Rozrywka

Od jakiej średniej jest 3

Ostatnia aktualizacja 29 września 2022 przez Redakcja

Ocena 3 czyli ocena dostateczna pokazuje, że opanowaliśmy wiedzę z danego przedmiotu w stopniu zadowalającym. Nie wyróżniamy się na tle innych osób wiedzą, ale również nie musimy się obawiać poprawki z danego przedmiotu. Wiele osób zastanawia się od jakiej średniej jest 3 na semestr i koniec roku albo od ilu procent jest 3 na sprawdzianie z matematyki, fizyki i innych przedmiotów. Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, gdyż wszystko zależy o wewnętrznego systemu oceniania wybranej szkoły. O co dokładanie chodzi?

Wewnętrzny system oceniania

Za wewnętrzny system oceniania uznaje się przepisy prawa szkolnego zapisane w statucie szkoły. To tam znajdziemy informacje na jakiej podstawie oceniani są uczniowie i jak wygląda ewentualne poprawianie ocen.

Państwo nie określa z góry jak należy oceniać uczniów, dlatego w różnych szkołach są różne sprawdziany, różni się również podejście do oceniania.

Nauczyciele oceniają uczniów w oparciu w wewnętrzny system, jedni mogą oceniać bardziej rygorystycznie od drugich. Oznacza to, że Pani z polskiego może wystawić 3 za średnią 2,51 podczas gdy Pan z angielskiego będzie wymagał średniej 2,90.

Oceny jakie stosuje się w szkole podstawowej i średniej:

 • 6 to stopień celujący
 • 5 to stopień bardzo dobry
 • 4 to stopień dobry
 • 3 to stopień dostateczny
 • 2 to stopień dopuszczający
 • 1 to stopień niedostateczny

Chcąc mieć pewność w jakich ramach poruszają się nauczyciele w przypadku średniej ważonej koniecznie sprawdź statut swojej szkoły.

Od jakiej średniej jest 3 na semestr i koniec roku?

Wiesz już, że ustalenie tego od jakiej średniej jest 3 na semestr czy koniec roku nie jest proste. Szkoły poruszają się w pewnych widełkach oceniania. Jeśli nauczyciel postawił ci ocenę niezgodną ze statusem szkoły, zwróć mu na to uwagę, ewentualnie udaj się do dyrekcji o wyjaśnienia.

Czytaj również  Jak napisać list do więzienia?

Należy pamiętać, że od wielu lat nie stosuje się zwykłej średniej a średnią ważoną. W wyniku tego sprawdzian napisany na 5 może zapewnić nam 3 nawet przy dwóch jedynkach z kartkówek.

Średnia wymagana do oceny 3 może różnić się w podstawówce i liceum czy technikum, ale będą to różnice wynikające ze statutu szkoły a nie prawa ogólnopolskiego. Nie oczekuj, że przechodząc do szkoły średniej próg wymagany do 3 nagle wzrośnie, będzie na podobnym poziomie.

W Większości szkół uzyskanie średniej powyżej 2.51 skutkuje otrzymaniem oceny dostatecznej. W bardziej rygorystycznych placówkach będzie to średnia 2,71 a rzadko kiedy 2,8-2,9.

Gdyby brać pod uwagę zwyczajną średnią, to już 2.50 wystarczyłoby do osiągnięcia oceny dostatecznej.

Od jakiej średniej jest 3 w podstawówce

Pierwsze trzy klasy podstawówki nie mają standardowych ocen. Dopiero od 4 klasy przechodzi się na powszechny system oceniania.

Tak jak wspomnieliśmy, to na jakim etapie edukacji nie ma wpływu na średnią wymaganą do oceny 3. Szkoła określa wymogi jaki musi spełniać uczeń, aby taką ocenę uzyskać na semestr czy koniec roku.

 • Średnia, od której jest 3 w podstawówce to zazwyczaj 2,51-2,71.

Zachęcamy do sprawdzenia strony internetowej szkoły, na której powinna znajdować się informacja o wewnętrznym systemie oceniania. Tam jest dokładnie opisane za co i jak ocenia się uczniów.

Od jakiej średniej jest 3 w liceum i technikum?

Zarówno w technikum jak i liceum mogą panować dokładnie takie same systemy oceniania. Naturalnie wszystko uzależnione jest od szkoły, w której się uczymy.

 • Średnia, od której w większości liceów i techników jest 3 to 2,71-2,8.

Jest to nieco wyższa niż w szkole podstawowej, nauczyciele wymagają więcej od swoich uczniów. Jednak może zdarzyć się tak, że trafisz na nauczyciela, który będzie zaokrąglał oceny już od 2,51.

Czytaj również  Gdzie można kupić Bubble Tea

Od ilu jest 3 z matematyki, fizyki, chemii czy polskiego?

Niektórzy uczniowie wykazują lepsze predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych a inni lepiej radzą sobie z przedmiotami humanistycznymi. Niezależnie od tego czy liczysz na 3 z polskiego, matematyki, fizyki czy chemii musisz wiedzieć, że to od statutu szkoły i nauczyciela zależy jaką ocenę dostaniesz.

Podstawy do myślenia o 3 możesz mieć nawet ze średnią 2,51. Jeśli nie masz pewności jaka średnia jest potrzebna na 3 zaglądnij na stronę internetową swojej szkoły lub zapytaj nauczyciela.

Od ilu procent jest 3 na sprawdzianie?

Na koniec pomówmy jeszcze o procentowym ocenianiu sprawdzianów i kartkówek. To one odgrywają najistotniejszą rolę w ocenie końcowej.

Podobnie jak w przypadku średniej tak i tu, to od ilu procent jest 3 zapisane jest w statucie szkoły. Większość szkół stosuje tabele procentowe opisane poniżej.

Najmniej rygorystyczna klasyfikacja wygląda w taki sposób:

 • 100% – 6,
 • 99% – 90% – 5,
 • 89% – 75% – 4,
 • 74% – 50% – 3,
 • 49% -30% – 2,
 • poniżej 30% – 1.

Najczęściej spotykany system oceniania:

 • 98% – 100% – 6,
 • 97% – 90% – 5,
 • 89% – 75% – 4,
 • 74% – 51% – 3,
 • 40% – 50% – 2,
 • poniżej 40% – 1,

Przedział procentowy dla oceny 3 nie różni się w większości szkół. W najbardziej rygorystycznych szkołach może to być nawet 55%, choć to rzadko spotykana praktyka.

Czy to dobrze, że polskie prawo pozostawia ocenianie szkołą? Jak ze wszystkim takie podejście ma wady i zalety. Warto wiedzieć, że niezależnie od wszystkiego masz prawo znać statut szkoły i sposób oceniania uczniów. Mamy nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomógł Ci zrozumieć od jakiej średniej jest 3 i od ilu procent jest 3 na sprawdzianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *