Poziomica w telefonie

Estimated read time 4 min czytania

Nasze telefony wyposażone są w wiele czujników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie wielu aplikacji jak i samych telefonów. Również poziomica w telefonia nie mogłaby funkcjonować bez kilku z nich, głównie akcelerometru, ale wspomnimy również o działaniu magnetometru. Niektóre telefony mają wbudowaną aplikację poziomicy od samego początku jak np. iPhone, a inne wymagają dokonania instalacji aplikacji, na szczęście poziomica w telefonie za darmo to nic nadzwyczajnego, gdyż liczba dostępnych darmowych aplikacji jest ogromna. Jak działa poziomica w telefonie i jaką ma dokładność? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

Jak działa poziomica?

Jeżeli chcemy zrozumieć jak działa poziomica w telefonie, musimy zrozumieć jak działa zwyczajna poziomica stosowana głównie przez budowlańców. Głównym zadaniem poziomicy jest wyznaczanie poziomu płaszczyzny. Poziomica wykorzystuje w swoim działaniu grawitację ziemską. To w jakim stopniu dokładna jest poziomica zależy od przewagi libelli)wartość kątowa jednej działki libelli.

Kąt o jaki należy pochylić libellę, aby jej pęcherzyk przesunął się o jedną działkę) oraz jakości wykonania samej poziomicy i jej długości. Wartość kątową zostawimy w spokoju, gdyż wymagałoby to omówienia wzoru matematycznego, a to nie jest teraz istotne. Opisana zasada tyczy się poziomic z pęcherzykiem powietrza, a co w przypadku poziomic laserowych? Zasada działania jest dokładnie taka sama, różnica polega na sposobie prezentowania wyniku.

Jak działa poziomica w telefonie?

Wiemy już, że standardowa poziomica działa w oparciu o przyciąganie ziemskie, a jak działa poziomica w telefonie? Dokładnie tak samo. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania akcelerometru. Akcelerometr często określany jest nazwą przyspieszeniomierza wynika to z obliczeń jakich dokonuje.

jak działa poziomica w telefonie

Akcelerometr służy do wykrywania wielkości i kierunku przyśpieszenia wielkości wektorowej, ta umiejętność wykorzystywana jest do wykrywania orientacji w jakiej znajduje się telefon. W zastosowaniach komercyjnych wykorzystuje do tego celu elementy, piezoelektryczne, piezorezystancyjne i pojemnościowe do przekształcenia ruchu mechanicznego na sygnał elektryczny.

Czytaj również  Jak pobrać film z Instagrama

Użytkownicy standardowo wykorzystują tę funkcję do zmiany orientacji ekranu z pionowego na poziomy podczas oglądania filmów czy grania w gry operujące na zmianach pochylenia. Dlatego wiele gier wymaga przed uruchomieniem skalibrowania urządzenia, czyli de facto akcelerometru, podobnie ma się sprawa z poziomicą w telefonie. Akcelerometr ma sprężyny, które są skalibrowane określonym ciężarem lub wytrzymałością mechaniczną.

Nawet najmniejszy ruch zmienia nacisk na te sprężyny. Telefon przetwarza tę zmianę nacisku i przekłada ją na znaczącą zmianę w przestrzeni lub orientacji.

Akcelerometr działa duo lepiej z wykorzystaniem magnetometru, zbieranie danych z tych dwóch czujników pozwala uzyskać bardziej dokładne dane, jednak nie każdy telefon posiada magnetometr. Czym jest to urządzenie? Magnetometr to urządzenie wykorzystywane do pomiaru pola magnetycznego Ziemi, w telefonach wykorzystywany jest do działania kompasów.

Poziomica w telefonie dokładność

Wiesz już jak działa poziomica w telefonie, pozostaje kwestia dokładności pomiarów. Poziomica laserowa w telefonie posiada bardzo podobną dokładność do aplikacji wykorzystujących obraz tradycyjnej poziomicy. Poziomice w telefonach spokojnie możesz wykorzystywać do powieszenia półki czy ustawienia biurka prosto, ale domu byśmy nie polecali z nimi budować.

Pamiętaj, że akcelerometr a co za tym idzie poziomica w telefonie to bardzo wrażliwe urządzenie, które w wyniku upadków telefonu może łatwo ulec uszkodzeniom wpływającym na jakość pomiarów.

Poziomica w telefonie ma dokładność pozwalającą na wiele domowych prac, ale pamiętaj o dobrej kalibracji i najlepiej jakbyś miał pod ręką standardową poziomicę, aby potwierdzić dokładność pomiarów.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój