox II Lisi Łowca II
Hunter Fox III Lisi Łowca III
Hunter Fox Elite Elitarny Lisi Łowca
Timber Wolf Leśny Wilk
Ember Wolf Żarzący Wilk
Wildfire Wolf Płonący Wilk
The Howling Alfa Wyjący Alfa

Jak działają rangi w CS:GO?

Praktycznie wszystkie popularne gry z potencjałem na e-sport posiadają systemy rankingowe.

Pozwalają one umieszczać graczy o podobnych umiejętnościach w zbliżonych ligach/rangach, dzięki czemu nie dochodzi do gier w których najlepsi gracze muszą rywalizować, ze zdecydowanie słabszymi czy nawet początkującymi.

Ciężko też zakładać, że osoba z Srebra nauczy się czegoś grając bezpośredni mecz z graczem należącym do Elity światowej.

Rangi to nie tylko element łączący graczy w meczach pod względem umiejętności, ale również powód do dumy. Dla wielu osób, które spędzają czas na grze w Counter Strike progres jest bardzo ważną rzeczą. Każdego dnia starają się grać lepiej, ich mechaniki i znajomość map się poprawia, podobnie jak współpraca, która odgrywa kolosalną rolę w CS: GO.

Czyli co gracz wygrywający grę zyskuje przykładowo 20 punktów, a w przypadku porażki traci 20? To nie jest takie proste. Po pierwsze system rankingowy różni się od tego z LoL’a i nie widzimy bezpośrednio naszego wyniku w danej randze. Ten aspekt prawdę mówiąc jest krytykowany przez wiele osób i nie trudno się nie zgodzić, że nieco to utajnia zasady gry.

Większość współczesnych gier opiera swoje systemy rang na podstawie wskaźnika ELO, który jest wbudowany w grę i gracze nie mają do niego dostępu. Istnieją strony, które teoretycznie pokazują ELO danego gracza, ale są to zawsze szacunkowe dane.

Czytaj również  Karta podarunkowa Arkadia

Na szczęście jesteśmy w stanie z gry wyczytać pewne podpowiedzi świadczące o tym czy bliżej nam do awansu czy spadku. Przykładowo mając rangę srebro 2 i grając w głównej mierze z graczami z rangi Srebro 1, prawdopodobnie niewygranie jednej czy dwóch następnych gier skończy się spadkiem. Gdy będziemy grać z ludźmi posiadającymi rangę srebro 3 jest nadzieja, żę przy dobrym meczu awansujemy poziom wyżej.

W wielu podobnych artykułach spotkasz się z informacją, że na ELO wpływ ma to czy jesteś MVP czyli najlepszym graczem w grze, ale z oficjalnych informacji wynika, że nie jest to prawdziwa informacja.

Liczy się to z jakimi graczami grasz i wygrywasz. Wygrana na przeciwną drużynę złożoną z ludzi ze słabszymi rangami zyskasz mniej niż wygrywając na potencjalnie lepsze zespoły.

Warto zaznaczyć, że system rankingowy nie ma wpływu na zdobywane losowo skiny do broni.

Zdobywanie rang cs go

Awansowanie w drabinie rang nie jest łatwe i wymaga dużo czasu, chociaż pro gracze co pewien czas podejmują się osiągnięcia rangi Global Elite w określonym terminie i często się im to udaje.

Tego typu przedsięwzięcia pokazują, że system faktycznie działa, bo skoro gracz utknął w Złocie 3 i nie może awansować, to znaczy, że nie jest na to jeszcze gotowy.

Do systemu rankingowego mamy dostęp po osiągnięciu drugiego poziomu w jednym z dowolnych standardowych trybów gry: Deathmatch, Demolition, Race Race i Casual.

Po osiągnięciu tego poziomu przystępujesz do 10 gier na podstawie, których Cs: Go oceni twoje wyniki i przydzieli miejsce w rankingu. Istnienie maksymalna ranga do jakiej możesz zostać przydzielony w przypadku zagrania bardzo dobrych 10 gier i jest to Mistrzowski Legendarny Orzeł, nazwa jak z taniego RPG, ale bez wątpienia epicka.

W początkowej fazie, wspomnianych dziesięciu gier możesz rozegrać maksymalnie dwie gry rankingowe, ma to na celu ukrócenie smerfowania i hakerów. O ile ci pierwsi psują grę w sposób zgodny z regulaminem o tyle ci drudzy są niechciani we wszystkich grach.

Po rozegraniu tych gier uzyskasz rangę CS: GO, która będzie widoczna po prawej stronie nazwy użytkownika.

System Elo Glicko-2 obliczający rangi premiuje osoby, które szybciej zdobywają rangi. Długa gra na jednej radze jest sugestią dla systemu, że dobrze cię umiejscowił i tutaj jest twoje miejsce.

Czytaj również  Od jakiej średniej jest 3

Ilu graczy w danej randze CS GO?

Posługując się specjalnymi stronami zbierającymi informacje o kontach graczy, można podejrzeć diagramy pokazujące jaki odsetek graczy znajduje się w jakiej dywizji.

rangi cs:go
csgo-stats.com

Jak widzisz na powyższym zdjęciu większość graczy zmaga się ze sobą na poziomie Gold Nova co nie jest niczym zaskakującym, podobne relacji występują w innych grach o podobnym podziale rang.

Utrata Rangi

Rangę w CS: GO można stracić oczywiście w naturalny sposób poprzez przegrywanie, ale występują również inne sytuacje na bazie których zaliczymy spadek w rankingach.

Jednym z powodów utraty rangi może być fakt, że grając ze znajomym ten oszukiwał, a co za tym idzie wspólnie wygrane gry nie powinny ci się zaliczać.

Drugim aspektem jest aktywność w grze, długa nieobecność może skutkować odebraniem rangi, wtedy musisz rozegrać grę i zremisować albo wygrać aby powróciła. Gracz który nie grał przez miesiąc, zapewne nie będzie poruszał się w taki sam sposób i należy założyć, że wypadł z wprawy.

Trust Factor

System rang jest nieco bardziej zwiły, choć może nie tyle same rangi co system dobierania graczy do danego meczu. CS: Go wprowadza system zapewniający grę z ludźmi, którzy zachowują sie w podobny sposób do nas. Chodzi o to aby oddzielić toksycznych graczy i zmusić ich do gry razem ze sobą, aby docenili grę w normalnym środowisku oraz nagrodzić pozytywnych graczy. Jak to bywa z różnymi systemami i ten ma wady, ale producent gry czyli Valve ciągle pracuje nad jego udoskonalenie.

Współczynnik zaufania gracza nie jest znany, ale można stwierdzić że osoby, które dopiero zakupił grę i zaczęły grać mają najmniejszy współczynnik, a te które grają od lat i dobrze się zachowują mają najwyższy.

Poziom doświadczenia

W grze poza podziałem na rangi, spotkasz się z poziomami doświadczenia informującymi o tym jak dużo czasu spędziłeś w grze. Poziom doświadczenia nie ma żadnego przełożenia na grę czy rangę, obrazuje jedynie twoje zaangażowanie.

Jeżeli ranga w CS: GO nie idzie do przodu pomimo dużej ilości wygranych, możliwe że gra przydzieliła cię do słabych rywali, dlatego nie powinieneś się  denerwować. Mam nadzieję, że system rang został wytłumaczony w klarowny sposób i już wiesz jak to wszystko działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *