Ogrodzenie z Blachy Trapezowej

Estimated read time 3 min czytania

Ogrodzenie z blachy trapezowej jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Ogrodzenia tego typu sprawdzą się nie tylko jako tani sposób na ogrodzenie terenu budowy albo terenu przemysłowego, ale również ogrodzenia domowe.

Blacha to metal formowany w procesie przemysłowym, możliwe jest jej gięcie i cięcie w rozmaite kształty. Wiele elementów wykonuje się z tego materiału nie tylko ogrodzenia. Blachy wykonuje się z kilku rodzajów metalu np. aluminium, stal, nikiel czy tytan.

Blacha trapezowa jest bardzo popularnym materiałem chroniącym przed dostępem niepowołanych ludzi. Główną zaletą tego rozwiązania jest stosunek ceny do jakości.

Typy ogrodzeń z blachy trapezowej

ogrodzenie domowe z blachy trapezowejMianem blachy trapezowej określamy blachy faliste cięte w kształt trapezu.  Nie ma norm określających jaką grubość powinna przyjmować taka blacha użyta do ogrodzenia. Rozsądnym będzie podział ogrodzeń na dwa typy, domowe bardziej dekoracyjne oraz budowlane/przemysłowe mające stanowić ogrodzenie najczęściej na bliżej określony termin.

Ogrodzenia wykonane z blachy trapezowej cynkowanej widoczne są na większości budów. Zakrywają teren budowy chroniąc przed wstępem nieupoważnionych osób. Takie ogrodzenia są łatwe w montażu i demontażu oraz należą do najtańszych.

W przypadku ogrodzeń przydomowych korzysta się z blachy trapezowej wykonanej z innych metali, bardziej wytrzymałych. Blacha użyta w tego typu ogrodzeniach powinna być odporna na warunki pogodowe. Producenci ogrodzeń w swoich ofertach posiadają ogrodzenia dostosowane do warunków ogrodowych.

Zaletą blachy trapezowej jest jej sztywność w porównaniu do zwykłej płaskiej blachy, będzie zapewniać lepszą ochronę przed wiatrem.

Blacha trapezowa jest bardzo łatwa do pomalowania, dzięki czemu może współgrać z elewacją budynku.

Wymogi dotyczące ogrodzeń

Posiadając dom, musisz pamiętać, że nie możesz ogrodzić go 3 metrowym murem. Rozporządzenie Ministra Gospodarki przestrzeni i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. określa wymogi.

Paragraf 41.
Ogrodzenie działki nie powinno przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy lub placu bdź innej linii ustalonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj również  WD 40 gdzie kupić

blacha trapezowa cena

Paragraf 42.
1. Ogrodzenie powinno być azurowe co najmniej powyżej 0.6 m od poziomu terenu, chyba że konieczność budowy ogrodzenia innego wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wymagań ochrony akustycznej lub warunków użytkowania działki. Łączna powierzchnia prześwitów(otworów), umożliwiająca naturalny przepływ powietrza, powinna wynosić co najmniej 25% powierzchni ażurowej części ogrodzenia między słupami.

Odnośnie wysokości ogrodzenie powinno mieścić się w granicach 2,2 metra od frontu.

Czy warto?

Uwielbiam to pytanie, bo jak zawsze odpowiedź na nie brzmi: to zależy. Dla firm budowlanych i przemysłowych chcących ogrodzić teren w skuteczny sposób tanim kosztem bez wątpienia jest to najlepsza opcja. Cena za 1mb. Ogrodzenia waha się około 75 zł.

W przypadku domów jednorodzinnych, wszystko zależy od upodobań domowników, jeżeli chcesz odgrodzić się od wzroku ciekawskich sąsiadów to jest to wyjście lepsze niż tradycyjny płot, albo metalowa siatka.

Ogrodzenia z blachy trapezowej przetrwają niejedną zimę i lato, a ich konstrukcja jest łatwa w montażu i w przypadku jakiś uszkodzeń łatwa w demontażu.

Ogrodzenia tego typu są bez wątpienia ciekawym pomysłem, który warto rozważyć. Polecamy również artykuł o tym czym wysypać podjazd.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój