Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Oznaczenia procesorów Intel

Posted by

oznaczenia procesorow intel

Intel to marka doskonale znana fanom PC oraz większości laptopów, zdominowała rynek procesorów na lata, ale ostatnimi czasy AMD coraz bardziej podgryzało pięty lidera, żeby w końcu zacząć dostarczać produkty nie tylko porównywalne, ale nawet lepsze. Jednak tematem tego artykułu nie będzie walka Intel vs Amd, a oznaczenia procesorów Intel.

Decyzja zakupowo w przypadku procesorów może być ciężka, zwłaszcza gdy nie rozumie się oznaczeń nadawanych przez producenta. Na wielu forach internetowych można spotkać się z prostym przełożeniem, że procesor oznaczony i7 będzie lepszym wyborem od procesora i5, ale to nie jest takie proste.

Równie taktowanie procesorach, jest rzeczą względną, bo musisz wiedzieć, że procesory posiadają różne generacje i potrafią być bardziej wydajne w poszczególnych zadaniach od teoretycznie „lepszych” procesorów.

Co to są rdzenie i taktowanie zegara

Za czasów dzieciaka (wedle wieku autora tekstu) moc procesora określała prędkość zegara, coś jak prędkość samochodu liczona na bazie tego jaki jest maksymalny wynik na prędkościomierzu.

Parafrazując definicję Wikipedii należałoby powiedzieć że taktowanie procesora to polegający na dostarczeniu przez układ generatora sygnału elektrycznego (w założeniu zwykle prostokątnego) o określonej częstotliwości (częstotliwość taktowania).

Używając ludzkiej mowy jest to miara obliczeń jakie chip jest w stanie wykonać w ciągu sekundy.

Zwiększanie taktowania procesorów spotkało się z pewną granicą, postanowiono więc z jednordzeniowych procesorów stworzyć procesory dwurdzeniowe tzw. Intel Core 2 duo. Ten typ procesorów pozwalał Intelowi na zwiększenie prędkości procesorów przez podział zadań na kilka jednostek przetwarzania istniejących na tej samej kości.

Obecnie to właśnie ilość rdzeni odgrywa największą rolę, chociaż znów na rynku zastała nas sytuacja, w której procesory od AMD 8 czy 16 rdzeniowe były mniej wydajne od procesorów czterordzeniowych Intela. Oczywiście nie zawsze i nie wszystkie, ale w przypadku AMD odbiło się to pewną łatką, która dopiero w ciągu ostatnich paru lat zaczęła być zdejmowana.

Oznaczenia procesorów Intel Core i3, Core i5, Core i7, Core i9

Podstawowym oznaczeniem procesorów intela jest podział widoczny w nagłówku tego akapitu. Procesory Core 2 sprawdzały się doskonale i były bezkonkurencyjne, do dzisiaj można na nich uruchomić sporo gier i programów wyprzedzających rokiem produkcji datę powstania procesorów Core 2 duo.

Jednak wszystko znajduje swoje granice i aby móc dalej rozwijać technologie była konieczność opracowania nowej technologii więc na rynku zadebiutowały procesory oznaczone jako i7. Tak, choć może wydawać się to dziwne to teoretycznie najlepsze obecnie procesory zostały wypuszczone najwcześniej, drugie było i5 i na końcu i3 z 2010 roku.

  • Zanim przejdziemy dalej trzeba jasno powiedzieć, że cyfra po „i” nie oznacza liczby rdzeni, jest to liczba gwiazdek wydajności przyznawanych przez samego producenta w oparciu o oczekiwaną wydajność.
Czytaj również  Czy DHL pracuje w soboty

Core i3 nie posiada 3 rdzeni podobnie jak i5 nie ma pięciu a i7 siedmiu. Procesory oznaczone numerkiem i3 można określić jako odpowiednie do wykonywania podstawowych zadań i5 sprawdzą się w większości współczesnych zadań, a i7 to procesory przeznaczone dla wymagających użytkowników.

Dowiedz się również jak sprawdzić wersję Windowsa.

Powyższy informacje obrazuje np. wykorzystanie procesorów intela oznaczonych jako Core i7 przez Apple w najbardziej zaawansowanym 15 calowym MacBooku Pro z wyświetlaczem Retina, przy jednoczesnym wykorzystaniu procesorów oznaczonych jako i5 w przypadku tańszego 13 calowego Mac Booka Pro i MacjBook Air.

Procesory i3 nie znajdują zastosowania w obecnym produktach tej marki. Stosuje się je w komputerach i urządzeniach przeznaczonych dla budżetowego klienta, mają mniejszy pobór mocy i zazwyczaj operują na dwóch rdzeniach.

Najnowszym dzieckiem Intela jest Core i9 procesor dominujący rynek pod względem wydajności, ale i kosztów. Jest to pozycja absolutnie dla niewielkiej grupy osób i szersze opisywanie się na temat tych procesorów w tym artykule nie ma sensu.

Jak rozumieć oznaczenia procesorów Intel?

W tym momencie powinieneś wiedzieć nieco więcej o oznaczeniach, a niejako brandach poszczególnych rodzin procesorów. Pora rozłożyć na czynniki pierwsze oznaczenia procesorów Intel na kilku przykładach.

Zacznijmy może od najnowszych procesorów 9 generacji na przykładzie Intel Core i9-9900K

oznaczenie procesora intel 9 generacji

Czym jest brand chyba nie trzeba tłumaczyć, podobnie jak Brand Modifier spełniają rolę marketingową.

  • Gen Indicator – odnosi się do generacji procesora, zasadniczo im wyższa tym procesor powinien być bardziej wydajny.
  • SKU numeric Digits – numer procesora
  • K – oznacza możliwość podkręcania procesora celem podniesienia jego wydajności, a kosztem zużycia energii i wytwarzanego ciepła.
  • F (niewidoczne na obrazku) – Informuje kupującego o braku zintegrowanej grafiki co będzie wymuszało podpięcie zewnętrznej karty graficznej.

Ósma generacja procesorów ma bardzo podobny kod, ale dodaje dodatkowe oznaczenia jak:

oznaczenie procesora intel 8 generacji

  • U – określa pobór mocy jako bardzo niski. Procesory z tym oznaczeniem raczej trafiają do laptopów w celu zapewnienia mniejszego poboru prądu i dłuższej żywotności w zamian za wydajność.
  • G – oznacz, że proces posiada zintegrowaną kartę graficzną, lepszą od standardowa nie stosowanych w innych procesorach Intel.

Generacja 7 wprowadza nieco więcej dodatkowych informacji.

oznaczenie procesora intel 7 genracji

  • T – oznaczenie o poborze mocy, jest on większy niż w przypadku oznaczenia U, ale wciąż niski.
  • Y – kolejne oznaczenie poboru mocy, w tym wypadku niższe niż w U, zarezerwowane dla najmniejszych laptopów o najmniejszej mocy.
  • H – procesor z wbudowaną kartą grafiką o mocniejszej wydajności, ale nie takiej ja G
  • HK – wbudowana karta karta graficzna lepszej jakości + odblokowany mnożnik.
  • HQ – poza bardziej zaawansowaną kartą graficzną ma cztery rdzenie graficzne.
  • Pozostają jeszcze różne sufiksy, które zmieniają znaczenie zależnie od modelu który opisują.
  • X – wersja Extreme obecna w procesorach Core ix i równocześnie w przypadku starych procesorów oznaczenie zużycia energii na poziomie 75 W i więcej.
  • E – zużycie energii od 50 do 74 watów albo dwurdzeniowy procesor o mocy TDP 55 W lub wyższej.
Czytaj również  Czym czyścić srebro?

Oznaczenia procesorów Intel Celeron, Atom i Xeon

Intel Celeron to najstarszy procesor z wyżej wymienionych, debiutował w roku 1998. Mogłoby się wydawać, że jego czasy już dawno przeminęły, ale tak jak zostało wspomniane na początku, nie należy przykładać wagi do daty wypuszczenia konkretnego modelu.

Początkowe taktowanie 266 MHz zostało zwiększone do 3,6 GHz i bez wątpienia spotkałeś się z reklamą laptopów z Procesorem Intel Celeron, są to zazwyczaj tanie sprzęty, przeznaczone do prac biurowych.

Model N4000 montowany w niektórych nowych laptopach pozwala na swobodne funkcjonowanie w Internecie przy budżecie poniżej 1000zł za laptop 12 calowy.

Kolejnym oznaczeniem jest linia Intel Atom, opisująca procesory skoncentrowane na oszczędności energia, a ta funkcja jest pożądana szczególnie w urządzeniach mobilnych.

Atom został wprowadzony w roku 2008 z 800 MHz na pokładzie, obecnie maksymalne taktowanie wynosi 2,13 GHz. Laptopy wyposażone w ten procesor są jeszcze tańsze i jeżeli zastanawiasz się nad kupnem 10 calowego laptopa w bardzo korzystnej cenie może to być rozwiązanie dla ciebie.

Intel Xeon to procesor również debiutujący pod koniec zeszłego wieku z początkowym taktowaniem 400 MHz obecnie jest na pokładzie Mac Pro, a jego moc wzrosła do 4,4 GHZ i jest dostępny nawet z 15 rdzeniami. Procesory tego typu znajdują się głównie w serwerach, mało jaki komputer użytku codziennego potrzebuje pełnej mocy takiego procesora.

Procesory Intel

intel logoIntel wciąż jest liderem na rynku komputerów wykorzystujących systemy oparte na Windows i Mac Os X. Decydując się na zakup AMD zazwyczaj mieliśmy w miarę sensowny procesor w atrakcyjnej cenie, przez co tego typu procesory spotykane były w budżetowych wersjach komputerów do gier.

Dzisiaj rynek sprzętu stacjonarnego zaczyna przegrywać z rynkiem sprzętów mobilnych. Praktycznie wszystkie strony internetowe odnotowują większy udział procent wyświetleń z telefonów i tabletów niż komputerów i laptopów.

Większość tych urządzeń napędzana jest przez procesory Intel dedykowane urządzeniom mobilnym i oznaczane jako Xeon, Atom i Core.

Przewagą procesorów Intel jest również posiadania wbudowanej „karty graficznej” która pozwala z powodzeniem odtwarzać nawet nieco nowsze tytuły (oczywiście na obniżonych ustawieniach graficznych). Nie da się ukryć, że to bardzo fajne rozwiązanie dla komputerów służących głównie do pracy i sporadycznej rozrywki.

Czytaj również  Stopa ile to cm – m

Kolejny aspekt to pamięć Cache służąca do przechowywania często używanych danych. Bez tej pamięci wszystko zostało by powierzone dyskowi twardemu co spowolniłoby większość procesów.

Rozmiary pamięci podręcznej rosły wraz z nowymi generacjami procesorów, ale dość powoli. Obecnie standardem jest 3MB, 4MB albo 6MB pamięci podręcznej podczas gdy procesory Haswell

Core i7 mają jej 8MB a Coffee Lake i7 aż 16MB.

Poza wyżej wymienionymi cechami, warto zwracać również na technologię hiperwątkowania (HT) pozwalającą procesorowi wykonywać dwie instrukcje jednocześnie czego rezultatem jest wydajność podobna do tej jaką osiągnąłby dwa oddzielne procesory pracują ramie w ramię.

Procesory Core i7 montowane w komputerach stacjonarnych obsługują HT z co najmniej czterema rdzeniami do przekłada się na osiem możliwych wątków działających jednocześnie.
Wypada również wspomnieć o Turbo Boost technologii Intela, która sprawia, że procesor może dynamicznie zwiększać prędkość zegara w razie potrzeby.

Pentium początki

Pierwsze oznaczenie procesorów różniły się od tych stosowanych obecnie. Moim pierwszym komputerem był Pentium 2 300mhz istna rakieta, najlepszy sprzęt w kamienicy. Rewolucję przyniósł

Pentium D mogący uruchamiać aplikacje wielowątkowe. Był to rok 2005, a już w 2006 na rynku pojawił się Intel Core, który miał stać się ojcem i matką dla dopracowanych procesorów dwurdzeniowych.

Oznaczenia procesorów intel podsumowanie

Ogromną wadą i jednoczesną zaletą procesorów jest to, że co roku pojawiają się na rynku nowe wersje. Wada, gdyż nasz sprzęt szybko się starzeje (choć i tak ostatnio ten proces spowalnia), zaleta bowiem technologia się rozwija dostarczając użytkownikom nowych możliwości.

Decydując się na kupno komputera z procesorem Intel zwracaj uwagę nie tylko na jego oznaczenia, ale również to czego tak naprawdę potrzebujesz. Na dzień i rok tworzenia artykułu, chcąc mieć sprzęt do wszystkiego w rozumieniu, przeciętnego użytkowania zainteresuj się procesorami Core i5 i Core i7 od czwartej generacji.

Jeżeli jesteś osobą naprawdę wymagającą wybierz Xeon, ale to już naprawdę ostateczność, żadne prace w Photoshopie czy gry nie będą wymagać tego procesora do swobodnego działania.

Intel to bez wątpienia gigant na rynku producentów procesorów i nie zmieni się to w ciągu kilku lat, ale musi uważać na AMD jeżeli nie chce poczuć bolesnego upadku. Dla nas, konsumentów ta sytuacja jest dobra, oznacza wzrost jakości i konkurencje cenową, więc pozostaje czekać i obserwować co nowego zostanie nam zaoferowanej.

Tymczasem mam nadzieje, że wiesz już trochę więcej o oznaczeniach procesorów Intela i będziesz w stanie wybrać rozwiązanie skrojone pod ciebie.

2 odpowiedzi

  1. Awatar jan
    jan
    1. Awatar admin
      admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *