Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Odszkodowanie dla potrąconego pieszego – czy można je otrzymać?

Posted by

odszkodowanie za potracenie

Jeśli pieszy zostanie potrącony przez pojazd, może być on uprawniony do ubiegania się o odszkodowanie. W jakich sytuacjach możliwe jest otrzymanie tego typu odszkodowania?

Kiedy potrącony pieszy może otrzymać odszkodowanie?

Potrącenie pieszego przez samochód nadal jest powszechnym zdarzeniem, które może powodować bardzo poważne problemy dla poszkodowanego. Gdy miało miejsce potrącenie pieszego odszkodowanie może wtedy pokryć związane z nim koszty.

Aby ubiegać się o odszkodowanie, zwykle konieczne jest ustalenie, czy kierowca pojazdu był winny spowodowania wypadku lub dopuścił się zaniedbania, które doprowadziło do zdarzenia. Trzeba zatem wykazać, że kierowca naruszył obowiązujące przepisy ruchu drogowego, nie zachował należytej ostrożności lub dopuścił się lekkomyślnego zachowania, które doprowadziło do zderzenia z pieszym.

Warto przy tym wskazać, że duże znaczenie ma tutaj kwestia zaniedbania samego pieszego. Oznacza to, że odszkodowanie nie będzie wypłacone wtedy, jeśli pieszy zostanie uznany za winnego wypadku.

Stopień winy przypisany każdej ze stron może mieć jednocześnie wpływ na wysokość odszkodowania, które może zostać przyznane, dlatego jeśli zarówno pieszy, jak i kierowca doprowadzili do wypadku, odszkodowanie dla pieszego może być znacznie niższe.

Jaką wysokość może mieć odszkodowanie dla pieszego?

Bardzo trudno jest określić, jaka może być wysokość odszkodowania przyznanego pieszemu, ponieważ wpływa na nią szereg czynników.

Odszkodowanie może pokrywać różnego rodzaju koszty powstałe na skutek zdarzenia, w tym koszty leczenia, koszty rehabilitacji, koszty związane z zakupieniem leków oraz artykułów medycznych, a ponadto utracone zarobki, zniszczenia posiadanych przedmiotów, na przykład telefonu komórkowego, odzieży oraz potencjalnie inne szkody.

Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od konkretnych okoliczności i wpływu wypadku na życie pieszego.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za potrącenie pieszego?

Pieszy, który doznał szkód na skutek bycia potrąconym, może ubiegać się o odszkodowanie bezpośrednio od ubezpieczyciela sprawcy. W tym przypadku konieczne będzie zwrócenie się do niego z dokumentem o wypłatę odszkodowania.

Czytaj również  Co to znaczy JD

Warto jednak wskazać, że tego rodzaju sprawy mogą być bardzo skomplikowane, ponieważ ubezpieczyciel może unikać wypłaty odszkodowania albo też wypłacone przez niego odszkodowanie może być zaniżone.

Gdy pojawiają się takie właśnie problemy, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach odszkodowawczych. Doradzi on, jak postępować w konkretnych sprawach, aby uzyskać wypłatę odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *