Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Od jakiej średniej jest 4 w podstawówce, liceum, technikum i na studiach?

Posted by

od jakiej sredniej jest 4

Ocena 4 czyli stopień dobry jak sama nazwa wskazuje oznacza, że opanowaliśmy dany zakres materiału na solidnym poziomie. Większość uczniów cieszy się z każdej czwórki, choć dla nieco bardziej ambitnych dzieci, może to być niska ocena. Wiele zależy od podejścia rodziców i samego dziecka. Niemniej nie ma jasnych zasada na jakich przydzielana jest ocena 4. Przy wystawianiu ocen nauczyciele korzystają z wewnętrznego systemu oceniania szkoły. Dlatego w różnych szkołach może być wymaga różna średnia do otrzymania 4. Sprawdźmy od jakiej średniej jest 2 na semestr i koniec roku oraz od ilu procent jest 2 na sprawdzianach w większości szkół.

Wewnętrzny system oceniania

Polskie szkoły posiadają własne statuty, w których zawarty jest wewnętrzny system oceniania. Jest tam dokładnie opisane jak oceniani są uczniowie, co się ocenia i za jaką średnią przysługuje jaka ocena na semestr i koniec roku.

Określenie jednej średniej wymaganej do zdobycia 4 nie jest możliwe, każda szkoła podchodzi do tego indywidualnie. Ocena zależy również od nauczyciela, Ci mogą być bardziej lub mniej surowi.

Oceny jakie stosuje się w szkole podstawowej i średniej:

 • 6 to stopień celujący
 • 5 to stopień bardzo dobry
 • 4 to stopień dobry
 • 3 to stopień dostateczny
 • 2 to stopień dopuszczający
 • 1 to stopień niedostateczny

Wyżej opisany system oceniania funkcjonuje w szkołach od 4 klasy do ostatniej klasy technikum lub liceum. W klasach 1-3 stosuje się system opisowy a na studiach nie ma jedynek i oceną dopuszczającą jest 3.

Od jakiej średniej jest 4 na semestr i koniec roku?

Choć odpowiedzenie na pytanie od jakiej średniej jest 4 na semestr czy koniec roku nie jest do końca możliwe, to warto znać uśrednione wymagania.

W sporej części szkół przyjmuje się, że średnia powyżej 3.51 wystarczy do oceny 4. Jednak średnia może być wyższa 3,7 a nawet 3,9 w przypadku bardziej rygorystycznych nauczycieli.

Warto pamiętać, że obecnie nie stosuje się czystej średniej matematycznej a wykorzystywana jest średnia ważona. W niektórych sytuacjach może się okazać, że mając oceny 5,4,3,1 na koniec będziemy mieć 4, bo piątka została uzyskana ze sprawdzianu i ma większe znaczenie.

Czytaj również  Ile tydzień ma dni, godzin, minut czy sekund?

Gdyby kierować się standardowym zaokrąglaniem ocen, to już średnia 3,50 przy zaokrągleniu w górę mogłaby dawać na koniec dobrą ocenę.

Od jakiej średniej jest 4 w podstawówce

W przypadku oceniania nie ma większego znaczenia na jakim etapie edukacji jesteśmy. Do zdobycia 4 wymagana jest średnia ustalana przez szkołę i to czy jest to podstawówka czy liceum nie ma większego znaczenia.

Istotne jest również to na jakiego nauczyciela trafisz w toku edukacji. W szkole podstawowej zazwyczaj nauczyciele są bardziej wyrozumiali.

 • Średnia, od której jest 4 w podstawówce to zazwyczaj 3,51-3,71.

Zawsze dobrze jest sprawdzić stronę szkoły i odnaleźć na niej zakładkę wewnętrzny system oceniania. Tam powinny znajdować się informacje o tym od jakiej średniej są poszczególne oceny i ile procent trzeba mieć na sprawdzianach.

Od jakiej średniej jest 4 w liceum i technikum?

Szkoła średnia, do której obecnie zaliczamy liceum i technikum działa dokładnie na takich samych zasadach jak podstawówka. Każda szkoła posiada własny statut, na bazie którego określa jaka średnia jest wymagana do 4.

 • Średnia, od której w większości liceów i techników jest 4 to 3,71-3,8.

Stwierdzenie, że w liceum są wyższe wymagania niż w technikum może być prawdą, ale nie zawsze tak jest a już rzadko kiedy sprowadza się do wyższej średniej wymaganej do uzyskania konkretnych ocen. Po prostu zakres sprawdzianów z przedmiotów ogólnych jest większy.

Od ilu jest 4 z matematyki, fizyki, chemii czy polskiego?

W szkole jest wiele przedmiotów i nie wszystkie muszą wpasować się w zainteresowania ucznia. Jeśli chcesz wiedzieć czy będziesz mieć 4 z konkretnego przedmiotu to zajrzyj na stronę szkoły lub zapytaj swojego nauczyciela.

Przedmiot nie ma wpływu na system oceniania to nauczyciel decyduje jakie kryteria obowiązują na jego przedmiocie. Ta informacja powinna być dostępna dla uczniów.

Czytaj również  Gdzie kupić parasol

Od ilu procent jest 4 na sprawdzianie?

Skoro wiesz już jak działa średnia w szkołach to teraz sprawdźmy od ilu procent jest 4 na sprawdzianach czy kartkówkach. Te pisane są na punkty, a określona liczba punktów wpływa na uzyskanie konkretnej oceny.

Tak samo jak w przypadku ocen końcowych, tak samo w przypadku oceniania procentowego nie ma jednego standardu dla wszystkich szkół.

Najmniej rygorystyczna klasyfikacja wygląda w taki sposób:

 • 100% – 6,
 • 99% – 90% – 5,
 • 89% – 75% – 4,
 • 74% – 50% – 3,
 • 49% -30% – 2,
 • poniżej 30% – 1.

Najczęściej spotykany system oceniania:

 • 98% – 100% – 6,
 • 97% – 90% – 5,
 • 89% – 75% – 4,
 • 74% – 51% – 3,
 • 40% – 50% – 2,
 • poniżej 40% – 1,

Ocena 4 zazwyczaj zdobywana jest za takie same wyniki procentowe niezależnie od szkoły czy przedmiotu. Jest to jedna z niewielu ocen, które zazwyczaj ma taki sam przedział % niezależnie od uczelni.

Zagadnienie związane z ocenianiem w polskich szkołach nie jest jasne, głównie dlatego, że każda szkoła dyktuje własne warunki. Mimo to mamy nadzieję, że wiesz już od jakiej średniej jest 4 i od ilu procent jest 4 na sprawdzianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *