Plemiona – Tribal Wars

Plemiona to gra, która potrafi wchłonąć najbardziej odporne osoby, jeśli nie chcesz spędzać godzin w grze przeglądarkowej opuść tę recenzję, w innym wypadku przepadniesz. Sam nie zliczę godzin poświęconych na planowanie kolejnych ataków i obron wiosek swoich oraz towarzyszy. Czasu poświęconego na dyplomację i lawirowanie między wrogami a przyjaciółmi również było co nie miara. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że Plemiona to mechanicznie bardzo prosta gra, a pomimo tego uzależnia. Może to właśnie ta pozorna prostota jest tu najważniejsza? W końcu mówimy o najpopularniejsze grze na przeglądarkę w naszym kraju.

Tribal Wars bo pod taką nazwą znana jest gra na całym świecie, to strategia dziejąca się w czasach średniowiecza. Plemiona są w pełni darmową i spolszczoną wersją gry wyprodukowanej przez niemieckie studio InnoGames. Obecnie istnieje możliwość gry na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Pewien czas później wypuszczono na rynek kontynuacje Tribal Wars 2 lub jak kto woli Plemiona 2.

Plemiona oddaje we władanie gracza jedną biedną wioskę, która z czasem może przerodzić się w dziesiątki i setki innych wiosek. Wszystko zależy od umiejętności gracza i zdolności dyplomatycznych.

Zagłębmy się bardziej w tą fenomenalną grę, która swego czasu odnotowała 180 milionów odsłon.

plemiona

Plemiona- Przecież to tylko jedna mała wioska…

Można by napisać, że Plemiona czerpią co najlepsze z gier tego typu, ale prawda jest taka, że to inne gry czerpią z niej. Cała przygoda rozpoczyna się na stronie, której szata graficzna nie przechodziła od długiego czasu zmian, ale wszystko jest czytelne a to najważniejsze.

Serwery podzielone są na świata, ja swoją przygodę rozpoczynałem na świecie 5, który już dawno został zamknięty. Światy kończą żywot gdy jedno plemię będzie posiadać 60% wiosek na mapie. Obecnie do dyspozycji jest już świat 154, więc trochę czasu upłynęło.

Rejestracja jest bardzo prosta i szybka, tylko zanim klikniesz przycisk rejestruj, pamiętaj że ta gra wciąga!

Rozgrywka zaczyna się w pustej wiosce losowo umieszczonej na mapie. Zasada tworzenia nowych wiosek jest prosta, tworzą się one coraz dalej od środka mapy, więc na samym środku znajdują się gracze, którzy rozpoczęli najwcześniej.

Wzorem innych gier do Plemion wprowadzono poradnik pod postacią kolejno przyznawanych zadań. Typowe zadania polegające na rozbudowie, wykonaniu pierwszych ataków itd.

To co się rzuca w oczy, to dość prosta grafika, zwłaszcza na mapie świata, ale nie zniechęcaj się, odczucia wizualne w tym wypadku nie powinny mieć większego znaczenia. Kolorystyka nawiązuje do kolorów kojarzących się ze średniowieczem, starymi księgami i zamkami. Nie oczekuj nasyconych kolorów, będących normą w grach toczących się w światach fantasy.

Pewnym problemem, jest brak responsywności strony i samej gry, więc pomniejszenie okna poniżej pewnych rozmiarów ukrywa niektóre opcje.

Plemiona oferują kilka rodzajów budynków, wszystkie są jednakowe dla wszystkich wiosek.

Lista budynków w Plemionach:

 • Ratusz – główny budynek każdej wioski w którym rozbudowujemy inne budynki.

 • Koszary – służą do rekrutowania piechoty pod postacią pikinierów, mieczników, toporników oraz łuczników.

 • Mury Obronne – zwiększają siłę obronną żołnierzy.

 • Targowisko – pozwala wymieniać surowce.

 • Tartak – służy do pozyskiwania drewna.

 • Huta Żelaza – wydobywanie żelaza.

 • Cegielnia – wydobywanie gliny.

 • Zagroda – zwiększa ilość posiadanych pracowników i żołnierzy.

 • Spichlerz – pełni rolę magazyny, przechowuje się w nim surowce.

 • Schowek – schowek zapewnia ochronę części surowców przed rabunkiem.

 • Piedestał – dzięki niemu rekrutujemy rycerza.

 • Warsztat – służy do produkcji broni oblężniczych.

 • Plac – służy do wydawania rozkazów wojskom.

 • Kościół – wojska walczące w obrębie wpływów kościoła mają większe zdolności bojowe.

budynki w plemionach

Rozbudowa każdego wymagać będzie surowców, dlatego ekonomia jest pierwszą rzeczą o którą trzeba się zatroszczyć, zwłaszcza że z początku obowiązuje ochrona nowych graczy.

Każdy budynek potrzebuje pracowników, więc czasem dobrą taktyką jest nie rozbudowywanie wiosek do maksymalnego poziomu zostawiając sobie miejsce na więcej wojska kosztem ekonomii.

Skoro już jesteśmy przy wojsku, spójrzmy jakie jednostki można tworzyć w tej przyjemnej grze na przeglądarki.

Lista jednostek dostępnych w Plemionach:

 • Włócznik

 • Topornik

 • Miecznik

 • Łucznik

 • Zwiad

 • Lekki kawalerzysta

 • Łucznik na koniu

 • Ciężki kawalerzysta

 • Taran

 • Katapulta

 • Rycerz

 • Szlachcic

 • Chłop

Uwierz mi, że jest to wystarczająca liczba typów jednostek aby gra miała wprowadzone aspekty strategiczne. Jednostki opisane są za pomocą 6 statystyk: siła napadu, obrona ogólnie, obrona przeciw kawalerii, obrona łucznik, prędkość i łup. W tym artykule nie będę poruszał czysto technicznych stron, to nie jest poradnik, od tego są odpowiednie strony.

Niemniej nie można wspomnieć, że rycerz jest specjalną jednostką zdobywającą dodatkowe przedmioty. Można powiedzieć, że wprowadza do gry pewien rodzaj rozgrywki RPG. Dołączenie go do armii potrafi dać duże bonusy i sprawić, że przegrana sprawa będzie wygraną.

Szlachcic jest natomiast jednostką, która jest wymagana do przejęcie wioski.

Plemiona – współpraca gwarancją sukcesu

To co jest największą zaletą Plemion to rodzaj graczy jaki decyduje się na wspólną zabawę. Często są to osoby z którymi fajnie można porozmawiać na temat gry i nie tylko. Gry strategiczne zazwyczaj przyciągają specyficznych odbiorców, a tutaj doskonale to czuć.

Aspekty społeczne są bardzo ważne, bowiem bez współpracy niż nie osiągniesz. Tak, Plemiona to gra w której można przetrwać tylko należąc do wybranego plemienia. Zresztą na tym polega cała zabawa, aby pokonać innych graczy na mapie i zapisać się w historii serwera.

Plemię zrzesza w swoich szeregach osoby, które chcą wspólnie grać, handlować, walczyć w wojnach plemion, mieć wsparcie innych graczy czy dostęp do specjalnych umiejętności plemiennych.

Będąc aktywnym członkiem plemienia zdobywa się punkty prestiżu, które można wydawać na aktywowanie bonusów wzmacniających wioskę lub wojska. Ta mechanika została dodana do gry już po mojej grze, więc pozwól że powiem ci tylko iż takich umiejętności jest 7 i mogą wpływać np. na szybkość farmienia albo zwiększenie szybkości rekrutacji jednostek.

Przywódcy plemion i osoby upoważnione zawierają pakty o nieagresji oraz wypowiadają wojny.

plemiona gra

Plemiona – ruszaj na podbój

Najważniejszym aspektem gry jest przejmowanie kolejnych wiosek co skutkuje zwiększeniem zasięgów, większą ilością surowców oraz możliwością posiadania większej armii.

To jakie wioski będziesz przejmował zależy od ciebie. Masz w pobliżu słabego gracza, który będzie łatwym kąskiem do pożarcia? a może jednak interesujesz się bardziej gościem, który stanowi dla ciebie zagrożenie i to jego będziesz chciał wyeliminować w pierwszej kolejności? Zatem dlaczego nie wejść w spółkę ze słabszym graczem i w zamian za nietykalność zmusić go do ataku na potencjalnego rywala?

Taktyk jest masa i to jest wspaniałe w tej grze, że bez zaprogramowanych mechanik gracze sami tworzą dyplomację i to naprawdę działa.

Wejście na wojenną ścieżkę często kończy się problemami, warto rozważyć swoje wybory, tak samo jak typ wojsk które będziesz rekrutował. Może skupisz się na defensywie i odstraszaniu agresorów, a sam będziesz przejmował mało istotne wioski, których nikt nie chce? Nie ma jednej najlepszej taktyki, wszystko zależy od układu sił.

Na mapie znajdują się również wioski barbarzyńskie, będące pod panowaniem komputera, jest to łatwy materiał na farmienie surowców, albo dokonanie przejęcia.

Rankingi i osiągnięcia

Gra oferuje system rankingowy, pokazujący jacy gracze mają najwięcej punktów, są najbardziej agresywni albo wybronili najwięcej ataków. W te tabelki będziesz często spoglądać, analizując przeciwników i śledząc własne poczynania.

Dodatkowo w pewnym momencie do gry trafiły osiągnięcia, które nie mają wpływu na samą grę.

Zagraj koniecznie

O plemionach mógłbym pisać i pisać, ale nie o to w recenzjach chodzi. Plemiona to gra, która ma swoje lata i pewnych kwestii jak poziom grafiki się nie oszuka. Pomimo tego fakt, że rozgrywka jest w pełni darmowa i daje potężną dawkę satysfakcji, nie mogę ci powiedzieć nic innego jak to żebyś zakładał konto i grał. Gdy wejdziesz w świat podbojów, sojuszy i rozmów z innymi graczami, trudno będzie ci zrezygnować. Jeżeli poszukujesz strategicznej gry z dobrze przemyślaną mechaniką Plemiona są dla ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *