Pęto kiełbasy

Estimated read time 2 min czytania

Idziesz do sklepu mięsnego i masz zamiar poprosić o pęto kiełbasy, ale zastanawiasz się, ile to tak właściwie jest? Nie tylko Ty masz takie wątpliwości. Określenie pęto kiełbasy nie jest tak powszechnie spotykane jak jeszcze 20 lat temu. Ludzie różnie interpretują pęto kiełbasy jako dwie osobne kiełbasy, które są zawinięte, albo jedną kiełbasę w krążku. Definicja pęta kiełbasy jest jedna i warto ją poznać.

Pęto kiełbasy, ile to jest?

Pęto kiełbasy to kawałek kiełbasy zwiniętej w krążek. Innymi słowy jest to kiełbasa skręcona zazwyczaj pośrodku.

Kiedyś za pęto kiełbasy uważano jedną zawiniętą kiełbasę, obecnie jest niemal tak samo z tą różnicą, że ta sama kiełbasa przedzielona jest na pół i składa się z dwóch lasek.

Należy jednak pamiętać, że pęto odnosi się do kiełbasy, która jest zawinięta i pomimo tego, że laska kiełbasy teoretycznie jest tym samym co pęto, to przez sposób ekspozycji nazywa się ją „laską”.

W niektórych sklepach mięsnych za pęto kiełbasy sprzedawca może rozumieć kilka mniejszych kiełbas, które są zawinięte.

Pęto posiada swoje zdrobnienie jakim jest pętko, obie formy dotyczą takiej samej wielkości.

Z racji na problemy jakie są związane z rozumieniem słowa pęto, lepiej po prostu powiedzieć ile kiełbas lub jaką wagę kiełbasy chcesz kupić.

Ile waży pęto kiełbasy?

Waga pęta kiełbasy zależy od rozmiarów kiełbasy i jej objętości. Nie ma jednej wagi dla wszystkich rodzajów kiełbas.

Przykładowo pęto kiełbasy suchej może mieć wagę 300g, ale nie znaczy to, że w każdym sklepie ta waga będzie taka sama. Kupując pęto kiełbasy zwracaj uwagę na wielkość albo poproś ekspedientkę o zważenie.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć, ile to jest pęto kiełbasy i będziesz wiedzieć czego spodziewać się, gdy poprosisz o nie w sklepie mięsnym.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój