Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Oznaczenia indukcji – symbole indukcji na garnkach i patelniach

Posted by

oznaczenia indukcji na garnkach

Dzisiaj sprawdzimy jakie są oznaczenia indukcji na garnkach i patelniach i co te symbole oznaczają. Sprawdzenie oznaczeń jest istotne, gdyż posiadając w domu płytę indukcyjną, nie chcesz zakupić garnków, które nie będą na niej działać. Jeżeli nie chcesz bawić się w zwroty, bo to stracony czas pieniądze i nerwy, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Gdzie znajdują się oznaczenia indukcji na garnkach i patelni?

symbole indukcji na patelniSymbole indukcji na garnkach i patelniach znajdują się w kilku miejscach. Zazwyczaj co dość oczywiste jest to spód garnka od zewnętrznej strony.

Kolejne mniej popularne miejsca na oznaczenie indukcji to wewnętrzne garnka i rzadko na bokach, wiadomo takie symbole średnio estetycznie wyglądają i mogą zepsuć cały design.

Problem pojawia się gdy garnki albo patelnie nie mają takich oznaczeń, a i takie przypadki się zdarzają. Wtedy zakupiony garnek powinien posiadać instrukcję obsługi, w której zawarte są piktogramy informujące o jego przeznaczeniu albo informacje na opakowaniu. Jeżeli takich oznaczeń nie ma to produkt prawdopodobnie pochodzi od mało znanej firmy albo jest podróbką.

Jednak nie należy z miejsca zakładać, że garnek czy patelnia bez oznaczeń nie będzie się nadawać do tego aby umiejscowić je na płycie indukcyjnej.

Brak symbolu indukcji na garnkach i patelniach

Może wiesz, a może nie że przy wykorzystaniu magnesu jesteś w stanie ocenić czy garnek powinien zadziałać na kuchence indukcyjnej. Garnki indukcyjne i ogólnie wszelkie naczynia oznaczone do użytku indukcyjnego mają dno złożone z kilku warstw w którym zawarty jest materiał ferromagnetyczny odpowiadający za reakcję z płytą indukcyjną.

Czytaj również  Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

garnek do indukcjiMagnes przyłożony do zewnętrznej strony dna, niedający żadnego efektu przyciągania jest próbą stwierdzającą, że garnek nie nadaje się do użytku indukcyjnego.

Jeszcze jednym sposobem na rozpoznanie indukcyjnych garnków jest przyjrzenie się wspomnianemu dnu. Jak już wiesz powinno ono być grubsze od tego spotykanego w tradycyjnych garnkach, dzięki temu naczynie nie odkształca się pod wpływem dużej temperatury i podlega szybkiemu ogrzaniu. Ilość warstw sięga zazwyczaj 7, ale nie zawsze będziesz w stanie dokładnie policzyć, ile ich jest.

Zwróć również uwagę na średnicę dna, ta powinna mieć rozmiary zbliżone do pola grzewczego na kuchence. Gdy średnica będzie zbyt duża, kuchenka prawdopodobnie nie wykryje garnka/patelni.

W przypadku kuchni indukcyjnych równie ważne jest to aby naczynia miało płaskie dno przylegające w pełni do grzejnika.

Oznaczenia indukcji na garnkach i patelniach

Liczba symboli znajdujących się na naczyniach przeznaczonych do gotowania i smażenia takich jak garnki i patelnie jest dość wąska, wśród najczęściej spotykanych znajdziesz:

garnek indukcyjny do mycia w zmwarce

Oznaczenie na patelni lub garnku wyglądające w ten sposób informuje nas, że dany garnek bądź patelnię można bez problemu myć w zmywarce. Taka mała uwaga, nie przywiązuj się do jednego wyglądu tego oznaczenia, symbole potrafią się różnić w zależności od producenta, niemniej nie powinno być problemów z odpowiednim zrozumieniem tego konkretnego przypadku.

Symbol indukcji – znaczek indukcji

znaczek indukcji

Symbol jest niejako najważniejszy, gdyż definitywnie stwierdza użyteczność danego naczynia do użytku indukcyjnego. Oznaczenie przedstawia cewkę indukcyjną, której wygląd zapewne kojarzysz. Piktogram naśladuje kształt cewki przybierając wygląd kilku pętelek następujących jedna po drugiej. Oznaczenie indukcji oznacza, że możesz ze 100% pewnością wykorzystywać dany garnek lub patelnię na płycie indukcyjnej. Możesz potraktować ten symbol również jako oznaczenie płyty indukcyjnej. Znak indukcji na patelni i garnkach może zostać zauważony również na opakowaniu.

Czytaj również  Czego nie wolno gasić wodą i dlaczego?

oznaczenie piekarnika

Takie znaczenie garnka lub patelni informujący o tym, że można wkładać je do piekarnika i nawet przy większych temperaturach nie powinno się nic im stać.

oznaczenie prądu oznaczenie gazu oznaczenie ceramikioznaczenie halogenu

Zazwyczaj w domu posiadamy jeden rodzaj kuchenki, ale równie bywa i czasem zajdzie potrzeba skorzystania z danego garnka bądź patelni na kuchence gazowej, płycie ceramicznej bądź halogenowej. Umiejscowienie powyższych oznaczeń jest informacją, że możesz bez przeszkód używać ich na wymienionych płytach grzewczych.

symbol zamrażalkisymbol mikrofalówki

Wśród zdecydowanie rzadziej stosowanych oznaczeń znajdują się te informujące o możliwości umieszczania garnka w mikrofalówce oraz zamrażalce.

Symbole indukcji na garnkach i patelniach a płyty indukcyjne

Od wielu lat kuchenki gazowe przegrywają z płytami indukcyjnymi i ceramicznymi. Powodów jest wiele do najważniejszych należy zaliczyć bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Garnki wykorzystywane na kuchniach indukcyjnych posiadają ładny design i nie sprawiają problemów w utrzymaniu czystości. Dodatkowo niektóre modele posiadają możliwość zakupu odczepianych uchwytów, nie mówiąc o tym że większość uchwytów nie przewodzi ciepła.

Problem tkwi w tym, że wiele garnków i patelni psuje płyty indukcyjne, więc nie można kupić pierwszego lepszego garnka za 30 zł na placu.

Obecnie większość nowo budowanych, wykończonych mieszkań albo takich po remoncie posiada płyty grzewcze. Co prawda ich koszt jest wyższy, ale powoli stają się standardem. Zużycie prądu rekompensuje koszty gazu. Co prawda bilans finansowy, nie będzie na plusie przez parę lat, ale prędzej czy później taka inwestycja okaże się bardziej opłacalna.

Jak widzisz oznaczenia indukcji na garnka i patelni są łatwe do rozszyfrowania. Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł ci w zrozumieniu symboli indukcji i zapraszamy do kolejnych wpisów. Sprawdź również rodzaje gwintów w żarówkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *