Od ilu lat można skakać ze spadochronem z instruktorem i samemu?

Skok ze spadochronem to marzenie wielu osób. Realizuje się je w różnym wieku, często nawet na emeryturze. Również dzieci ochoczo chciałby skorzystać z frajdy jaką daje ten ekstremalny sport. Choć jest to zajęcie z pozoru ryzykowne, to wypadki zdarzają się bardzo rzadko. Nic więc dziwnego, że rodzicie chętnie zapisują swoje dzieci na skoki tandemowe, czyli z instruktorem. Powstaje jednak pytanie od ilu lat można skakać ze spadochronem?

Od ilu lat można skakać ze spadochronem z instruktorem?

Jeszcze 20 lat temu znalezienie osoby, która mogła pochwalić się skokiem ze spadochronem było bardzo trudne, obecnie taka przyjemność kosztuje kilkaset złotych i sporo osób może sobie na nią pozwolić.

Brak wymogów odnośnie formy fizycznej sprawia, że ze spadochronem może skakać niemal każdy niezależnie od wieku. Naturalnie wspomniane ofert tyczą się skoków w tandemie z instruktorem, do którego jesteśmy przypięci przez cały lot. To instruktor zajmuje się wszystkimi czynnościami, Ty możesz cieszyć się w pełni z chwil spędzonych w powietrzu.

Taka forma skoku zwalnia nas również z zaprzątania głowy lądowaniem, jedyne co musimy zrobić to unieść nogi do góry, przez co nawet nie odczujemy samego lądowania.

Takie zabiegi sprawiają, że nawet dzieci mogą korzystać ze skoków spadochronowych. Czy zatem istnieje dolna granica wieku dla skoku spadochronowego?

Polskie prawo nie definiuje minimalnego wieku uprawniającego do skoku na spadochronie w tandemie. Ten ustalona jest indywidualnie przesz funkcjonujące szkoły spadochronowe.

Co to oznacza w praktyce? Tak samo jak nie ma górnej granicy wieku i znani są 80-letni spadochroniarze, tak samo bez trudu znajdziemy przykłady kilkuletnich dzieci, które mają za sobą swój pierwszy sok.

Skok z instruktorem nie wymaga przebycia żadnego kursu, na miejscu dostajemy krótkie instrukcje i jesteśmy gotowi do skoku.

Jakie są ograniczenia w skokach ze spadochronem dla dzieci?

Naturalnie dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia pozostają pod władzą rodzicielską i same nie mogą decydować o takim skoku.

Przed skokiem każda szkoła spadochroniarska wymaga podpisania oświadczania, a osoby poniżej 18 roku życia nie mogą podpisywać takich oświadczeń bez zgody rodziców.

Na różnych stronach można znaleźć przykładowe liczby jak 7 czy 10, które określają minimalny wiek uprawniający do skoku. Prawda jest jednak taka, że ta bariera ustalana jest przez szkoły spadochroniarskie wykonujące skoki.

Zasadniczo barierą nie jest sam wiek a minimalny wzrost dziecka, który często określany jest na około 130 cm. Do tego dochodzi maksymalna waga, ale mówimy tu o 100-120kg, więc dzieci się to nie tyczy.

Pamiętaj, aby nie zatajać chorób dziecka, które mogą mieć wpływ na skok. Problemy z sercem, padaczka, choroby psychiczne, problemy z kręgosłupem czy inne dolegliwości tego typu zazwyczaj eliminują dziecko z możliwości skakania ze spadochronem.

Od ilu lat można skakać ze spadochronem samodzielnie?

Wiesz już, że wiek nie jest czynnikiem determinującym skok z instruktorem, ale od ilu lat można skakać ze spadochronem samodzielnie?

  • Samodzielny skok ze spadochronem, możliwy jest po ukończeniu 16 roku życia.

W tym wypadku również, bez zgody rodzica można zapomnieć o samodzielnym skoku. Należy tu przytoczyć Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy art. 95:

Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.

Sam wiek to tylko jeden z czynników ograniczających innym jest wymagany kurs. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Podczas zajęć omawiane są dokładnie zagadnienia związane z otwieraniem spadochronu, lądowaniem czy utrzymywaniem sylwetki.

Skok ze spadochronem zarezerwowany jest wyłącznie dla osób zdrowych. Nie musisz być wysportowanym, ale Twój stan zdrowia musi być dobry.

Czy skoki ze spadochronem są bezpieczne?

W przeciągu 10 lat odnotowano na całym świecie około 640 śmiertelnych wypadków, z czego do sporej części dochodziło przy lądowaniu i tyczyło się doświadczonych spadochroniarzy latających na szybkich czaszach. Należy zaznaczyć, że skoki w tandemie są jeszcze bezpieczniejsze i notuje się około 0,003% śmiertelnych wypadków.

Mamy nadzieję, że wiesz już czy dzieci mogą skakać ze spadochronem i jaki miej minimalny wymagany wiek do samodzielnego skoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *