Podczerwień w telefonie – jak włączyć?

Estimated read time 3 min czytania

Podczerwień w telefonie to pojęcie, które przywołuje wiele wspomnień osobom posługującym się telefonami jeszcze do około 2010, gdy standard Bluetooth nie był wszechobecny w telefonach, nie wspominając o Wi-Fi i mobilnym internecie. Telefony z podczerwienią mogły przesyłać bezprzewodowo dane, tak jak robimy to obecnie ze wspomnianym Bluetooth czy internetem. Jeżeli zastanawiasz się czym jest podczerwień w telefonie, jakie telefony mają podczerwień i jak włączyć podczerwień w telefonie to z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co niezbędne.

Podczerwień w telefonie

Podczerwień a właściwie promieniowanie podczerwone to pewna forma światła, podobna do tego które nas otacza. Jednak jest to tzw. światło niewidzialne, czyli wychodzące poza długość fali widzianej dla człowieka. Najniższa częstotliwość fal dostrzegalna przez ludzkie oko przybiera kolor czerwony, natomiast podczerwień znajduje się poniżej czerwieni co tłumaczy nazwę określenia podczerwień.

Podczerwień w telefonach służyła do przesyłania danych i łączenia telefonów bez użycia okablowania. Taka forma łączności bezprzewodowej miała poważne wady, po pierwsze bardzo łatwo można było zerwać połączenie oddalając od siebie telefony albo kierując je w taką stronę, że podczerwień nie docierała od nadajnika do odbiornika. Dodatkowo pojawiał się problem z prędkością połączenia, które było bardzo wolne i zupełnie nie przystające do standardów Bluetooth, nawet w swojej pierwotnej wersji.

W miarę nowoczesne porty IrDA obsługują prędkość około 250 kbp/s podczas gdy standard Bluetootg 5 gwarantuje przesył na poziomie 2 Mb/s nie wspominając o łączności internetowej.

Obecnie podczerwień wykorzystywana jest głównie w pilotach wielofunkcyjnych, niewiele telefonów posiadana emitery światła podczerwonego. Technologia, która była rewolucyjna szybko została wyparta i można spodziewać się, że podobny los spotka prędzej czy później obecnie stosowane standardy.

Telefony z podczerwienią

Obecnie telefony z podczerwienią są bardzo dużą rzadkością i jeżeli z jakiś względów zależy nam na tej funkcjonalności można sięgnąć po starsze modele zwykłych telefonów komórkowych albo smartfonów z pierwszymi wersjami Androida. Niektórzy producenci chcąc wyróżnić swoje produkty na rynku dostarczają telefony z podczerwienią:

 • TCL 10 PRO
 • Xiaomi Mi 10 Pro 5G
 • Huawei P30 Pro
 • Huawei Mate 10 Pro
 • LG G5
Czytaj również  Aplikacja Leclerc

Jeżeli przy zakupie zwracasz dużą uwagę na to, żeby telefon miał podczerwień to nie masz dużego wyboru. W przedstawionych modelach nadajniki podczerwieni działają na podobnym poziomie.

Jak włączyć podczerwień w telefonie?

Musisz mieć świadomość, że Twój telefon może nie posiadać IR co za tym idzie zmarnujesz tylko czas sprawdzając jak włączyć podczerwień w telefonie. Niemniej, jeżeli masz podczerwień w telefonie podążaj za podaną instrukcją krok po kroku:

 1. Sprawdź specyfikację telefonu, upewniając się, że posiada podczerwień.
 2. Wejdź w sklep Play i zainstaluj aplikację IR Universal Remote.
 3. Otwórz aplikację.
 4. Wybierz jakim urządzeniem chcesz zarządzać.
 5. Wybierz nadajnik podczerwieni.
 6. Skieruj telefon, na przedmiot którym chcesz zarządzać.
 7. Przetestuj działanie podczerwieni.

Jeżeli chcesz użyć podczerwieni do wysyłania plików, będziesz mógł w opcjach wysyłania znaleźć „podczerwień” gdy klikniesz tę opcję i drugi telefon będzie blisko dokonaj sparowania telefonów, a plik zacznie się przesyłać.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój