Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Przed czym kroczy pycha?

Posted by

pycha kroczy przed upadkiem

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule zostanie zawarta już tera: Pycha kroczy przed upadkiem. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się trochę więcej o tym czym jest pycha, jak została wspomniana w przypowieści Salomona, oraz jak należy rozumieć to zdanie, zapraszamy do dalszej lektury.

Pycha co to jest?

Choć może wydawać się oczywiste, jaki powinno rozumieć się słowo „pycha” wiele osób używa go w złych sytuacjach, albo nie ma pojęcia co oznacza. Pycha charakteryzuje głównie osoby, które coś osiągnęły, albo mają warunki ku temu by ich życie było zaznaczone sukcesami.

Oczywiście, cecha ta nie tyczy się wszystkich ludzi sukcesu, a zdecydowanej mniejszości, jednak „pyszną” osobą może być nawet przeciętny Kowalski, który zarobił trochę więcej pieniędzy i zbytnio uwierzył we własne umiejętności.

Właśnie tym jest pycha, nadmierną wiarą we własne umiejętności, ludzie określani mianem „pysznych” również często mają wyniosły sposób bycia.

Połączenie tych cech daje osobę irytującą, ale nie szkodzącą, niestety pycha ma często kompana pod tytułem „agresja”. Ujawnia się szczególnie w momencie przysłowiowego upadku własnego, bądź niepowodzeń innych osób.

Pycha posiada wiele synonimów: buta, ważniactwo, nadętość, zuchwalstwo, pyszałkowatość, wyniosłość, zadufanie, megalomania, napuszenie, pańskość, bufonada czy zarozumiałość. Nie wszystkie dokładnie opisują to samo czym jest pycha, ale pomagają zrozumieć to zagadnienie.

Pycha w Biblii

Osoby z wiary katolickiej zapewne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pycha jest wymieniana jako jeden z 7 grzechów głównych. Zawyżona samoocena jest powodem do gniewu Boga, zbyt wysokie mniemanie o sobie wynika często, z poniżenia zaznanego we wcześniejszych latach. Pycha jest matką innych grzechów, to od niej zaczyna się całe zło. Jest wielokrotnie przedstawiona w Biblii:

  • „Obrzydłe Panu serce wyniosłe, z pewnością karania nie ujdzie” – Księga Przysłów 16,5
  • „Przed porażką – wyniosłość, duch pyszny poprzedza upadek” – Księga Przysłów 16,18
  • „Lepiej być skromnym pośród pokornych, niż łupy dzielić z pysznymi” – Księga Przysłów 16,19
  • „Wielu zaś pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi” – Ewangelia Mateusza 19,30
  • „Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony” – Ewangelia Łukasza 14,11
  • „Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.”- Przypowieści Salomona 16:18
Czytaj również  Zero do kwadratu – 0 do potęgi

Pycha była pierwszym świadomym grzechem człowieka. To pycha pchnęła Adama i Ewę do złamania zakazu Boga i naszego upadku. Pycha była również powodem upadku Lucyfera, który nie mógł znieść tego, że człowiek jest traktowany przez Boga w tak dobry sposób. Zbuntował się co doprowadziło do jego dosłownego upadku w czeluści piekielne.

Pycha kroczy przed upadkiem – znaczenie

Pycha nie jest tym samym co duma i nie należy mylić obu pojęć. Dumny człowiek, nie wywyższa się da innymi a jedynie jest dumny z siebie i tego co udało mu się osiągnąć, nie ma w tym pierwiastka pogardy. Dlaczego pycha kroczy przed upadkiem? Myślę, że to dość oczywista sprawa, w końcu życie w większości składa się z porażek i niewielu sukcesów.

Nadmierna pewność siebie i wywyższanie swojej osoby sprawia, że w pewnym momencie „przelicytuje się” i kolejny biznes, wypowiedź bądź działanie doprowadzą do upadku. Jeżeli osoba pyszna zrozumie, gdzie popełniła błąd, jest szansa że upadek będzie stanowił silny fundament do zmian.

Na świecie żyje 8 miliardów ludzi, żyjąc w przeświadczeniu, że jest się lepszym od większości z nich łatwo można zderzyć się z bolesną rzeczywistością.

Pycha nie pozwala patrzeć na świat z realistycznego punktu widzenia, mamy zaburzony in plus obraz własnych umiejętności oraz zaniżone mniemanie o innych osobach. Gdy okaże się, że osoba, która nie powinna mieć z nami szans w dowolnym aspekcie życia okazuje się lepsza próbujemy to interpretować jako wypadek czy jednorazowy wybryk. Powtarza nie się takich sytuacji tlko pogarsza sytuacja i w dłuższej perspektywie prowadzi do upadku.

Większość wielkich zdobywców było owładniętych pychą. W dużej mierze złe decyzje militarne były pchane przez pychę, co kończyło się ostatencznie upadkiem wielu mocarstw.

Pycha kroczy przed upadkiem kto to powiedział?

Pojawia się wiele pytań o to, kto pierwszy sformułował powiedzenie „pycha kroczy przed upadkiem” warto więc podkreślić, że chodzi o Salomona, który wypowiada te słowa w Przypowieści Salomona, rozdział 16, werset 18. Dokładny cytat został już przytoczony, ale powtórzmy go dla utrwalenia „Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.”.

Czytaj również  Creme fraiche gdzie kupić

Duma kroczy przed upadkiem

Wśród ludzi można spotkać się również z błędnie zapamiętanym powiedzeniem, które mówi „duma kroczy przed upadkiem„. Człowiek dumny nie musi nosić w sobie grzechu pychy. Duma nie kroczy przed upadkiem, może przeistoczyć się w pychę, ale sama w sobie jest raczej cechą pozytywną. Dumna osoba nie potrzebuje wywyższać się i nie zawsze charakteryzuje się zawyżoną samooceną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *