Biznes

Od ilu lat można roznosić ulotki

Czytasz ten artykuł, bo zastanawiasz się od ilu lat można rozdawać ulotki. Takie zachowanie się chwali, praca uczy wielu pozytywnych zachowań a przedsiębiorczość wykazywana za najmłodszych lat może dobrze świadczyć na przyszłość. Minimalny wiek pracownika w Polsce określa prawo i tyczy się on większości prac dla nieletnich w tym roznoszenia ulotek. Jeśli masz 12 czy 13 lat, musimy Cię zmartwić, jeszcze trochę musisz poczekać, aby móc rozpocząć legalną prace.

Od ilu lat można roznosić ulotki?

Wśród nieaktualnych treści łatwo natknąć się na informację, że ulotki można rozdawać od 16 roku życia. Nie jest to prawdą, gdyż od 1.09.2018 minimalny wiek pracownika został obniżony o 1 rok.

  • Ulotki można rozdawać legalnie od 15 roku życia.

Przytoczona informacja jest powszechnie dostępna w kodeksie pracy, w którym art. 190 § 1 KP jako osobę młodocianą określa człowieka, który ukończył 15 lat a nie przekroczył 18 lat.

Jednak wyznacznik 15 lat nie jest jedynym, który ma wpływ na to od kiedy można roznosić ulotki. Pracodawca może zatrudnić osobę poniżej 18 roku życia, tylko wtedy, gdy ukończyła szkołę podstawową i jest w stanie pokazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu.

Roznoszenie ulotek w wieku 15, 16 i 17 lat

Prawo chroni młodocianych pracowników przed wykonywaniem ciężki prac oraz pracy na cały etat. Ma to swoje odbicie w pensjach młodych osób oraz liście stanowisk na jakie mogą aplikować.

Osoba młodociana może podjąć się pracy, która znajduje się w wykazie prac lekkich przygotowanym przez pracodawcę.

Do prac lekkich zalicza się roznoszenie ulotek czy praca na Sali jako kelner w MC albo KFC.

Czy w wieku 12, 13 lub 14 lat można roznosić ulotki?

Roznoszenie ulotek w wieku 12, 13, 14 lat albo młodszym nie jest prawnie zabronione. Jednak osoby poniżej 15 roku życia mogą pracować wyłącznie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Dodatkowo wymagane jest zezwolenie inspektora pracy. Kolejnym warunkiem jest zgoda dyrektora szkoły, więc istnieje sporo aspektów, o które należy się zatroszczyć.

Czytaj również  Jak zmaksymalizować produktywność Twojego zespołu biurowego?

Naturalnie bez problemu na serwisach ogłoszeniowych można znaleźć osoby szukające pracowników do roznoszenia ulotek bez względu na wiek, ale nie należy przyjmować takich prac.

Tobie jako osobie nieletniej nic nie będzie grozić za roznoszenie ulotek, ale nie możesz być pewnym wypłaty, gdyż osoba zatrudniająca nie ma możliwości podpisania z tobą umowy umocowanej w prawie, bez spełnienia powyższych warunków.

Kolportaż ulotek to ciekawy sposób na dorobienie, ale wyłącznie dla osób, które ukończyły 15 rok życia. Mamy nadzieję, że wiesz już od ilu lat można roznosić ulotki i dlaczego jest to 15 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *