Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Papryka owoc czy warzywo?

Posted by

papryka owoc czy warzywo

Papryka przyjmuje różne barwy i zawsze podkreśla smak dania. Ta roślina jest rzadko spożywana sama bez dodatków, gdyż doskonale komponuje się w sałatkach i innych potrawach. Pomimo tak powszechnego użycia wciąż wiele osób zastanawiasz się czy papryka jest warzywem. Papryka to owoc czy warzywo? Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie należy lepiej poznać definicję owocu i warzywa. Sprawdźmy zatem czy papryka jest owocem.

Różnice między warzywem a owocem

Klasyfikacja owoców i warzyw odbywa się na płaszczyźnie botanicznej i kulinarnej. Nas bardziej interesują ta pierwsza, która oficjalnie klasyfikuje rośliny w ramach owoców lub warzyw.

Warzywem nazywamy jadalne części rośliny jak łodyga, bulwy, korzenie czy liście.

Owoc jest efektem rozwoju kwiatów, zawiera pestki, które pozwalają się rozmnażać rośliną. Co ważne wyróżniamy 3 typy owoców, ale wszystkie koniec końców powstają z kwiatów co pozwala łatwo je identyfikować.

Zdarza się, że owoc i warzywo są tą samą roślina. Ciekawym przykładem jest kalafior, który pomimo ogromnych rozmiarów wciąż jest kwiatem a nie owocem.

Najbardziej znany konflikt dotyczy pomidora, podczas gdy dla jednych osób jest on warzywem dla drugich będzie owocem.

Jednocześnie należy podkreślić, że określenie warzywo nie jest terminem stosowanym przez naukowców.

Dlaczego papryka jest owocem?

papryka to owoc

Papryka jest rośliną należącą do rodziny psiankowatych występujących na wszystkich kontynentach.

Dopiero mając przed oczami roślinę jaką jest papryka można stwierdzić, czy mówimy tu o owocu czy warzywie.

Na co dzień używamy określenia papryka, ale tak naprawdę jest to wyłącznie fragment rośliny i prawidłowo powinno się mówić o owocu papryki.

Papryka jest owocem, gdyż powstaje z kwiatu rośliny i chowa w sobie nasiona, jest jagodą rośliny Capsicum annuum subsp. Macrocarpum.

Klasyfikacja botaniczna jednoznacznie wskazuje, że papryka jest owocem i pod tym kątem jest to fakt trudny do podważenia. Niestety nawet wiele uznanych stron internetowych, podaje błędne informacje jakoby papryka była warzywem.

Czytaj również  Hebe karta podarunkowa

Czy papryka jest zdrowym owocem?

Papryka stanowi dobry dodatek do diety, uzupełnia niedobory magnezu czy wapnia a przy tym nie ma wielu kalorii. Zasadniczo papryka polecana jest osobą cierpiącym na:

  • Dolegliwości trawienne,
  • refluks.

Należy pamiętać, że papryka występuje w wielu odmianach, my mówimy o najpopularniejszej dużej czerwonej papryce.

Papryka w 100g zawiera:

  • 39 kcal,
  • 9g węglowodanów,
  • 2g białka,
  • 0,2 tłuszczów
  • Witamina C
  • Żelazo, Magnez, Witaminy B6, B12, Wapń.

Papryka to prawdziwa bomba witaminy C, zawiera aż 5-krotnie większe stężenie witaminy C od cytryny.

Dlaczego papryka nie jest warzywem?

Jak wspomnieliśmy „warzywa” to dość luźna terminologia w botanice i odnosi się do jadalnych części rośliny z wyłączeniem owoców.

Gdy odejdziemy na bok i zaglądniemy do kuchni to może okazać się, że papryka nie jest owocem.

Klasyfikacja kulinarna papryki stawia ją obok ziemniaków, brokułu czy marchewki. Tworząc sałatkę i dodając do niej paprykę nie tworzysz sałatki owocowej a najzwyklejszą sałatkę warzywną.

Jedząc paprykę na kanapce nie myślisz o tym, że jesz właśnie owoc, upatrujesz w niej warzywa.

Większość owoców charakteryzuje się miękką strukturą, zwłaszcza gdy są dojrzałe, papryka chrupie i przełamuje ten schemat.

Papryka nie spotykamy w połączeniu z nabiałem czy słodyczami, podczas gdy maliny, truskawki czy wiśnie są standardem.

W końcu na sklepowych półkach nie spotkamy soku z papryki, a gdyby taki był to prawdopodobnie nie cieszyłby się dużym zainteresowaniem.

Nie może więc dziwić, że dla sporego grona ludzi papryka jest warzywem i nawet klasyfikacja botaniczna tego nie zmieni. Jednak wszystkie te kulinarne argumenty nie mają większego znaczenia i nie zmienią faktu, że papryka jest owocem.

Papryka owoc czy warzywo – werdykt

Papryka swoją kalorycznością w większym stopniu przypomina owoce, ma bardzo zbliżoną wartość energetyczną do brzoskwini. Jest smaczna i zawiera wiele przydatnych mikroelementów. Klasyfikacja papryki nie jest łatwa i pytania o to czy jest owocem mają solidne podstawy.

Czytaj również  Czy trolle istnieją i jak wyglądają?

Zbierając wszystkie informacje można bez cienia wątpliwości powiedzieć, że papryka jest owocem. Jednak w społeczeństwie pełni głównie rolę warzywa ze względu na wykorzystanie w kuchni.

Papryka owoc czy warzywo? Fakty są takie, że papryka jest owocem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *