Od ilu lat można pracować w Żabce

Estimated read time 2 min czytania

Młodzi ludzie, ze względu na brak doświadczenia na rynku pracy mogą napotykać problemy z zatrudnieniem. Dlatego każdy pracodawca musi w sposób jasny i klarowny przedstawić swojemu potencjalnemu pracownikowi zakres jego obowiązków.

Często, na forach internetowych pojawia się pytanie: od ilu lat można pracować w Żabce? Jeszcze do niedawna, dolną granicą był wiek 16 lat, obecnie natomiast granica została obniżona o 1 rok.

Czyli w ramach obowiązujących przepisów Kodeksu Pracy osoby, które ukończyły 15 lat mogą rozpocząć pracę w Żabce.

Pracownicy młodociani

Osoby poniżej 18 roku życia są uznawani za pracowników młodocianych, jednak nie wyklucza to obowiązku pracodawcy w kwestii przedstawienia warunków zatrudnienia na piśmie. Wszystkie wytyczne należy przedstawić najpóźniej w dniu rozpoczęcia wykonywania powierzonych obowiązków.

Najczęściej młodym ludziom powierza się rozkładanie towarów na półkach, inwentaryzację towarów, dbanie o prawidłową ekspozycję produktów, kontrolowanie właściwej ekspozycji cen. Młodociany pracownik Żabki nie może wykonywać swoich obowiązków w porze nocnej, ani pracować w godzinach nadliczbowych. Taka osoba jest objęta szczególną ochroną, istnieje wykaz prac wzbronionych dla młodych ludzi.

Uregulowane są także kwestie czasu pracy i przysługujących urlopów. Wszystkie wytyczne muszą być przestrzegane, w przeciwnym razie pracodawca może ponieść dotkliwe konsekwencje.

Czytaj również  Od ilu lat można pracować w Glovo?

Sprawdź również

A to znasz?

1 Comment

Dodaj swój
  1. 1
    Jan

    Ale co z tego, że prawo zezwala na zatrudnianie 15 latków jeśli osoba niepełnoletnia nie może sprzedawać napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych czyli produktów na których opiera się w dużej mierze ten sklep… już pomijając cały bałagan z formalnościami, większości osobom nie chce się w to bawić pozdrawiam

+ Dodaj komentarz