Oznaczenia toalet – męskiej i damskie

Estimated read time 6 min czytania

Idąc do puby, restauracji czy galerii handlowej czasem zdarza się skorzystać nam z toalety publicznej. Tego typu toalety nie tylko muszą spełniać pewne wymagania, ale powinny być również dobrze oznaczone. Gdy oznaczenie toalet jest sugestywne pod postacią piktogramu kobiety lub mężczyzny, nie ma problemu z wybraniem odpowiednich drzwi. Gorzej wygląda sytuacja, gdy toaleta oznaczona jest specjalnymi znakami jak kółko czy trójkąt. W tym artykule chcemy zająć się oznaczeniami toalet damskich i męskich, jeżeli zastanawiasz się kółko czy trójkąt, to po tym artykule nie będziesz mieć wątpliwości.

Oznaczenia toalet

W Europie zasadniczo nie ma problemu z czytelnym oznaczaniem toalet. Wykorzystuje się piktogramy sylwetki męskiej i kobiecej. Toalety oznacza się najczęściej w formie tabliczek, które są przyklejane albo przykręcane do drzwi. Można skorzystać również z oznaczenia w formie foli samoprzylepnej.

Nie ma jednoznacznych wytycznych co do tego jakie kolory powinny mieć oznaczenia toalety. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się oznakowania w kolorach znanych z innych znaków informacyjnych. Jednak widok niebieskich znaków z białymi piktogramami jest bardzo rzadki. Zdecydowanie częściej restauracje i inne miejsca dopasowują oznaczenie toalety do ogólnej kolorystyki wnętrza.

oznaczenia toalet

W przypadku oznaczeń toalet publicznych, miasta najczęściej umieszczają je na drogowskazach w kolorach odpowiadających innym znakom. Przykładowo toalety na starym mieście we Wrocławiu oznakowane są na brązowych tabliczkach z białymi piktogramami. Większość miast publiczne szalety znakuje w podobny sposób jak wyjścia ewakuacyjne, biała postać na zielonym tle.

Jedynym ogranicznikiem w stosowaniu oznaczeń toalet jest wykorzystywanie kolorów, które kontrastują ze sobą i pozwalają prawidłowo zinterpretować jaka toaleta jest męska a jaka damska.

Czytaj również  Oceny w Niemczech - skala ocen

Oznaczenie WC

Samo oznaczenie WC powinno być dobrze widoczne i zazwyczaj tak jest. Często w tym celu wykorzystuje się skrót WC, który czasem zastępowany jest normalnym napisem „toaleta”. Dobre oznaczenie toalety to takie oznaczenie, które sprawia, że można do niej bez problemu trafić.

Skrót WC jest stosowany na całym świecie, choć niektóre kraje go nie uznają, więc nie zdziw się, gdy go nie uświadczysz podczas pobytu w barze. Oznaczenie WC to skrót od zwrotu „water closet”, pomimo iż każdy korzysta z WC mało kto wie co ten skrót oznacza.

Najprostszym określeniem w alfabecie łacińskim jest „toaleta”. Oznaczenie z napisem toaleta pojawia się w różnych krajach, a z racji tego, że w wielu językach brzmi podobnie to nie będziesz mieć problemu z trafienie do toalety. W Polsce również zachęcamy do stosowania prostych określeń jak toaleta damska czy toaleta męska, są jasne i mogą być estetyczne.

Oznaczenie damskiej toalety

Przejdźmy teraz do tego po co tu tak naprawdę jesteś, czyli dowiedzenie się kółko czy trójką, którą toaletę wybrać będąc kobietą. Oznaczenia polskich toalet są niezrozumiałe dla większości obcokrajowców co można zaobserwować na różnego rodzaju filmach, w komentarzach czy opisach podróży na blogach. Nie tylko obcokrajowcy mają z tym problem, jak się okazuje również sporo Polek i Polaków nie zna oznaczeń toalet.

Dlaczego akurat kółko i trójkąt? Jak przypuszczają osoby zajmujące się tematem, kółko i trójkąt nawiązują do starożytnych symboli kobiet i mężczyzn, albo Marsa i Wenus. Problem w tym, że było wiele lat na zmianę tych symboli i dostosowanie do prostszej symboliki.

  • Koło jest oznaczeniem damskiej toalety

Kółko to oznaczenie damskiej toalety, prawdopodobnie tak myślałaś, ale zawsze warto się upewnić.

Toaleta damska znaczek

Znaczek toalety damskiej to kółko, takie jak na poniższych przykładach.

Czytaj również  Temperatura wrzenia wody

oznaczenie toalety damskiej

 

Oznaczenie męskiej toalety

Poniekąd wiesz już jak wygląda oznaczenie męskiej toalety. Męska toaleta oznaczana jest kształtem trójką, którego jeden wierzchołek skierowany jest ku dołowi.

Toaleta męska znak

Znak toalety damskiej to trójkąt skierowany jednym wierzchołkiem ku dołowi.

oznaczenie toalety męskiej

Oznaczenia toalet na świecie

W związku z różną symboliką występującą wśród oznaczeń toalet na świecie, postanowiono usystematyzować oznaczenia toalet damskich i męskich na świecie. Pewne rzeczy w globalizacji mogą się nam nie podobać, ale ułatwienie poruszania się po różnych Państwach bez przeszkód zapewne należy zaliczyć na plus. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem ISO, czyli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej zaleca stosowanie się piktogramów przedstawiających damską i męską sylwetkę.

Jest to jak najbardziej zrozumiałe postępowanie, które nie wymusza zastanawiania się czy dany znak symbolizuje kobietę czy mężczyznę. Z takich rozwiązań coraz częściej korzystają właściciele różnych publicznych miejsc zamkniętych, w których wymagana jest toaleta.

Oznaczenia toalet dla niepełnosprawnych

W przypadku oznaczeń toalet dla niepełnosprawnych sprawa jest o tle prosta, że kiedyś o tym nie myślano i nie było specjalnych symboli. Choć to nie najlepiej o nas świadczy, toalety dla osób niepełnosprawnych 30 lat temu były rzadkością. Obecnie stosuje się piktogram przedstawiający postać na wózku inwalidzkim, jest on bardzo sugestywny, ale dotyczy również osób o innych niepełnosprawnościach.

Toalety dla niepełnosprawnych w większości nie dzielą się na damskie i kobiecie. Jeżeli w budynku brakuje miejsca na wydzielenie osobnej toalety, to miejsca dla osób niepełnosprawnych znajdują się w normalnych toaletach damskich i męskich.

Oznaczenia WC do wydruku

Z jakiś względów potrzebujesz szybko wydrukować oznaczenia na toalety i nie wiesz, jak to zrobić legalnie? W tym celu należy korzystać z grafik pozwalających na druk komercyjny. Poniżej zamieszczamy, przykładowe oznaczenia WC do wydruku.

  • https://pl.freepik.com/search?dates=any&format=search&page=1&query=znak%20wc&selection=1&sort=popular

Śmieszne oznaczenia toalet

Jeżeli chcesz wyłamać się nieco ze standardowych oznaczeń zapewne zainteresują Cię śmieszne oznaczenia toalet. Pamiętaj, jednak, że powinny one w sposób klarowny przedstawiać dla kogo jest dana toaleta. Śmieszne oznaczenia toalet znajdziesz np. na pintereście.

  • https://pl.pinterest.com/sklepole/oznaczenia-toalet/
Czytaj również  The Ordinary gdzie kupić

Kółko czy trójkąt – podsumowanie

Jak widzisz temat oznaczenia toalet nie jest taki skomplikowany. Z tego artykułu warto zapamiętać, że:

  • Kółko to znak toalety damskiej
  • Trójkąt to znak toalety męskiej

Mam nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na twoje wątpliwości odnośnie oznaczeń toalet w Polsce i na świecie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej interesujących rzeczy, zapraszamy do kolejnych artykułów.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój