Przed czym kroczy pycha?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule zostanie zawarta już tera: Pycha kroczy przed upadkiem. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się trochę więcej o tym czym jest pycha, jak została wspomniana w przypowieści Salomona, oraz jak należy rozumieć to zdanie, zapraszamy do dalszej lektury.

Pycha

Choć może wydawać się oczywiste, jaki powinno rozumieć się słowo “pycha” wiele osób używa go w złych sytuacjach, albo nie ma pojęcia co oznacza. Pycha charakteryzuje głównie osoby, które coś osiągnęły, albo mają warunki ku temu by ich życie było zaznaczone sukcesami. Oczywiście, cecha ta nie tyczy się wszystkich ludi sukcesu, a zdecydowanej mniejszości, jednak “pyszną” osobą może być nawet przeciętny kowalski, który zarobił trochę więcej pieniędzy i zbytnio uwierzył we własne umiejętności. Właśnie tym jest pycha, nadmierną wiarą we własne umiejętności, ludzie określani mianem “pysznych” również często mają wyniosły sposób bycia. Połączenie tych cech daje osobę irytującą, ale nie szkodzącą, niestety pycha ma często kompana pod tytułem “agresja”. Ujawnia się szczególnie w momencie przysłowiowego upadku własnego, bądź niepowodzeń innych osób.

Pycha w Biblii

Osoby z wiary katolickiej zapewne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pycha jest wymieniana jako jeden z 7 grzechów głównych. Zawyżona samoocena jest powodem do gniewu Boga, zbyt wysokie mniemanie o sobie wynika często, z poniżenia zaznanego we wcześniejszych latach. Pycha jest matką innych grzechów, to od niej zaczyna się całe zło. Jest wielokrotnie przedstawiona w Biblii:

  • „Obrzydłe Panu serce wyniosłe, z pewnością karania nie ujdzie” – Księga Przysłów 16,5
  • „Przed porażką – wyniosłość, duch pyszny poprzedza upadek” – Księga Przysłów 16,18
  • „Lepiej być skromnym pośród pokornych, niż łupy dzielić z pysznymi” – Księga Przysłów 16,19
  • „Wielu zaś pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi” – Ewangelia Mateusza 19,30
  • „Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony” – Ewangelia Łukasza 14,11
  • „Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.”- Przypowieści Salomona 16:18

Pycha kroczy przed upadkiem

Pycha nie jest tym samym co duma i nie należy mylić obu pojęć. Dumny człowiek, nie wywyższa się da innymi a jedynie jest dumny z siebie i tego co udało mu się osiągnąć, nie ma w tym pierwiastka pogardy. Dlaczego pycha kroczy przed upadkiem? Myślę, że to dość oczywista sprawa, w końcu życie w większości składa się z porażek i niewielu sukcesów. Nadmierna pewność siebie i wywyższanie swojej osoby sprawia, że w pewnym momencie “przelicytuje się” i kolejny biznes, wypowiedź bądź działanie doprowadzą do upadku. Jeżeli osoba pyszna zrozumie, gdzie popełniła błąd, jest szansa że upadek będzie stanowił silny fundament do zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *