Dom i ogród

Olej opałowy gdzie kupić

Ostatnia aktualizacja 27 grudnia 2023 przez Redakcja

Wśród wielu możliwości ogrzewania domów warto wspomnieć o oleju opałowym, cieszy się on nadal dość dużą popularnością. Z pewnością większą, niż ogrzewanie gazowe lub fotowoltaika. Stosowanie oleju opałowego do celów grzewczych zapewnia przede wszystkim duży komfort termiczny. Dzięki możliwościom sterowania kotłem, każde pomieszczenie może osiągnąć oczekiwaną temperaturę. Kolejną zaletą jest bezobsługowa eksploatacja i brak przeglądów konserwacyjnych – oczywiście poza tymi okresowymi.

W kwietniu 2020 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi osoby chcące kupić olej opałowy w mniejszych lub większych ilościach, muszą dokonać zgłoszenia AKC-RU. Ponadto wymagane jest założenie konta na stronie www.puesc.gov.pl, aby potwierdzić dostawy paliwa.

Olej opałowy – gdzie kupić stacjonarnie?

Po wypełnieniu wszystkich formalności, olej opałowy można kupić stacjonarnie w punktach zajmujących się dystrybucją paliw – stacjach benzynowych. Dotyczy to zarówno małych ilości, jak i większych, które są na przykład niezbędne w ogrzewaniu dużych zakładów produkcyjnych.

Drugą możliwością jest bezpośredni kontakt z dostawcami, którzy będą we własnym zakresie dostarczać paliwo grzewcze.

W ramach wprowadzonych niespełna dwa lata temu przepisów rejestracji mogą dokonać podmioty dostarczające olej opałowy, ale tylko na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Takie zgłoszenie jest wymagane tylko raz, ewentualne zmiany w zakresie rodzaju kotła, jego likwidacji oraz innych podobnych kwestii należy zgłosić w ciągu 7 dni.

Olej opałowy – gdzie kupić w małych ilościach?

Oczywistym jest, że olej opałowy zużywa się w różnych ilościach, te mniejsze dotyczą zazwyczaj niewielkich domów, małych firm. Niezależnie od tego olej opałowy można kupić na każdej stacji paliw lub bezpośrednio u konkretnego dostawcy.

Kwestią do uzgodnienia pozostaje rodzaj oleju opałowego, najczęściej wybiera się typ lekki, nie sprawia problemów i wygodnie można go aplikować. Jest to wprost idealne rozwiązanie dla kotłów, których obsługa nie wymaga od użytkowników zaangażowania.

Czytaj również  Czy można brać prysznic podczas burzy?

Poza lekkim wyróżnia się jeszcze typy średni oraz ciężki – co ciekawe, każdy z nich ma inne gęstość, skład i właściwości. Dlatego należy przeanalizować wszystkie aspekty i zastanowić się, który olej opałowy trzeba kupić.

Olej opałowy – gdzie kupić przez Internet?

Podobnie jak każdy towar, również olej opałowy można kupić przez Internet – surowiec jest oferowany między innymi na Allegro, czy olx.pl. Ponadto zakupu można dokonać na stronach:

  1. Melkib.pl,
  2. Oleje-smary.pl,
  3. Sklep.fehchem.pl,
  4. Petrosklep.pl.

Jeżeli właściciel kotła grzewczego dokonał odpowiednich zgłoszeń, można kupić olej opałowy w wielu miejscach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W przypadku zużywania małych ilości lepiej opłacalny jest samodzielny zakup, w punktach stacjonarnych. Natomiast mając do ogrzania większe powierzchnie, w tym przedsiębiorstwo, warto zamówić olej opałowy przez Internet – z dostawą do domu. Z pewnością jest to bardziej opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *