Rozrywka

Od jakiej średniej jest 5 w podstawówce, liceum, technikum i na studiach?

Ostatnia aktualizacja 29 września 2022 przez Redakcja

Ocena 5 czyli stopień bardzo dobry, to powód do zadowolenia niezależnie od tego na jakim etapie nauki się znajdujesz. W ramach polskiego systemu nauczania nie ma ściśle określonych procentów czy średniej od jakiej jest 5. Oceny zależą od wewnętrznego systemu oceniania, każdej szkoły czy uczelni. Dlatego pytanie od jakiej średniej jest 5 nie należy do najlepszych, ale postaramy się na nie odpowiedzieć. Sprawdź od ilu jest 5 w podstawówce, liceum i na studiach.

Wewnętrzny system oceniania

Wewnętrzny system oceniania to przepis prawa szkolnego, który należy części statutu szkoły. To szkoła decyduje za co i jak oceniani są uczniowie. Dużo do powiedzenia w kwestii ocen mają również nauczyciele lub wykładowcy.

S statucie jest również zwarta informacja o tym jak wyglądają ewentualne poprawki ocen.

Oceny jakie stosuje się w szkole podstawowej i średniej:

 • 6 to stopień celujący
 • 5 to stopień bardzo dobry
 • 4 to stopień dobry
 • 3 to stopień dostateczny
 • 2 to stopień dopuszczający
 • 1 to stopień niedostateczny

Jest to typowy system oceniania obowiązujący od 4 klasy szkoły podstawowej. W klasach 1-3 stosuje się opisowe oceny a na studiach nie ma jedynki, jej rolę pełni dwójka, natomiast 3 to ocena dopuszczająca, nie ma również oceny 6.

Od jakiej średniej jest 5 na semestr i koniec roku?

Odpowiedzenie na pytanie od jakiej średniej jest 5 nie jest do końca możliwe, gdyż każda szkoła dyktuje własne warunki. Są one znane z góry, wystarczy zajrzeć w statut szkoły np. na stronie internetowej o ile taka istnieje.

Czytaj również  Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Do tego dochodzi kwestia indywidualnego oceniania jakie stosują konkretni nauczyciele. Podczas gdy dla Pana z fizyki średnie ocen 4,51 będzie wystarczająca, Pani z chemii może wymagać średniej 4,70.

Istotne jest również odróżnienie średniej ważonej od średniej arytmetycznej. To ta pierwsza ma znaczenie przy wyliczaniu średniej w szkole i na studiach.

Spora część szkół daje 5 od średniej 4.51. Jeśli chcesz uzyskać ocenę bardzo dobrą spodziewaj się również tego, że czasem będzie wymagana średnia na poziomie 4,7 a nawet wyższa.

Średnia ważona sprawia, że mając oceny 6,5,5,2,3 możesz wciąż liczyć na 5 wszystko zależy od tego jaką wagę mają poszczególne oceny.

Choć to na jakim etapie nauczania się znajdujesz nie ma większego wpływu na oceny, to może zdarzyć się tak, że po przejściu z podstawówki do liceum nauczyciele będą wymagać wyższej średniej do uzyskania 5.

Od jakiej średniej jest 5 w podstawówce

Szkoła podstawowa pod kątem oceniania nie różni się niczym od liceum czy technikum (z wyłączeniem klas 1-3). Każda placówka szkolna sama ustala jak wygląda ocenianie i od jakiej średniej jest 5.

Zdarza się, że nauczyciele w szkołach podstawowych podchodzą nieco mniej surowo do oceniania i już średnia 4,51 wystarczy do stopnia bardzo dobrego, czasem trzeba się bardziej postarać.

 • Średnia, od której jest 5 w podstawówce to zazwyczaj 4,51-4,71.

Jeśli masz wątpliwości co do tego od jakiej średniej jest 5 w Twojej szkole zapytaj o to nauczyciela, z przedmiotu, który Cię interesuje. Możesz również wejść na stronę swojej szkoły i zajrzeć w zakładkę „wewnętrzny system oceniania”, gdzie powinna być dokładna rozpiska ocen.

Od jakiej średniej jest 5 w liceum i technikum?

W liceach i technikach panują takie same zasady w kwestii ustalania ocen. Każda ze szkół ma prawo do samodzielnego określania od jakiej średniej jest 5.

Czytaj również  Podziękowania za kondolencje i wyrazy współczucia

Ciężko mówić o konkretnym standardzie, ale trzeba przyznać, że w szkole średniej niekiedy wymaga się nieco lepszych ocen, zwłaszcza przy wysokich stopniach.

 • Średnia, od której w większości liceów i techników jest 5 to 4,71-4,8.

Nie oznacza to, że zdobycie 5 ze średnią 5,51 nie jest możliwe, wszystko zależy od szkoły i nauczyciela. Zawsze warto sprawdzić czy na stronie Twojego technikum lub liceum nie znajdują się informacje o tym jak oceniani są uczniowie.

Od jakiej średniej jest 5 na studiach?

Zdobycie oceny 5 na studiach wymaga sporego zaangażowania i dużej wiedzy. Uczelnie wyższe również działają w ramach osobnych przepisów i same ustalają to od jakiej średniej jest 5.

Niektórzy wykładowcy są w stanie zaakceptować średnią na poziomie 4,51, gdy inni będą wymagać średniej 4,75.

Nie ma jasnych kryteriów oceniania dla wszystkich uczelni wyższych, te można znaleźć na ich stronach internetowych.

Od ilu jest 5 z matematyki, fizyki, chemii czy polskiego?

Przedmiot nie ma wpływu na to jak jest oceniany uczeń, ale już nauczyciel taki wpływ ma. Podczas gdy Pan z fizyki może wymagać do oceny 5 średniej 4,70, Pani z polskiego może zadowolić się 4,51.

Zdarza się również, że oceny są naciągane, jeśli uczniowi brakuje jednej oceny do czerwone paska. Choć nie jest to praktyka przewidziana w statusach szkoły, to zdarza się każdego roku.

Od ilu procent jest 5 na sprawdzianie?

Na sam koniec zostawiliśmy kwestie procentowe i to od ilu procent jest 5 w ocenach cząstkowych na sprawdzianach czy kartkówkach.

Tutaj panują dokładnie takie same zasady jak przy ustalaniu średniej. Szkoły same ustalają od ilu procent jest 5.

Najmniej rygorystyczna klasyfikacja wygląda w taki sposób:

 • 100% – 6,
 • 99% – 90% – 5,
 • 89% – 75% – 4,
 • 74% – 50% – 3,
 • 49% -30% – 2,
 • poniżej 30% – 1.
Czytaj również  Ciekawe i kreatywne pytania

Najczęściej spotykany system oceniania:

 • 98% – 100% – 6,
 • 97% – 90% – 5,
 • 89% – 75% – 4,
 • 74% – 51% – 3,
 • 40% – 50% – 2,
 • poniżej 40% – 1,

Ocena bardzo dobra najczęściej dawana jest uczniom, którzy napisali dany egzamin na 90%, choć warto pamiętać o ocenie 5-, którą przyznaje się nawet przy gorszych wynikach procentowych.

Kwestia oceniania w polskich szkołach została omówiona. Mamy nadzieję, że wiesz już od ilu jest 5 zarówno, gdy mowa o średniej jak i procentach ze sprawdzianu.

Jeden komentarz do “Od jakiej średniej jest 5 w podstawówce, liceum, technikum i na studiach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *