Podziękowania za kondolencje

Estimated read time 8 min czytania
Kondolencje są najsmutniejszym z rodzajów „życzeń” składanych przez rodzinę i bliskie osoby. Będąc osobą, która otrzymuje kondolencje, mamy prawo być zamknięci w sobie i niezbyt wylewni, w końcu przeżywamy stratę bliskiej osoby. Jednak, jeżeli jesteśmy w stanie zupełnie normalnie funkcjonować pomimo smutku, warto zachować pewne zasady i przekazać podziękowanie za złożone kondolencje osobie, która nam je składa. Podziękowania za kondolencje mogą być składane w różnej formie, z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo reagować i mamy nadzieje, że będziesz wiedzieć co się odpowiada na kondolencje.

Co się odpowiada na kondolencje?

Każdy wie, że składanie kondolencji nie jest łatwą rzeczą, ale mało kto zastanawia się nad tym jak trudne jest dziękowanie za złożone kondolencje. Jak odpowiedzieć na kondolencje, aby było to taktowne? Widzisz nie ma utartego postępowania w takim wypadku. Podobnie jak same kondolencje są nieformalne i ich składanie nie ma jasnych zasad tak samo nigdzie nie jest powiedziane jak reagować na kondolencje. Na kondolencje warto odpowiadać w taki sam sposób, jak je otrzymaliśmy. W dzisiejszych czasach kondolencje składa się osobiście, sms, na facebooku czy telefonicznie.

Osobiste składanie podziękowań za kondolencje

Wbrew pozorom milczenie podczas przyjmowania kondolencji i zwykłe skinienie głową nie jest uznawane za zły sposób przyjmowania kondolencji. Jeżeli na naszej twarzy pojawi się, nawet niewielki uśmiech, osoba z którą rozmawiamy doskonale będzie wiedzieć, że w sercu dziękujemy jej za kondolencje.

W przypadku śmierci słowa często schodzą na dalszy plan, wszyscy pogrążeni są w swoich myślach, a wiele osób jest przewrażliwionych słysząc 10 raz te same słowa. W tych dniach często mniej znaczy lepiej. Zwykłe słowo dziękuje podczas pogrzebu powinno być odebrane w pozytywny sposób przez innych członków uroczystości.

Ludzie doskonale rozumieją, że w tych dniach cierpisz emocjonalnie i pojedyncze słowa w odpowiedzi na ich słowa otuchy będą w pełni wystarczające. Nie wysilaj się wymyślając niestworzonych wierszyków, czy perfekcyjnej i podniosłej odpowiedzi, nikt tego od Ciebie nie oczekuje.

Czytaj również  Pierwsza strona zeszytu do Niemieckiego - Jak ozdobić?

Zamiennie do słowa „dziękuje” warto używać fraz „doceniam to” albo „bardzo dziękuje za Twoje słowa”.  Jeżeli zmarła Ci mama i otrzymujesz kondolencje od jej siostry możesz użyć sformułowania „Wiem, że to też jest trudne dla Ciebie, cieszę się że jesteśmy tu razem”.

Pisemne składania podziękowań za kondolencje

Prawdopodobnie sporą część odpowiedzi będziesz udzielać w formie pisemnej. Zależnie od ilości osób i Twoich chęci, może okazać się to najłatwiejszym sposobem na wyrażenie podziękowań. Przed przystąpieniem do pisania daj sobie czas, nic się nie stanie jak podziękujesz tydzień, dwa  czy nawet miesiąc po pogrzebie. Tak samo jak kondolencje powinny być pisane odręcznie tak samo, powinno ręcznie zapisać podziękowania. Tutaj znów nie sil się na kreatywność napisz to na co masz siłę i co wyraża Twój emocjonalny stan. Jeżeli nie chcesz tworzyć wiadomości kopiuj-wklej, odwołaj się do konkretnych szczegółów np. kwiatach jakie dana osoba położyła na grobie, albo słowach jakie wypowiedziała. Możesz użyć przykładowej wiadomości:

 • Dziękujemy za wyrażenie współczucia w tym trudnym dla naszej rodziny czasie. Naprawdę doceniam piękne kwiaty, które wysłałeś. Twoja miłość i wsparcie wiele dla mnie znaczą.

Często zdarza się jednak tak, że kondolencje składane są na wydrukowanych kartkach, dzisiaj już nikogo to nie dziwi. Jeżeli otrzymałeś tego typu kondolencje możesz również skorzystać z szablonu podziękowań, przygotowanych np. przez biuro pogrzebowe, albo wybierają tekst z tego artykułu.

Podziękowania SMS i telefoniczne

Kondolencje sms uchodzą, za jedne z najmniej odpowiednich, zasadniczo nie wypada takich składać, chociaż są pewne odstępstwa. Odpowiadania na takie kondolencje jest najłatwiejsze, gdyż ogranicza się do napisania krótkiej wiadomości sms z podziękowaniami:

 • Dziękuje za przesłane kondolencje
 • Dziękuje za przesłane kondolencje, pomagają mi w tym trudnym czasie
 • Doceniam, przesłane kondolencje. Dziękuje.

Jeżeli otrzymujesz kondolencje telefoniczne, to warto udzielić odpowiedzi zaraz po ich otrzymaniu. W zupełności zdadzą się tutaj podstawowe sformułowania:

 • Dziękuje za kondolencje
 • Dziękuje za Twoje wsparcie
 • Dziękuje, zawsze mogę na Ciebie liczyć
 • Szkoda, że słyszymy się w takich okolicznościach, ale dziękuje za kondolencje.
 • Miło jest usłyszeć Twój głos [mamo/tato/imię] w tych trudnych dniach
Czytaj również  Co waży tonę - jakie zwierzęta i rzeczy? - 15 przykładów

Podziękowania elektroniczne

W przypadku podziękowań elektronicznych jest kilka form, o których warto pomyśleć. Pierwszą z nich jest złożenie podziękowań za kondolencje na stronie pogrzebowej. Wiele domów pogrzebowych daje możliwość zamieszczania nie tylko nekrologów, ale również podziękowań za pojawienie się na pogrzebie i otrzymane kondolencje.

 • Dziękuję wszystkim za przemyślenia i modlitwy. Doceniamy dobroć w tym trudnym czasie.

Składanie kondolencji za pośrednictwem facebooka jest obecnie bardzo popularne. Tutaj można wyróżnić trzy opcje, składanie kondolencji na stronie zmarłej osoby, na Twoim profilu albo osobiście. Na wiadomości prywatne należy odpowiadać w taki sam sposób, w przypadku gdy ilość kondolencji mniej prywatnych jest duża, warto zamieścić podziękowanie na swoim profilu. Istnieje jeszcze opcja składania kondolencji przez email jednak jest to dość osobliwa forma i mało kto się na nią decyduje. Pamiętaj również, o tym

Podziękowania pogrzebowe

Podziękowania pogrzebowe różnią się trochę od podziękowań za kondolencje. Wygłasza się je bezpośrednio na pogrzebie i zawsze osobiście, więc ich waga jest duża. Panują tutaj takie same zasady jak w wyżej opisywanych podziękowaniach osobistych, z tą różnicą, że skupiamy się na obecności na pogrzebie. Pogrzeb nie należy do łatwych uroczystości, a bliskość rodziny z dalszych zakątków kraju albo takiej, której nie widziało się latami potrafi silnie wzruszyć. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobami zamkniętymi w sobie i boimy się okazywać uczucia, czy nie sprawia nam to większego problemu na pogrzebie powinniśmy się stawić.

Za udział w pogrzebie należy podziękować, obowiązek należy do najbliższej rodziny. Podziękowania należy składać po zakończeniu ceremonii i otrzymaniu kondolencji osobistych od zebranych osób. Moment umieszczenia trumny bądź urny w grobie, wywołuje ogromne emocje i świadomość, że to jest na prawdę koniec, przynajmniej doczesnej drogi. Jeżeli nikt z bliskiej rodziny nie jest w stanie wygłosić podziękowań, powinna uczynić to osoba, związana z najbliższą rodziną albo zmarłym. Zasadniczo nie ma obowiązku przygotowywania rzewnej mowy, wystarczy podziękować za stawienie się na pogrzebie. Można wspomnieć, że zmarły na pewno cieszyłby się widząc wszystkie zebrane osoby.

Czytaj również  Ogórek owoc czy warzywo?

Jak napisać podziękowania po pogrzebie?

Spisanie podziękowań po pogrzebie dotyczy wielu osób i nie jest przeznaczone jedynie dla starszych osób. Zależnie od naszych umiejętności i sił w danym momencie możemy stworzyć dłuższe podziękowania i osobiste, kierowane bezpośrednio do każdej osoby z osobna, albo krótkie i zwięzłe słowa podziękowania dla wszystkich osób, które wzięły udział w pogrzebie. Ponizej zamieszczamy przykłady podziękowań po pogrzebie indywidualnych i zbiorczych:

 • Rodzina doceniła kwiaty dla [cioci/dziadka itd.]. Aranżacja była niesamowita, moja ciotka na pewno by je pokochała. Dziękuję za okazanie wsparcia i współczucia poprzez kwiaty.
 • Jestem wdzięczny za takiego przyjaciela. Kwiaty pamiętające mojego dziadka są cudowne. Dziękuję za troskę o mnie i moją rodzinę.
 • Dziękuję za przybycie na pogrzeb mojego taty. Jego odejście było bardzo ciężkie i nieoczekiwane. Doceniam Twoje wsparcie.
 • Dziękuję za przybycie na pogrzeb
 • Chcę Ci podziękować za przybycie na pogrzebie. Posiadanie cię tam było pocieszeniem dla rodziny. Wszyscy cię kochamy i doceniamy twoje wsparcie rodziny.
 • Jestem wdzięczny za udział w pogrzebie i odwiedzinach [imię osoby]. [Imię osoby] uwielbiał spędzać z tobą czas i podobało się jej słuchanie twoich historii podczas wizyty.
 • Dziękuję za przybycie na pogrzeb [imię osoby]. Twoje wsparcie w tym trudnym czasie bardzo mi pomogło. Dziękuję za wszystko, co dla mnie robisz !

Podziękowania za kondolencje – wzory

Poniżej zamieszczamy listę z podziękowaniami za kondolencje, są to wzory, które z pewnością ułatwią ci chociaż trochę życie w tym trudnym czasie.

 • Dziękuję za współczucie i życzliwość.
 • Jesteśmy głęboko wdzięczni za wyrazy współczucia.
 • Dziękuję za wsparcie w tym trudnym czasie.
 • Dziękuję za wasze modlitwy i przemyślenia.
 • Jesteśmy wdzięczni za przyjaciół takich jak Ty w tym smutnym czasie.
 • Cieszymy się, że jesteś z nami w tym trudnym okresie naszego życia.
 • Dziękuję za wsparcie i wygodę, jaką zapewniłeś.
 • Dziękuję za myślenie o naszej rodzinie w tym trudnym czasie. 
 • Dziękuję bardzo za kondolencje. Naprawdę doceniliśmy ciepłe słowa pocieszenia.
 • Twoje słowa były tak miłe i bardzo cenione w tych trudnych czasach. Jesteś takim troskliwym przyjacielem.
 • Dziękuję za udział w celebrowaniu życia [imię]. Cała nasza rodzina docenia wsparcie.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój