Technologia

Podczerwień w telefonie – jak włączyć?

Ostatnia aktualizacja 28 marca 2024 przez Redakcja

Podczerwień w telefonie to pojęcie, które przywołuje wiele wspomnień osobom posługującym się telefonami jeszcze do około 2010, gdy standard Bluetooth nie był wszechobecny w telefonach, nie wspominając o Wi-Fi i mobilnym internecie. Telefony z podczerwienią mogły przesyłać bezprzewodowo dane, tak jak robimy to obecnie ze wspomnianym Bluetooth czy internetem. Jeżeli zastanawiasz się czym jest podczerwień w telefonie, jakie telefony mają podczerwień i jak włączyć podczerwień w telefonie to z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co niezbędne o IRDA.

Czym jest podczerwień?

Podczerwień a właściwie promieniowanie podczerwone to pewna forma światła, podobna do tego które nas otacza. Jednak jest to tzw. światło niewidzialne, czyli wychodzące poza długość fali widzianej dla człowieka.

Długość fal podczerwieni mieści się zwykle w zakresie od około 700 nanometrów do 1 milimetra. Podczerwień jest niewidoczna dla ludzkiego oka, ale czujniki podczerwieni mogą ją wykrywać i mierzyć.

W przyrodzie podczerwień jest emitowana przez ciała, które posiadają temperaturę wyższą niż zero bezwzględne (-273,15 stopni Celsjusza).

Podczerwień w telefonach

Podczerwień w telefonach (IRDA – Infrared Data Association) służyła do przesyłania danych i łączenia telefonów bez użycia okablowania. Czujnik podczerwieni był zazwyczaj umieszczany w górnej części telefonu.

Taka forma łączności bezprzewodowej miała poważne wady, po pierwsze bardzo łatwo można było zerwać połączenie oddalając od siebie telefony albo kierując je w taką stronę, że podczerwień nie docierała od nadajnika do odbiornika.

Dodatkowo pojawiał się problem z prędkością połączenia, które było bardzo wolne i zupełnie nie przystające do standardów Bluetooth, nawet w swojej pierwotnej wersji.

Czytaj również  Jak znaleźć ukryty folder w Windows 10 i 7?

Obecnie podczerwień wykorzystywana jest głównie w pilotach wielofunkcyjnych, niewiele telefonów posiadana emitery światła podczerwonego. Technologia, która była rewolucyjna szybko została wyparta i można spodziewać się, że podobny los spotka prędzej czy później obecnie stosowane standardy.

Jak sprawdzić, czy telefon ma podczerwień?

Jako, że dziś mało kto korzysta z podczerwieni producenci telefonów nawet nie dają wbudowanych aplikacji pozwalających na przesył danych w ten sposób.

Istnieje jednak kilka sposobów na sprawdzenie czy telefon posiada podczerwień.

Specyfikacje techniczne:

dane techniczne telefonu pokazujace posiadanie ir blaster

Sprawdź specyfikacje techniczne telefonu. Możesz znaleźć je w instrukcji obsługi lub na oficjalnej stronie internetowej producenta. Poszukaj informacji dotyczących funkcji komunikacyjnych, w tym podczerwieni (IR blaster).

Fizyczny wygląd:

czujnik podczerwieni w telefonie

Sprawdź fizyczny wygląd telefonu. Jeśli telefon posiada podczerwień, powinien mieć odpowiedni otwór lub niewielkie okno w górnej części obudowy, gdzie znajduje się czujnik podczerwieni.

Ustawienia systemowe:

Przejrzyj ustawienia systemowe w telefonie. W niektórych przypadkach funkcja podczerwieni może być wyłączona domyślnie. Sprawdź ustawienia komunikacyjne, bezprzewodowe lub połączenia, aby znaleźć informacje o podczerwieni.

Aplikacje zewnętrzne:

jak sprawdzic czy telefon ma podczerwien

Wyszukaj w sklepie z aplikacjami (np. Google Play Store dla systemu Android) aplikacje, które mogą wykorzystywać funkcję podczerwieni.

 1. Wejdź do sklepu Google,
 2. Wyszuka „IR tester”
 3. Zainstaluj i otwórz aplikację,
 4. Odczytaj wynik testu.

Skorzystanie z zewnętrznej aplikacji jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem na sprawdzenie podczerwieni w telefonie.

Jak włączyć podczerwień w telefonie?

jak wlaczyc podczerwien w telefonie

Gdy upewnisz się że masz podczerwień w telefonie podążaj za podaną instrukcją krok po kroku:

 1. Sprawdź specyfikację telefonu, upewniając się, że posiada podczerwień.
 2. Wejdź w sklep Play i zainstaluj aplikację IR Universal Remote.
 3. Otwórz aplikację.
 4. Wybierz jakim urządzeniem chcesz zarządzać.
 5. Wybierz nadajnik podczerwieni.
 6. Skieruj telefon, na przedmiot którym chcesz zarządzać.
 7. Przetestuj działanie podczerwieni.
Czytaj również  Jak zarejestrować numer - kartę SIM w Play

Jeżeli chcesz użyć podczerwieni do wysyłania plików, będziesz mógł w opcjach wysyłania znaleźć „podczerwień” gdy klikniesz tę opcję i drugi telefon będzie blisko dokonaj sparowania telefonów, a plik zacznie się przesyłać.

Telefony z podczerwienią

Pomimo iż podczerwień nie jest wykorzystywana obecnie do przesyłania plików, wykorzystuje się ją w inteligentnych pilotach. Co za tym idzie większość współczesnych telefonów posiada czujniki podczerwieni.

Możemy tu np. wymienić takie telefony jak:

 • TCL 10 PRO,
 • Xiaomi Mi 10 Pro 5G,
 • Huawei P30 Pro,
 • Xiaomi Redmi 13,
 • Xiaomi Redmi 12,
 • Xiaomi Redmi 11,
 • Xiaomi Redmi 10,
 • OnePlus 11,
 • POCO M6,
 • Samsung Galaxy S4,
 • Samsung Galaxy S4 Mini,
 • Samsung Galaxy S4 Zoom,
 • Samsung Galaxy S5,
 • Samsung Galaxy S5 Mini,
 • Samsung Galaxy S6,
 • Samsung Galaxy S6 Active,
 • Samsung SGH-E700,
 • Samsung SGH-E715,
 • Huawei Mate 10 Pro,
 • LG G5,

Jakość nadajników podczerwieni jest zbliżona niezależnie od modelu telefonu.

To już wszystko w kwestii podczerwieni w telefonach. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i już wiesz nie tylko jak sprawdzić czy Twój telefon ma podczerwień, ale również jak ją włączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *